Szaszija lub z francuskiego Chèchia (شاشية) to tradycyjne tunezyjskie męskie nakrycie głowy w odcieniu czerwieni lekko wpadającej w pomarańcz.

Tunezja | Tunis – produkcja tradycyjnych nakryć głowy

Tunezja | Tunis – produkcja tradycyjnych nakryć głowy (Felt Hat Craftsman by David Stanley na licencji CC BY 2.0)

Cynobrowe nakrycie głowy

Kolor szasziji określany jest jako cynober. Barwa ta nazywana bywa także chińską czerwienią lub vermilion’em. Powstaje ze stosunkowo rzadkiego minerału z gromady siarczków, nazywanego cynabarytem. Składa się on z siarczku rtęci i jest najczęściej eksploatowaną rudą rtęci.

Aż do XIX wieku szaszija otaczana była turbanem. Stąd też prawdopodobnie wywodzi się jego nazwa, gdyż słowem „chèche” Francuzi nazywali materiał wykorzystywany przez Tuaregów do robienia turbanów.

Tunezyjska szaszjia różni się od podobnej do niej marokańskiej czapki o nazwie fez. Najważniejszą różnicą jest fakt, że fez jest sztywny, podczas gdy szaszija jest elastyczna.

Szaszija a młode pokolenie

Tradycja wyrobu szaszij sięga II wieku i najprawdopodobniej rozpoczęła się w mieście Kairoum. Obecnie, aby móc ją produkować, trzeba zdać specjalny egzamin przed najstarszymi rzemieślnikami zajmującymi się tym fachem.

Młodzi Tunezyjczycy praktycznie już nie noszą szasziji. Zakładają ją z okazji tradycyjnych świąt lub specjalnych rodzinnych okazji. Można powiedzieć, że współcześnie jest to raczej nakrycie głowy starszych mężczyzn. Aby ożywić branżę już w latach 90. zaczęto odchodzić od tradycyjnego wyglądu szasziji i produkować ją w wielu kolorach lub z różnymi ozdobami. Jednak i to nie pomogło zainteresować młodego pokolenia takim nakryciem głowy.

Tunezja | Tradycyjna szaszija może być wspaniałą pamiatką z podróży

Tunezja | Tradycyjna szaszija może być wspaniałą pamiątką z podróży (Chechia - Cultural Fashion or Adornment from Tunisia (1) by Larry Koester na licencji CC BY 2.0)

Obecnie 80% wytwarzanych w Tunezji szeszij jest eksportowanych do Algierii, Maroka, Sudanu, a nawet krajów azjatyckich np. na Sri Lankę czy do Malezji.

Szaszija – produkcja i sprzedaż

Tradycyjną szasziję wykonuje się z czesanej wełny, którą się filcuje i farbuje. Co ciekawe, mimo iż jest to męskie nakrycie głowy, jego produkcją zajmują się głównie kobiety. Najważniejszym elementem produkcji szaszij jest woda. To od niej ponoć zależy końcowy efekt i jakość czapki.

Dla wielu turystów jest to świetna pamiątka z wakacji w Tunezji lub prezent dla znajomych, dlatego też szaszije można kupić na każdym targu.

Tunezja | Szaszija - tradycyjne męskie nakrycie głowy

Tunezja | Szaszija – tradycyjne męskie nakrycie głowy (Kairouan Man in Chechia by Chuck Moravec na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Waluta Francji (Euro) Waluta Francji (Euro)
 W 2002r. Francja, jako jedno z państw należących do Unii Europejskiej, zastąpiła dotychczasową walutę, franka...
Pamiątki z Danii Pamiątki z Danii
Linie lotnicze często oferują tanie przeloty do Danii. Warto jednak wiedzieć, że… jest to jeden z najdroższych...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...

 

Afryka - lista krajów