Szaszija lub z francuskiego Chèchia (شاشية) to tradycyjne tunezyjskie męskie nakrycie głowy w odcieniu czerwieni lekko wpadającej w pomarańcz.
Tunezja | Tunis – produkcja tradycyjnych nakryć głowy (Felt Hat Craftsman by David Stanley na licencji CC BY 2.0)
Cynobrowe nakrycie głowy
Kolor szasziji określany jest jako cynober. Barwa ta nazywana bywa także chińską czerwienią lub vermilion’em. Powstaje ze stosunkowo rzadkiego minerału z gromady siarczków, nazywanego cynabarytem. Składa się on z siarczku rtęci i jest najczęściej eksploatowaną rudą rtęci.
Aż do XIX wieku szaszija otaczana była turbanem. Stąd też prawdopodobnie wywodzi się jego nazwa, gdyż słowem „chèche” Francuzi nazywali materiał wykorzystywany przez Tuaregów do robienia turbanów.
Tunezyjska szaszjia różni się od podobnej do niej marokańskiej czapki o nazwie fez. Najważniejszą różnicą jest fakt, że fez jest sztywny, podczas gdy szaszija jest elastyczna.
Szaszija a młode pokolenie
Tradycja wyrobu szaszij sięga II wieku i najprawdopodobniej rozpoczęła się w mieście Kairoum. Obecnie, aby móc ją produkować, trzeba zdać specjalny egzamin przed najstarszymi rzemieślnikami zajmującymi się tym fachem.
Młodzi Tunezyjczycy praktycznie już nie noszą szasziji. Zakładają ją z okazji tradycyjnych świąt lub specjalnych rodzinnych okazji. Można powiedzieć, że współcześnie jest to raczej nakrycie głowy starszych mężczyzn. Aby ożywić branżę już w latach 90. zaczęto odchodzić od tradycyjnego wyglądu szasziji i produkować ją w wielu kolorach lub z różnymi ozdobami. Jednak i to nie pomogło zainteresować młodego pokolenia takim nakryciem głowy.
Tunezja | Tradycyjna szaszija może być wspaniałą pamiątką z podróży (Chechia - Cultural Fashion or Adornment from Tunisia (1) by Larry Koester na licencji CC BY 2.0)
Obecnie 80% wytwarzanych w Tunezji szeszij jest eksportowanych do Algierii, Maroka, Sudanu, a nawet krajów azjatyckich np. na Sri Lankę czy do Malezji.
Szaszija – produkcja i sprzedaż
Tradycyjną szasziję wykonuje się z czesanej wełny, którą się filcuje i farbuje. Co ciekawe, mimo iż jest to męskie nakrycie głowy, jego produkcją zajmują się głównie kobiety. Najważniejszym elementem produkcji szaszij jest woda. To od niej ponoć zależy końcowy efekt i jakość czapki.
Dla wielu turystów jest to świetna pamiątka z wakacji w Tunezji lub prezent dla znajomych, dlatego też szaszije można kupić na każdym targu.
Tunezja | Szaszija – tradycyjne męskie nakrycie głowy (Kairouan Man in Chechia by Chuck Moravec na licencji CC BY-ND 2.0)
Zainteresują Cię również





