Dżerba lub Jerba (جربة), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została połączona z kontynentem afrykańskim groblą o długości 5 km.
Wyspa słynie z wyrobów ceramiki, poławiaczy gąbek, pozostałości kultury rzymskiej, historycznych zabytków oraz ekskluzywnych resortów.
Tunezja | Słoneczna plaża Dżerby (Djerba beach by Katina Rogers na licencji CC BY 2.0)
Lotofagowie
Legenda głosi, że Dżerba była zamieszkiwana przez Lotofagów, czyli niegroźny mitologiczny lud, żywiący się kwiatami lotosu, na który natrafił Odyseusz podczas swojej podróży po Morzu Śródziemnym. Ponoć po spożyciu kwiatów Odyseusz stracił pamięć.
Lokalizacja, klimat, kultura
Dżerba (Jerba) znajduje się w Zatoce Mała Syrta (خليج قابس), nazywanej też Zatoką Kabiską. Mając 514 km2 powierzchni, jest największą wyspą w Północnej Afryce.
Nawet zimą temperatura nie spada tutaj poniżej 15oC.
Na wyspie widoczne są wpływy kultury arabskiej i żydowskiej. Znajduje się tu aż 39 synagog. Ciekawostką jest fakt, że na wyspie mówi się przede wszystkim w języku berberyjskim.
Turystyka
Główne ośrodki turystyczne wyspy rozlokowane są na jej północno-wschodnim oraz wschodnim wybrzeżu. Na długości ponad 20 km plaż wybudowano hotele o różnej klasie, kasyno oraz pole golfowe.
Aby ułatwić turystom podróż, na wyspie wybudowano w 1970 r. międzynarodowe lotnisko Dżerba-Zarzis.
Tylko dzięki mieszkańcom wysypy nie stała się ona wielką pustynią. To oni dbają o roślinność, sadzą gaje oliwne i sady owocowe sprawiając, że całość wygląda jak przepiękny ogród.
Dżerba rowerem
Dobrym sposobem na zwiedzenie wyspy jest wynajęcie roweru, tym bardziej, że najwyższy punkt wyspy wznosi się zaledwie 30 metrów n.p.m.
Haumat as-Suk (Houmt-Souk)
Największym miastem wyspy jest Haumat as-Suk (حومة السوق). Jest ono stosunkowo nowoczesne, jednak budynki nadal maluje się tu na biało, a okiennice i drzwi na błękitno. Haumat as-Suk, uważane za stolicę wyspy, znane jest z tradycyjnego targu, a także zamku Borj El K'bir i fortu Aghlabid, wybudowanych w 1432 r. Atrakcją miasta są także: plac de Algerie oraz urzekająca ulica Habib Bourguiba, będąca repliką ulicy o tej samej nazwie, znajdującej się w Tunisie.
Godne polecenia jest muzeum sztuki i tradycji, w którym można podziwiać między innymi kolorowe tradycyjne stroje, antyczną biżuterię, wyposażenie kuchni oraz ceramikę. Interesujący jest już sam XVIII-wieczny budynek muzeum, nazywany Zaouia of Sidi Zitouni.
Tunezja | Port w Houmt Souk, Dżerba (Port de Houmt Souk Djerba Tunisie by phileole na licencji CC BY 2.0)
Wioska ceramiki
Warta odwiedzenia jest też wioska Guellala, słynąca z wyrobu ceramiki. Najbardziej popularną pamiątką, kupowaną w tych okolicach jest kubek w kształcie głowy wielbłąda. Prawdopodobnie jest to jedno z najlepszych miejsc na wyspie do podziwiania zachodów słońca.
Erriadh
W miejscowości Erriadh znajduje się m. in. interesująca synagoga La Ghriba. Niektórzy uważają, że została ona wybudowana z kamieni pochodzących ze świątyni Salomona z Jerozolimy. Inna legenda głosi, że synagoga ta powstała ze „świętego kamienia”, który spadł tutaj z nieba.
Port Adżim
Porośnięty palmami i gajami oliwnymi, ruchliwy port rybacki Ajim rozsławili poławiacze gąbek. Znana i praktykowana jest tutaj także tradycyjna technika łowienia ośmiornic nazywana gargoulette.
Miłośnicy „Gwiezdnych wojen” będą zainteresowani faktem, że niektóre sceny z pierwszej części filmu nakręcane były właśnie w mieście Ajim.
El May
W wiosce El May wznosi się piękny meczet Umm et Turkiya, jednakże mogą go zwiedzać tylko wyznawcy islamu.
Tunezja | Mieszkańcy największej farmy krokodyli w basenie Morza Śródziemnego (Crocodiles dans un parc à thème à l'ile de Djerba by Citizen59 na licencji CC BY-SA 2.0)
Farma krokodyli
Na wyspie znajduje się największa w basenie Morza Śródziemnego farma krokodyli. Ponoć hodowanych jest tu 400 krokodyli, sprowadzonych prosto z Nilu.
Wyspa Piratów
Miłośnicy przyrody będą także zadowoleni z rejsu do Ras Rmel, nazywanego też Wyspą Piratów. Nie należy się sugerować nazwą tego miejsca, gdyż jest to półwysep (do którego trzeba dopłynąć łodzią), zamieszkiwany przez liczne ptactwo wodne, w tym: stada różowych flamingów. Najlepszym okresem na ich podziwianie jest październik. Atrakcją organizowaną tylko dla turystów jest coroczny festiwal Ulissesa, podczas którego wybierana jest miss wyspy.
Zainteresują Cię również