Znajdująca się w basenie Morza Śródziemnego Tunezja graniczy zaledwie z dwoma państwami: od południowego-wschodu z Libią, a od zachodu z Algierią.

Obejmuje obszar pomiędzy szerokością geograficzną 30° i 38°N, i długością 7° i 12°E.

Tunezja | Widok na Hajeb el Aioum w Tunezji

Tunezja | Widok na Hajeb el Aioum w Tunezji (Africa by Christian na licencji CC BY 2.0)

Najmniejszy kraj Afryki Północnej

Mając powierzchnię niecałych 164 tysięcy kilometrów kwadratowych jest najmniejszym spośród krajów północnej Afryki. Z północy na południe Tunezja ma długość 750km a ze wschodu na zachód zaledwie 150km. Łączna długość nieregularnego wybrzeża wynosi 1148km. Usiane jest ono małymi wysepkami.

Warunki naturalne i krajobraz

Północna część kraju jest górzysta i gęsto zalesiona.

Od wschodniej strony wybrzeże Morza Śródziemnego jest przedłużeniem sahelu. Jest to słynący na całym świecie obszar gajów oliwnych.

Przemieszczając się dalej na południe, ukształtowanie terenu zmienia się w coraz bardziej płaskie i suche. Zaczynając od wysokości 200-400m n.p.m. rozpoczyna się obszar zupełnie pozbawiony drzew.

Na południe od Gafsa znajdują się typowe tereny stepowe.

Poruszając się dalej na południe natrafia się na niezwykle ciekawy obszar szotów, czyli słonych jezior (zazwyczaj wyschniętych) wyznaczających początek strefy saharyjskiej.

Słone jezioro

Jezioro Szatt al-Dżarid (شط الجريد), czyli tak zwany Wielki Szott, jest największym tego typu jeziorem na Saharze. Według różnych źródeł jego powierzchnię szacuje się od 5000 km² do 7000 km². Ze względu na ekstremalnie wysokie temperatury osiągające w miesiącach letnich nawet 50oC bezodpływowe jezioro w tym czasie całkowicie wysycha. Teren ten ma tak kosmiczny wygląd, że stał się idealną scenerią do kręcenia niektórych scen z Gwiezdnych Wojen.

Tunezja | Jezioro Wielki Szott w środkowo-zachodniej Tunezji

Tunezja | Jezioro Wielki Szott w środkowo-zachodniej Tunezji (Boat on Chott el Djerid by Christian na licencji CC BY 2.0)

Piaskowe morze

Za obszarem słonych jezior rozpoczyna się erg (piaskowe morze). To właśnie tutaj kończy się Wielki Erg Wschodni, który znajduje się także w Algierii. Erg ten ma szerokość 600km i długość z północy na południe 200km.

Najniższy i najwyższy punkt kraju

Najniższy punkt kraju to Shatt al Gharsah (جبل الشعانبي ) znajdujący się 17 metrów poniżej poziomu morza, natomiast najwyższym punktem jest szczyt Jebel ech Chambi, wznoszący się na 1544 m n.p.m. Szczyt ten wznosi się w paśmie Gór Tunezyjskich w zachodnio-centralnej części kraju kilka kilometrów od granicy z Algierią. Co ciekawe porośnięty lasami piniowymi masyw Jebel ech Chambi już w roku 1877 został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO, a dopiero w roku 1980 teren ten objęto ochroną prawną tworząc Park Narodowy Jebel ech Chambi (o powierzchni 6723 ha).

Góry i rzeki

Góry Tunezyjskie, nazywane w Tunezji Dorsale, są przedłużeniem masywu Atlasu Saharyjskiego, którego szczyty wznoszą się także w Maroku i Algierii.

W paśmie Atlasu Tellskiego w północno-wschodniej Algierii bierze swój początek jedyna niewysychająca rzeka płynąca przez Tunezję. Wadi Madżarda (Medjerda), nazywana dawniej Bagradas, ma długość 460km i uchodzi do Zatoki Tuniskiej Morza Śródziemnego. Ostatnia ogromna powódź miała miejsce w 1973 roku.

Zasoby naturalne

Do głównych zasobów naturalnych Tunezji zalicza się ropę naftową, fosforyty, rudy żelaza, ołowiu oraz cynku, a także sól.

Tunezja | Wydmy na tle gór Atlas

Tunezja | Wydmy na tle gór Atlas (by valerie165)

Zainteresują Cię również

Fauna Tunezji Fauna Tunezji
Jak wskazują liczne dane archeologiczne (np. rysunki naskalne) czy historyczne, w Tunezji żyły niegdyś liczne...
Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej
Dania kuchni tunezyjskiej charakteryzują się intensywnymi smakami i aromatami. Wszystko dzięki ziołom i przyprawom...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Świat roślin Tunezji Świat roślin Tunezji
Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu świat roślinny Tunezji jest niezwykle bogaty i dość zróżnicowany. O...
Dzielnice Dubaju – Deira Dzielnice Dubaju – Deira
Deira to najstarsza część miasta, która niegdyś stanowiła jego handlowe centrum. Widać to chociażby w starej,...

 

Afryka - lista krajów