Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił przeciwko Zeusowi, naczelnemu bogowi, który był carem i ojcem wszystkich bogów i ludzi.
Spotkała go surowa kara; miał przez całą wieczność podtrzymywać sklepienie niebios.
Tunezja | Oaza Tamerza (Tunisia-4071 - Mountain Oasis by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
Legenda o Atlasie
Jedna z legend głosi, że dla podpierania nieba zamieniono Atlasa w wysoką górę, a całe pasmo górskie wokół niej otrzymało jego imię. Są to najwyższe góry w Afryce, przechodzące przez terytoria trzech państw (Maroko, Algieria i Tunezja) na przestrzeni ponad 2000 km.
W tych trzech krajach góry Atlas są różne. Najniższe występują w Tunezji. Tam szczyty górskie sięgają co najwyżej 1200-1400 m, a najwyższy szczyt Tunezji, Dżabal asz-Szanabi, liczy 1544 m. Na wybrzeżu, góry tunezyjskie są najniższe – 600 m, i miejscami można je określić raczej, jako pagórki, niż góry. Jeśli ktoś kocha góry, lubi podziwiać górskie krajobrazy, a jednocześnie z trudem wspina się nawet na niewielkie wysokości, to góry Atlas w Tunezji są dla takiego turysty idealne.
Oaza Chebika
Szczególną atrakcję stanowią górskie oazy. Pośród bezkresnych przestrzeni gorącej pustyni w Tunezji, u podnóża góry Jebel El Negub leży jeden z najpiękniejszych zakątków na świecie – oaza Chebika. Palmy rosnące pośród kamieni, szum wodospadu i połyskujące w słońcu, zadziwiające, błękitne jezioro, z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów z różnych stron świata.
Bujna roślinność między jałowymi skałami, a także ruiny dawnego osiedla, zniszczonego przez katastrofalną powódź w 1969 roku, stanowi niezwykły widok. Nawet tak niezwykłej urody miejsca, jak Mides i Tamerza nie mogą się równać z oazą Chebika.
Oaza Chebika znajduje się na terenie prowincji Gafsa, niedaleko granicy z Algierią. Bogato zalane słońcem miejsce nosi także nazwę Qasr El-Shams, co po arabsku oznacza „zamek słońca”. Oaza należy do najpiękniejszych i niezwykłych atrakcji Tunezji.
Tunezja | Oaza Chebika (Tunisia-3991 - Chebika by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
W dawnych czasach na terenie Chebika znajdował się wysunięty rzymski posterunek (forpoczta), którego pozostałości widać jeszcze dzisiaj. Później te miejsca służyły za schronienie dla Berberów.
Z wierzchołka góry rozciąga się wspaniały widok na oazę. Praktycznie można stamtąd podejrzeć całą jej powierzchnię. Szlak turystyczny ma swój początek również na szczycie góry. Każdy, kto był już tym miejscu wie, że wędrówka po tym szlaku nie należy do najłatwiejszych. Miejscami droga prowadzi po skałach, a czasem przychodzi nawet przeskakiwać z kamienia na kamień. Szczególne znaczenie ma wąska szczelina na tej górskiej ścieżce. Mówią, że każdy, kto zdoła przez nią przejść, zostaje oczyszczony z grzechów.
Szlak turystyczny prowadzi do jeziora, które otaczają kamienne zbocza. To jezioro z niewielkim wodospadem jest źródłem życia w tym zakątku, położonym wśród suchych pustyń Tunezji. Latem można zanurzyć się w najczystszych wodach jeziora i z nowymi siłami kontynuować podróż. Godne uwagi jest też małe gorące źródło położone w sercu gór, w cieniu feniksowych palm.
Tunezja | Oaza Chebika znajduje się niedaleko granicy z Algierią (Tunisia-4037 by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
Oaza Tamerza
Oaza Tamerza (Tamaghza) jest największą i jedną z najpiękniejszych oaz Tunezji. W 1969 roku, po ulewnych deszczach, powódź zniszczyła praktycznie całe osiedle. Dlatego też obecnie oaza składa się z dwóch części. Nowa Tamerza, to centrum turystyczne z luksusowym hotelem na brzegu rzeki, stara Tamerza zaś jest miastem-widmem, które interesuje tylko turystów. Budynki wzniesione były z suszonej gliny i surowej cegły; takie materiały nie mogły oprzeć się wezbranej wodzie i osada zamieniła się w ruinę. Szczególnie malowniczo wygląda o zachodzie słońca.
Główną atrakcję oazy Tamerza stanowi kilka wodospadów. Są one wprawdzie niewielkie, ale sam fakt, że znajdują się na pustyni jest niezwykłą niespodzianką.
Tunezja | Oaza Tamerza jest największą i jedną z najpiękniejszych oaz Tunezji (GH4 (13 of 1) by stuart Burns na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również