Hammamet (الحمامات‎ lub inaczej El-Ḥammāmāt) jest uważany za najstarszy ośrodek turystyczny w Tunezji. Miasto to słynie z przepięknych, luksusowych ogrodów i parków.

Ponoć podstawowa zasada architektoniczna, jaką kierują się budowniczy z Hammametu brzmi, że tutejsze domy nie mogą być wyższe niż cyprysy.

Tunezja | Kolorowy Hammamet

Tunezja | Kolorowy Hammamet (Colourful Hammamet by Marcin Grabski na licencji CC BY 2.0)

Jaśminowy Hammamet

Nie wiadomo kiedy dokładnie zostało założone miasto z Hammamet, jednakże już w I wieku istniała tu osada nazywana Pupput.

Hammamet położony jest nad Morzem Śródziemnym na południowym wschodzie półwyspu Al-Watan al-Kibli, nazywanym potocznie Cap Bon, w odległości ok. 70 km od Tunisu.

Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa hammam, oznaczającego ”kąpiel”. Obecnie jednak Hammamet słynie z jaśminu, z którego wyrabia się tu wiele pamiątek.

Medyna

Jak każde tunezyjskie miasto Hammamet posiada medynę. Jest ona bardzo mała, a powstała za czasów Habsydów, między 1463 a 1474 rokiem, jednak już w IX wieku znajdowała się w tym miejscu mała wioska. Najważniejszym punktem medyny jest znajdująca się w jej północno-zachodnim roku kasba (czyli forteca), z której rozpościera się piękny widok na słoneczne wybrzeże. Wokół kasby rozpościera się targ zdominowany przez stoiska z pamiątkami dla turystów.

Międzynarodowe Centrum Kultury

Jednym z najważniejszych budynków w mieście jest Międzynarodowe Centrum Kultury. Znajduje się ono ok. 3 km na północny-zachód od centrum miasta. Willa, w której mieści się Centrum został wybudowana przez milionera, Georga Sebastian’a, w roku 1920.

W lipcu i sierpniu odbywa się tutaj coroczny międzynarodowy festiwal kultury, na którym podziwiać można klasyczne sztuki teatralne oraz koncerty muzyki arabskiej.

Tunezja | Brama Kartaginy - parku rozrywki

Tunezja | Brama Kartaginy - parku rozrywki (Carthageland Yasmine Hammamet by Citizen59 na licencji CC BY-SA 2.0)

Starożytności

Innym interesującym miejscem jest Pupput nazywane też Souk el-Abiod, czyli strefa archeologiczna. Są to rzymskie ruiny pochodzące z pierwszego wieku p.n.e. Od centrum Hammamet dzieli je odległość zaledwie 6,5 km.

Historyczne źródła podają, że w czasach świetności był tu kapitol, teatr i amfiteatr. Do dzisiaj można oglądać pozostałości po tych budynkach oraz po akweduktach. Cały teren ma 300 m i jest największym tego typu obszarem w Afryce.

Plaże

Miasto słynie z przepięknych, szerokich i piaszczystych plaż i to właśnie z ich powodu co roku latem zjeżdżają się tutaj tłumy turystów.

Na plaży nie można się nudzić, gdyż Tunezyjczycy przygotowani na wymagających turystów oferują niewyobrażalnie dużo atrakcji, zaczynając od sportów wodnych (np. paralotniarstwo, narty wodne, snorkeling), a na przejażdżkach na wielbłądach kończąc. Co więcej, praktycznie przez cały rok temperatury są tu bardzo wysokie.

W znajdującym się ok. 5 km od centrum Hammamet, Sud, znajduje się wiele nowoczesnych hoteli oraz całe mnóstwo barów, restauracji i dyskotek. Niestety tanich noclegów w Hammamet ze świecą szukać, a rezultat i tak będzie mizerny.

Tunezja | Stoisko z ręcznie malowaną ceramiką

Tunezja | Stoisko z ręcznie malowaną ceramiką (Carthage, Tunisia by Riyadh Al Balushi na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...

 

Afryka - lista krajów