Kabis (قابس) to miasto-port znajdujące się na południowym wschodzie Tunezji, około 140 km od Safakis. Wiele osób kojarzy je przede wszystkim z wysokiej jakości henną.

Tunezja | Magiczna Oaza Kabis

Tunezja | Magiczna Oaza Kabis (Oasis Gabès Tunisie Palmeraie by phileole na licencji CC BY 2.0)

Ważne informacje

Warto wiedzieć, że miejscowość ta bywa różnie nazywana: Gabès, Qābis, Cabès, Cabes, Kabes, Gabbs oraz Gaps, a w starożytności nosiła nazwę Tacape.

Miasto położone jest na wybrzeżu Zatoki Kabiskiej, nazywanej też Małą Syrtą. Pod względem wielkości lokuje się ono na szóstym miejscu spośród miast tunezyjskich. Historia Kabis sięga V wieku p.n.e.

Kabis połączone jest koleją z Ras Ajdir (راس اجدير), które jest miastem granicznym pomiędzy Tunezją a Libią. Ze względu na niestabilną sytuację polityczną w regionie, przed podróżą w te strony warto skontaktować się z ambasadą lub Tunezyjskim Urzędem do spraw Turystyki i zasięgnąć najświeższych informacji.

Z czego słynie Kabis?

Miasto znane jest przede wszystkim z tradycyjnych suków, czyli targów oraz pięknych plaż.

Na wielu straganach wystawione są imponujące stożki zielonego proszku. Jest to słynna kabiska henna. Produkowana jest ona z wysuszonych liści wiecznie zielonego drzewa Laussonia inermis. Henna ta ma odcień ciemnoceglasty. Tunezyjki, a w szczególności Berberyjki, ozdabiają ażurowymi wzorami z henny dłonie i stopy. Henna stosowana jest także jako odżywka do włosów. Taki zabieg nie tylko polepsza ich kondycję, ale także nadaje im blask i intensywniejszy kolor.

Plaże

Najlepsze plaże zlokalizowane są na południu Kabis. Za najpiękniejszą uważa się plażę Lemawa, nazywaną też czasami Lemaya. Ponieważ miasto stawia teraz na zyski z turystyki, w najbliższym czasie ma się rozwinąć strefa hoteli, a miasto ma być połączone ze stolicą kraju autostradą.

Krajobrazy

Kabis słynie z unikatowego krajobrazu. Można się pokusić o stwierdzenie, że jest to jedyne miasto na świecie, w którym graniczą ze sobą góry, morze, pustynia i oaza.

Znajdziemy tu także piękne ogrody i parki. Jednym z nich jest Habib Thameur mający prawie 900 m2 powierzchni.

Zabytki

Do głównych atrakcji miasta zalicza się Meczet Sidi Driss z XI wieku i stary targ Grand Jara, na którym dawno temu sprzedawani byli niewolnicy.

Najważniejszym zabytkiem religijnym jest Zawija Sidi Boulbaba. Niestety oryginalna zawija została zniszczona podczas II Wojny Światowej, a obecna jest jej kopią.

W Kabis znajduje się także niewielkie Muzeum Sztuki i Tradycji.

Tunezja | Kolorowy targ w Kabis

Tunezja | Kolorowy targ w Kabis (by shoshot)

Oaza Kabis

Kulturowe, estetyczne i przyrodnicze walory nadmorskiej oazy są tak niezwykłe, że w 2008 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Tutejsza roślinność stała się domem dla bardzo wielu gatunków zwierząt i ptaków. Oaza ma aż 2500 hektarów, a rosną tu m.in.: palmy daktylowe, morele, winogrona, cytryny, oliwki, pomidory, marchew, papryka, melony, cebula, dynie itp.

Tunezyjczycy niechętnie odwiedzają Kabis uważając, że jest ono najbardziej zanieczyszczonym miastem Tunezji. Mimo tej negatywnej opinii, warto się tutaj zatrzymać choćby za chwilę, głównie ze względu na piękno tego miejsca.

Gwiezdna wioska

Co więcej, zaledwie 45 km na południowy wschód od miasta Kabis znajduje się interesująca berberyjska miejscowość Matmata. Wieki temu tutejsza ludność chowając się przed upalnym słońcem przeniosła swoje domostwa pod ziemię. Dzięki księżycowemu krajobrazowi, miejsce to stało się tłem dla niektórych scen filmu Gwiezdne Wojny. Matmata przedstawiono jako rodzinną planetę Luka Skywalkera.

Tunezja | Port rybacki, Kabis

Tunezja | Port rybacki, Kabis (Port de pêche de Gabès Tunisie by phileole na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Medyna w Sousse Medyna w Sousse
Jedną z największych atrakcji w Sousse (Susie) jest medina (medyna). Jeśli chcemy zrobić zakupy, dobrze zjeść i...

 

Afryka - lista krajów