Kartagina (قرطاج), czyli Nowe Miasto, to starożytne miasto-państwo znajdujące się nieopodal dzisiejszej stolicy Tunezji. Uważane za jedno z najpiękniejszych w kraju, co roku przyciąga ogromne rzesze turystów.

Tunezja | Zielona Kartagina
Tunezja | Zielona Kartagina (by tunisia_photos )

Historia miasta

Kartagina założona została już w IX wieku p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Miasto zostało wybudowane na cyplu, obok którego musiały przepływać wszystkie statki płynące w tych okolicach. Dzięki temu Kartagińczycy opanowali handel morski na Morzu Śródziemnym.

Co do dokładnej daty założenia miasta istnieje wiele różnych teorii. Według klasycznych autorów, takich jak: Tumajos czy Dionizjusz z Halikarnasu, datą tą jest rok 814 p.n.e. Jak wskazują różne historyczne doniesienia, za okres najlepszego rozwoju miasta należy uznać III w. p.n.e. Niestety wówczas właśnie Kartagina rozpoczęła walkę z Rzymem. Po serii kolejnych wojen w roku 146 p.n.e. miasto uległo zniszczeniu.

Dopiero po kilkudziesięciu latach rzymianie, tworząc tutaj swoją kolonię, przywrócili Kartaginie życie. Kolejny trudny okres przypadł na VII wiek, kiedy miasto zostało podbite przez Arabów. Niestety od tamtej pory już się nie odrodziło.

Kartagina była jednym z największych miast w czasach hellenistycznych oraz jednym z największych miast w historii sprzed epoki przemysłowej.

Badania archeologiczne na tym terenie rozpoczęły się już XIX wieku. Przyczyniły się one do odkrycia wielu tajemnic Kartaginy. Otoczone 32-kilometrowym murem miasto podzielone było na dzielnice. Za najważniejsze z nich uważa się: akropol, Byrsę i dzielnicę portową.

Tunezja | Ruiny Term Antoniusza
Tunezja | Ruiny Term Antoniusza w Kartaginie (by dlc79 )

Wzgórze Byrsa

Zwiedzanie Kartaginy najlepiej rozpocząć na wzgórzu Byrsa. W czasach świetności miasta było to jego duchowe serce. W czasach punickich znajdowała się tutaj świątynia poświęcona bogu Eschmoun. Obecnie na wzgórzu wznosi się gotycka Katedra św. Ludwika (Saint Louis). Wybudowali ją Francuzi w 1890 roku, dedykując XII-wiecznemu królowi Francji, który zmarł w Kartaginie. Co roku w Katedrze odbywają się koncerty tradycyjnej muzyki tunezyjskiej oraz muzyki klasycznej.

Nieopodal Katedry znajduje się Muzeum Kartaginy. Na razie tylko część z eksponatów opisana jest po angielsku. Wszystkie natomiast opisane są po francusku i arabsku.

Rzymski amfiteatr

Po wschodniej stronie Byrsy, około 15 minut spacerem od muzeum, znajduje się rzymski amfiteatr. Mimo iż najprawdopodobniej był to największy amfiteatr w całym imperium rzymskim, to do naszych czasów zachowały się jedynie jego skąpe ruiny.

Tunezja | Stoiska i galanterią skórzaną i dywanami
Tunezja | Kartagina – stoiska i galanterią skórzaną i dywanami (by dweekly/ )

Łaźnie Antoninusa Piusa

Interesujący jest także rzymski teatr, wille oraz łaźnie Antoninusa Piusa. Łaźnie zostały wybudowane w latach 146 i 162 i pod względem wielkości zajmowały trzecie miejsce w imperium rzymskim. Niestety w roku 439 zostały zniszczone przez Wandalów.

Porty punickie

Będąc w Kartaginie warto wybrać się choćby do jednego z dwóch punickich portów i oczami wyobraźni przenieść się do czasów, kiedy było tu gwarno i ruchliwie, a handlowa flota liczyła 220 okrętów. Pomiędzy portami znajduje się budynek Muzeum Oceanograficznego.

Tunezja | Katedra św. Ludwika
Tunezja | Katedra św. Ludwika w Kartaginie (by nonanet )

Sanktuarium Tophet

Interesujące jest także Sanktuarium Tophet, w którym odkryto 20 tysięcy urn z prochami dzieci. Odkrycia tego dokonał francuski archeolog-amator. Jak się okazało, w świątyni tej składano dzieci w ofierze fenicko-punickiemu bóstwu nieba i wegetacji Baal’owi Hammon’owi oraz Tanit, czyli fenickiej bogini płodności, księżyca, wojny i śniegu.

Przynajmniej jeden dzień...

Aby spokojnie zwiedzić wszystkie najważniejsze ruiny, należy mieć przynajmniej jeden dzień na spacerowanie po okolicy. W innym przypadku najlepiej poświęcić swój czas na zwiedzenie muzeum i jego najbliższego otoczenia.

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Susa – popularny kurort o bogatej historii Susa – popularny kurort o bogatej historii
Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Chorwacja – strzał w 10! Chorwacja – strzał w 10!
Czy kogokolwiek trzeba przekonywać o zaletach urlopu w Chorwacji? Chyba każdy z nas potrafiłby wymienić więcej niż...

 

Afryka - lista krajów

Przeczytaj również

Cypr - warunki naturalne

Przed 200 milionami lat rozłamał się superkontynent Pangea, a wypływająca magma utworzyła między dwiema płytami: południową – afrykańską i północną…

Kyrenia

Chyba żadne miasto Cypru nie może poszczycić się tak bogatym dziedzictwem naturalnym, jak położone na północnym wybrzeżu miasteczko Kyrenia –…

Plaża Dražica (Drazica) w miasteczku Biograd na Moru

W samym centrum chorwackiego wybrzeża Morza Adriatyckiego, w miasteczku Biograd na Moru, znajduje się malownicza plaża Dražica (Drazica). Jest to…

Kiedy jechać do Sofii?

Stolica Bułgarii jest jednym z najstarszych miast Europy, a mimo to jej dewiza umieszczona w herbie brzmi: „Rośnie, ale się…

Berlin w 3 dni

Berlin jest miastem pełnym atrakcji i spokojnie można by je zwiedzać przez tydzień. Dla osób dysponujących jednak okrojonym czasem i…

25 czerwca – Dzień Państwowości w Chorwacji

25 czerwca Chorwacja świętowała Dzień Państwowości. Premier kraju Zoran Milanovic przypomniał: „Za to co mamy dzisiaj, ludzie oddali życie”.

Festiwal Czerwone Wino 2013

Jednym z pomysłów na huczne przywitanie Nowego Roku może być udział w tradycyjnym festiwalu winnym, odbywającym się w Mukaczewie. Festiwale…

Pamiątki z Madery

Udając się na wyprawę w jakieś nowe miejsce, oprócz miłych wspomnień i mnóstwa zdjęć, chętnie przywozimy z niej ciekawe pamiątki…