Kartagina (قرطاج), czyli Nowe Miasto, to starożytne miasto-państwo znajdujące się nieopodal dzisiejszej stolicy Tunezji. Uważane za jedno z najpiękniejszych w kraju, co roku przyciąga ogromne rzesze turystów.

Tunezja | Zielona Kartagina

Tunezja | Zielona Kartagina (Carthage by Tounsi ben Tounsi na licencji CC BY 2.0)

Historia miasta

Kartagina założona została już w IX wieku p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Miasto zostało wybudowane na cyplu, obok którego musiały przepływać wszystkie statki płynące w tych okolicach. Dzięki temu Kartagińczycy opanowali handel morski na Morzu Śródziemnym.

Co do dokładnej daty założenia miasta istnieje wiele różnych teorii. Według klasycznych autorów, takich jak: Tumajos czy Dionizjusz z Halikarnasu, datą tą jest rok 814 p.n.e. Jak wskazują różne historyczne doniesienia, za okres najlepszego rozwoju miasta należy uznać III w. p.n.e. Niestety wówczas właśnie Kartagina rozpoczęła walkę z Rzymem. Po serii kolejnych wojen w roku 146 p.n.e. miasto uległo zniszczeniu.

Dopiero po kilkudziesięciu latach rzymianie, tworząc tutaj swoją kolonię, przywrócili Kartaginie życie. Kolejny trudny okres przypadł na VII wiek, kiedy miasto zostało podbite przez Arabów. Niestety od tamtej pory już się nie odrodziło.

Kartagina była jednym z największych miast w czasach hellenistycznych oraz jednym z największych miast w historii sprzed epoki przemysłowej.

Badania archeologiczne na tym terenie rozpoczęły się już XIX wieku. Przyczyniły się one do odkrycia wielu tajemnic Kartaginy. Otoczone 32-kilometrowym murem miasto podzielone było na dzielnice. Za najważniejsze z nich uważa się: akropol, Byrsę i dzielnicę portową.

Tunezja | Ruiny Term Antoniusza

Tunezja | Ruiny Term Antoniusza w Kartaginie (Carthage, I think by georgianakate na licencji CC BY 2.0)

Wzgórze Byrsa

Zwiedzanie Kartaginy najlepiej rozpocząć na wzgórzu Byrsa. W czasach świetności miasta było to jego duchowe serce. W czasach punickich znajdowała się tutaj świątynia poświęcona bogu Eschmoun. Obecnie na wzgórzu wznosi się gotycka Katedra św. Ludwika (Saint Louis). Wybudowali ją Francuzi w 1890 roku, dedykując XII-wiecznemu królowi Francji, który zmarł w Kartaginie. Co roku w Katedrze odbywają się koncerty tradycyjnej muzyki tunezyjskiej oraz muzyki klasycznej.

Nieopodal Katedry znajduje się Muzeum Kartaginy. Na razie tylko część z eksponatów opisana jest po angielsku. Wszystkie natomiast opisane są po francusku i arabsku.

Rzymski amfiteatr

Po wschodniej stronie Byrsy, około 15 minut spacerem od muzeum, znajduje się rzymski amfiteatr. Mimo iż najprawdopodobniej był to największy amfiteatr w całym imperium rzymskim, to do naszych czasów zachowały się jedynie jego skąpe ruiny.

Tunezja | Stoiska i galanterią skórzaną i dywanami

Tunezja | Kartagina – stoiska i galanterią skórzaną i dywanami (by dweekly/)

Łaźnie Antoninusa Piusa

Interesujący jest także rzymski teatr, wille oraz łaźnie Antoninusa Piusa. Łaźnie zostały wybudowane w latach 146 i 162 i pod względem wielkości zajmowały trzecie miejsce w imperium rzymskim. Niestety w roku 439 zostały zniszczone przez Wandalów.

Porty punickie

Będąc w Kartaginie warto wybrać się choćby do jednego z dwóch punickich portów i oczami wyobraźni przenieść się do czasów, kiedy było tu gwarno i ruchliwie, a handlowa flota liczyła 220 okrętów. Pomiędzy portami znajduje się budynek Muzeum Oceanograficznego.

Tunezja | Katedra św. Ludwika

Tunezja | Katedra św. Ludwika w Kartaginie (Carthage, Tunisia by nonanet na licencji CC BY-SA 2.0)

Sanktuarium Tophet

Interesujące jest także Sanktuarium Tophet, w którym odkryto 20 tysięcy urn z prochami dzieci. Odkrycia tego dokonał francuski archeolog-amator. Jak się okazało, w świątyni tej składano dzieci w ofierze fenicko-punickiemu bóstwu nieba i wegetacji Baal’owi Hammon’owi oraz Tanit, czyli fenickiej bogini płodności, księżyca, wojny i śniegu.

Przynajmniej jeden dzień...

Aby spokojnie zwiedzić wszystkie najważniejsze ruiny, należy mieć przynajmniej jeden dzień na spacerowanie po okolicy. W innym przypadku najlepiej poświęcić swój czas na zwiedzenie muzeum i jego najbliższego otoczenia.

Zainteresują Cię również

Hammamet Hammamet
Hammamet (الحمامات‎ lub inaczej El-Ḥammāmāt) jest uważany za najstarszy ośrodek turystyczny w Tunezji. Miasto to...
Kairuan Kairuan
Kairuan (لقيروان) to jedno z czterech świętych miast islamu. Wśród europejskich turystów słynie ono przede...
Bizerta – informacje ogólne Bizerta – informacje ogólne
Bizerta (بنزرت) miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Uważane jest za najstarsze miasto Tunezji, a...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...

 

Afryka - lista krajów