Pomimo iż 98% Tunezyjczyków to muzułmanie, w kraju tym od lat propagowana jest polityka „antyhidżabowa”. Przez polityków, takich jak chociażby Habib Bourguiba (a może właściwie dzięki nim), wprowadzono ustawowy zakaz noszenia tego stroju w urzędach państwowych oraz w placówkach oświaty.

Co więcej, politycy podczas publicznych wystąpień często nazywają hidżab „wstrętną szmatą”.

Tunezja | Na uczelniach wyższych aż 59,5% studentów stanowią kobiety

Tunezja | Na uczelniach wyższych aż 59,5% studentów stanowią kobiety (Beached Fishing Boats by Keith Roper na licencji CC BY 2.0)

Wokół hidżabu

Jednakże sama niechęć do hidżabu (حجاب) – kwadratowej chusty zakrywającej włosy, uszy i szyję kobiet – nie dawała Tunezyjkom praw równych mężczyznom. Co więcej, nawet sam ten zakaz powodował ograniczenie praw kobiet, które chciały z własnej woli nosić hidżab jako oznakę swej religijności, a bywało też, że były one zmuszane przez policję do podpisywania oświadczeń, że nigdy go nie założą.

W tzw. „arabskiej rewolucji” brały udział Tunezyjki, które wyszły protestować na ulicę, ubrane zarówno w krótkie spódniczki, jak i zakryte hidżabem.

Prawa i edukacja mieszkanek Tunezji

Od roku 1956 Tunezyjki mają prawo do głosowania, a od roku 1973 mogą także zgodnie z prawem poddać się zabiegowi aborcji. Ponadto mają także prawnie gwarantowany dostęp do pigułek antykoncepcyjnych.

Na uczelniach wyższych aż 59,5% studentów to kobiety, jednak jedynie 30% z nich znajduje później zatrudnienie. Mimo iż z roku na rok coraz więcej dziewczyn kończy szkołę podstawową i średnią, to ze względu na rozdźwięk pomiędzy tym czego są uczone, a tym czego oczekuje rynek pracy, bardzo niewiele z nich znajduje zatrudnienie w zawodach związanych z biznesem, ekonomią czy inżynierią.

Niestety analfabetyzm wśród kobiet jest wciąż większy niż wśród mężczyzn i sięga aż 34,7%.

Tunezja | Hidżab pochodzi od słowa haja, czyli skromność

Tunezja | Hidżab pochodzi od słowa haja, czyli skromność (My Tunisian friend trying a new look by AIDA BEN HAMOUDA na licencji CC BY 2.0)

Partia Odrodzenia

Partią, która chyba najbardziej stara się o wyrównanie praw kobiet i mężczyzn, jest Partia Odrodzenia, czyli Hizb an-Nahda (حركة النهضة). Chcą oni, aby kobiety miały prawo wyboru stroju, który noszą – od hidżabu zaczynając, a na bikini kończąc. Ponadto chcą zniesienia poligamii, którą uważają za nielegalną w świetle szariatu. Co więcej, przywódca partii Rachid Ghannouchi publicznie obiecał wzmocnienie roli kobiet w tunezyjskiej polityce.

Feministki Tunezji

Mimo wielu widocznych zmian, czołowe feministki Tunezji: Munjiyah al-Sawaihi oraz Fawzia Zouari obawiają się iż bez względu na czynny udziału kobiet w rewolucji, ostatecznie władza o nich zapomni i stracą możliwość walki o swoje prawa.

Jeszcze czarniejszy scenariusz, który przepowiadają jest taki, że stracą wszystko, co do tej pory udało im się osiągnąć. Tunezyjki nie chcą podzielić losu Iranek.

Tunezja | Małe mieszkanki Tunezji

Tunezja | Małe mieszkanki Tunezji (Tunisian girls by Ray_LAC na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Portugalskie imiona i nazwiska Portugalskie imiona i nazwiska
Portugalczycy, to ludzie o co najmniej dwóch nazwiskach. Zapisywane w pierwszej kolejności, ale wbrew pozorom...

 

Afryka - lista krajów