Kuchnię tunezyjską można określić modnym w ostatnich czasach sformułowaniem: "fusion", gdyż łączy ona w sobie smaki arabskie, śródziemnomorskie i środkowowschodnie. Ponadto widoczne są tu wyraźne wpływy kuchni francuskiej.

Smaki i aromaty Tunezji odzwierciedlają bogatą historię tego kraju.

Tunezja | Tabouna - tradycyjny tunezyjski chleb
Tunezja | Tabouna - tradycyjny tunezyjski chleb (by nafaar )

Zróżnicowanie tunezyjskiej kuchni

Zróżnicowanie tutejszej kuchni wiąże się nierozerwalnie z tradycjami poszczególnych regionów, a w szczególności zależy od dostępności lokalnych produktów i ich sezonowego występowania.

Przyprawy

W Tunezji potrawy przyrządzane są z dodatkiem oliwy z oliwek, a doprawiane zazwyczaj: anyżem, kolendrą, kminkiem, kuminem, świeżą natką pietruszki, cynamonem, a także szafranem i świeżymi liśćmi mięty, kwiatami pomarańczy lub wodą różaną.

Wielu potrawom towarzyszy harissa, czyli pikantne chilli z aromatycznym czosnkiem. To właśnie z jej powodu kuchnia tego kraju uznawana jest za jedną z najbardziej pikantnych kuchni świata.

Owoce morza, mięsa i sałatki

W Tunezji niezwykłą popularnością cieszą się świeże ryby i owoce morza oraz pieczone mięso takie jak: kurczak i jagnięcina. Przez cały rok w kraju tym je się przepyszne sałatki, co nie powinno dziwić zważywszy na fakt, jak urodzajnie rosną w Tunezji wszystkie warzywa.

Zdecydowanie nadużywanym dodatkiem zarówno do mięs, jak i sałatek jest sok z cytryny. Uważany za orzeźwiający jest on szczególnie wykorzystywany w miesiącach letnich, kiedy to robi się z niego także desery i napoje. Nieodzownym dodatkiem ogromnej części potraw są jajka.

Francuskie bagietki

Spuścizną po kuchni francuskiej jest w Tunezji przede wszystkim pyszne pieczywo i apetyczne desery. Lekkie i kruche bagietki są dodatkiem do wielu dań. Pieczywo je się trzy razy dziennie, podczas głównych posiłków oraz w formie kanapek jako przekąski. Będąc w Tunezji koniecznie trzeba spróbować tradycyjnego chleba berberyjskiego nazywanego tabouna oraz chleba domowego nazywanego khobz mbesses. Z deserów francuskich niezwykle popularne są rozpływające się w ustach croissanty i ciastka czekoladowe.

Koniecznie musisz spróbować...

Do tradycyjnych specjałów tunezyjskiej kuchni kuchni należy zaliczyć: kuskus, sałatkę mechoia, tajine czy brik au thon, czyli smażone na głębokim oleju ciasto wypełnione nadzieniem z tuńczykiem, jajkiem, cebulą, kaparami i pietruszką.

Tunezja | Widok z restauracji La Falaise, La Marsa
Tunezja | Widok z restauracji La Falaise, La Marsa (by garyjd )

Alkohol w kuchni tunezyjskiej

Mówiąc o kuchni tunezyjskiej warto wspomnieć także o napojach, szczególnie tych alkoholowych. Mimo iż jest to kraj muzułmański, spożywanie alkoholu nie jest zabronione. Co więcej Tunezja produkuje przepyszne wina stołowe i musujące, piwa, aperitify oraz mocne lokalne likiery.

Alkohol sprzedawany jest w barach, restauracjach i niektórych supermarketach. Ze względu na szacunek do Tunezyjczyków nie należy nadużywać picia tych trunków. Podobnie jak w innych krajach Północnej Afryki, tak i w Tunezji niezwykle popularna jest słodka herbata miętowa oraz Ahwa arbi, czyli aromatyczna kawa.

Napiwki

Idąc do tunezyjskiej restauracji należy pamiętać, że kelnerzy będą oczekiwali napiwku. W regionach turystycznych powinna to być kwota równa ok. 10% całości rachunku.

Nie ma jak w domu...

Aby mieć możliwość skosztowania najpyszniejszych tradycyjnych potraw najlepiej wziąć udział w domowym spotkaniu związanym z jakimś wydarzeniem rodzinnym lub świętem religijnym.

Tunezja | Restauracja na łodzi w starym porcie Bizerty
Tunezja | Restauracja na łodzi w starym porcie Bizerty (by t_abdelmoumen )

Zainteresują Cię również

Chorwackie desery i słodycze Chorwackie desery i słodycze
Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród...
Sery z wyspy Pag Sery z wyspy Pag
Chorwacja słynie nie tylko z doskonałych win czy oliwy z oliwek. Kraj ten może poszczycić się również produkcją...
Burek – chorwacka przekąska Burek – chorwacka przekąska
Jeśli odwiedzaliście kiedyś północną Chorwację z pewnością zauważyliście każdego poranka tłumy turystów i...
Dania obiadowe na Cyprze Dania obiadowe na Cyprze
Jednym z najważniejszych posiłków w ciągu dnia jest obiad. Te spożywane na Cyprze charakteryzują się różnorodnością...
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Portugalskie sery Portugalskie sery
Portugalczycy często sięgają po aromatyczne wina, słodkie desery, suszonego dorsza oraz sery, które dodawane są do...

 

Afryka - lista krajów