Ta ekskluzywna dzielnica tunezyjskiego miasta Susa zaczyna się ok. 8 km od centrum. Marsa al-Kantawi, Mina al-Kantawi albo po francusku Port El-Kantaoui, to dokładnie zaprojektowane na desce kreślarskiej małe miasteczko portowe.

Tunezja | Marsa al-Kantawi

Tunezja | Marsa al-Kantawi (Port El Kantaoui by Eugenijus Radlinskas na licencji CC BY 2.0)

Port jachtowy

Port jachtowy – marina – może jednocześnie przyjmować do 300 jednostek. Pracują na pełnych obrotach restauracje rybne, sklepy z pamiątkami, oferowane są wycieczki po morzu i z nurkowaniem, dla najmłodszych gości dostępny jest aquapark. Miejscowe plaże w niczym nie ustępują wybrzeżom Hammamet albo Mahdii.

Historia

Biorąc pod uwagę fakt, że Tunezja zdobyła trwałe miejsce w ofertach licznych biur podróży, władze kraju podjęły w połowie lat 70 ubiegłego wieku decyzję o urządzeniu na malowniczym skrawku wybrzeża Marsa el-Kantawi. Miało to być centrum wypoczynkowe z portem jachtowym i polem golfowym, spełniające nawet najbardziej wygórowane oczekiwania gości. Pod koniec lat 70 plany zostały zrealizowane. Projekt został sfinansowany przez Kuwejt, Abu Dhabi i Bank Światowy.

Tunezja | Przystań jachtowa, Marsa al-Kantawi

Tunezja | Przystań jachtowa, Marsa al-Kantawi (Port El Kantaoui Marina, Sousse by Tony Hisgett na licencji CC BY 2.0)

Jak dostać się do Marsa al-Kantawi

Turyści lądują zwykle na jednym z trzech portów lotniczych Tunezji – w Monastyrze, Enfidha albo w Tunisie. Stamtąd już prosta droga do Susa – pociągiem, autobusem, taksówką. Między Susa i Marsa al-Katawi kursuje mnóstwo pojazdów transportu publicznego – autobusów, taksówek.

Hotele

Bazę hotelową Marsa al-Katawi stanowią w większości hotele cztero- i pięciogwiazdkowe z własnymi, z zasady, centrami talasoterapii (zabiegi lecznicze lub pielęgnacyjne, wykorzystujące morski klimat, morską wodę, muł, glony, piasek, wodorosty, błoto, a także inne substancje pochodzące z morza, jako czynnik terapeutyczny). Obiekty są nowe, budowane od początku lat 90. Nieliczne hotele trzygwiazdkowe mogą pochwalić się wyższym poziomem usług w porównaniu z analogicznymi hotelami w Susa.

Tunezja | Plaża w Marsa al-Kantawi

Tunezja | Plaża w Marsa al-Kantawi (Port El Kantaoui by Goran Necin na licencji CC BY-SA 2.0)

Morze i słońce

Plaże Marsa al-Katawi są zdecydowanie lepsze od innych, pozostających w granicach miasta: czystsze, szerokie i mniej zatłoczone. Najbardziej atrakcyjne fragmenty wybrzeża rozciągają się od mariny na północ, bliżej granicy strefy kurortu. Morze też jest tutaj bardziej przeźroczyste niż w Susa, rzadko spotyka się skupiska wodorostów, a fale są takie, jak na całym wschodnim wybrzeżu (w przeciwieństwie do bardziej niespokojnego północnego). Na plażach hotele zapewniają gościom wszystko, co niezbędne dla komfortowego wypoczynku - parasole, leżaki, materace, ręczniki.

Plaże hotelowe Marsa al-Katawi są lepiej chronione przed inwazją miejscowej ludności, niż w Susa – możliwość zetknięcia się z wielodzietną rodziną tunezyjską jest tutaj równa zeru.

W pobliżu wejścia do przystani jachtowej znajduje się Aqua Palace. Wśród różnych atrakcji – kilka zjeżdżalni, basen z falami oraz wodne rozrywki dla najmłodszych.

Tunezja | Zabudowa w Port El-Kantaoui

Tunezja | Zabudowa w Port El-Kantaoui (Port El Kantaoui by Goran Necin na licencji CC BY-SA 2.0)

Pięć rzeczy, które należy zrobić w Marsa al-Katawi

  • „Potalasować się” w jednym z pięciogwiazdkowych centrów talasoterapii.
  • Wypić jedno-dwa piwa w restauracji Golf Brau.
  • Przejechać się kolejką turystyczną do Susa i z powrotem.
  • Odwiedzić port jachtowy, aby zjeść smaczną rybę i kupić pamiątki.
  • Wypić filiżankę zielonej herbaty na tarasie kawiarni Sidi El Kantaoui.

Tunezja | Aromatyczne przyprawy

Tunezja | Aromatyczne przyprawy (89 Tunis 06 170 by matthew Hunt na licencji CC BY 2.0)

Kuchnia i restauracje Marsa al-Katawi

Większość restauracji kurortu jest skupiona w rejonie mariny – na promenadzie wzdłuż miejsc do cumowania i w pobliżu wejścia do portu. Wszystkie oferują szeroki przekrój potraw, od ryb i owoców morza, poprzez kuchnię narodową do kilku wariantów potraw kuchni francuskiej i włoskiej.

Również w ciągu dnia można się posilić w „ludowych” lokalach. Alkohol podają tylko w restauracjach turystycznych; w lokalach publicznych można co najwyżej delektować się wodą mineralną. Miłośnicy piwa powinni odwiedzić restauracje Golf Brau; podają tam kilka gatunków tego napoju własnego wyrobu.

Aby spróbować zielonej herbaty z cedrowymi orzeszkami albo kawy arabskiej, należy wybrać się do kawiarni, a właściwie całego kawiarnianego kompleksu Sidi El Kantaoui.

Shopping i sklepy

Marsa al-Katawi, to ogromne możliwości dla amatorów shoppingu. Zaopatrzyć się w pamiątki z Tunezji można zarówno w lokalnych sklepach, jak i w specjalnych, wielopiętrowych centrach. Jest jeszcze jedna możliwość: pojechać do Susa, gdzie centrum handlowe Soula przepełnione jest wszelkiego rodzaju towarami dla turystów.

Tunezja | Plaże Marsa al-Katawi należą do najpiękniejszych w okolicy

Tunezja | Plaże Marsa al-Katawi należą do najpiękniejszych w okolicy (Beach2 by Tony Hisgett na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Tunis Tunis
Tunis to tętniące życiem miasto – stolica Tunezji. To centrum życia politycznego, kulturalnego i społecznego kraju...

 

Afryka - lista krajów