Jedną z największych atrakcji tunezyjskiego miasta Susa (Sousse), która przyciąga licznych turystów, jest stara twierdza zbudowana w XI wieku.
W jej murach znajduje się dzisiaj Muzeum Archeologiczne – najczęściej odwiedzany obiekt kulturalny Susa, umieszczany na czołowym miejscu wszystkich programów wycieczkowych. Muzeum zostało założone w 1951 roku i ponownie otwarte w 2012 roku, po długim okresie renowacji i odbudowy. Zawiera drugą największą kolekcję mozaik w świecie (po Muzeum Narodowym w stolicy Tunezji).
Tunezja | Widok na kasbę, w której znajduje się Muzeum Archeologiczne (Sousse, Tunisia by Leonora (Ellie) Enking na licencji CC BY-SA 2.0)
Muzeum Archeologiczne a UNESCO
Muzeum Archeologiczne miasta Susa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Twierdza (kazba) jest częścią starego miasta (mediny). Na 2000 m2 powierzchni sal wystawowych zgromadzono ogromną kolekcję, która zadziwia swoją różnorodnością, a pod względem ilości mozaik nie ma sobie równej w Tunezji. Zgromadzono tutaj wazy, maski, mozaiki, rzeźby, kamienne i terakotowe płyty nagrobne, znalezione w różnych częściach tunezyjskiego Sahelu. (Sahel, to region na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Rozciąga się na południe od miasta Hammamet, wzdłuż zatoki, do Mahdia. Sousse bywa nazywane „Perłą Sahelu”).
Muzeum posiada kilkanaście sal tematycznych:
1. Wystawy czasowe.
2. Mozaiki, które przedstawiają wodę i wszystko, co jest z nią związane. Tutaj znajduje się jeden z najważniejszych eksponatów muzeum – mozaika przedstawiająca głowę Meduzy. Tę mozaikę odkryto w rzymskiej łaźni, a pochodzi z II w. n.e.
3. Chrześcijańskie obiekty nagrobne – mozaiki i kamienie, znalezione w katakumbach Susy (drugich, co do wielkości antycznych katakumbach, po rzymskich). W centrum sali znajduje się kamienna płyta nagrobna z mozaiką przedstawiającą Hermesa.
4. Rzymskie obiekty nagrobne. Można tu obejrzeć pogańskie kamienie nagrobne i figury terakotowe, a wśród nich słynną „podpitą kobietę”.
5. Punickie (kartagińskie) obiekty grzebalne. Zebrano tutaj reprezentatywną kolekcję nagrobnych kamieni i urn z prochami, znalezionych w Tofet (miejsce odkryte przez francuskich archeologów w 1921 roku; są tutaj stele pogrzebowe, których badanie dowiodło, że składano tu ofiary z dzieci, aby przebłagać bogów), antycznym mieście Adrim i w miejscowej twierdzy.
Tunezja | Twierdza (kazba) jest częścią starego miasta (Museum by Andrew Skudder na licencji CC BY-SA 2.0)
6. Mozaiki przedstawiające Nil.
7. Wszystko, co jest związane z Bachusem (Dionizosem).
8. Meduza.
9. Galeria Achillesa.
10. Galeria poświęcona Trajanowi, rzymskiemu cesarzowi w latach 98 do 117.
11. Galeria Apollina.
12. Galeria poświęcona obrzędowi chrztu.
13. Wszystko, co związane z kalendarzem Juliańskim.
14. Nagrobki.
W muzeum znajduje się także kawiarnia i sklep z pamiątkami.
Tunezja | Jedna z licznych mozaik w Muzeum Archeologicznym (Sousse - the Kasbah museum by Leonora (Ellie) Enking na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również





