Jedną z głównych atrakcji Tunisu jest Muzeum Bardo. Jest to jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, ale i na świecie.

Tunezja | Budynek Muzeum Bardo, Tunis
Tunezja | Budynek Muzeum Bardo, Tunis (by debord )

Kolekcja mozaik

Muzeum Bardo słynie z ogromnej kolekcji mozaik. Przeniesiono je niemal z każdego zakątka Tunezji. W większości pochodzą z czasów panowania rzymskiego i bizantyjskiego.

Mozaiki znajdują się na ścianach i podłogach. Przedstawiają życie codzienne dawnych mieszkańców, sceny mitologii greckiej i rzymskiej, a także liczne motywy zwierzęce.
Wiele z mozaik pozostało w stanie nienaruszonym. Do najsławniejszych mozaik należą: Wergiliusz w towarzystwie dwóch muz, Ulisses opierający się syrenom, Perseusz ratujący przed potworem morskim Andromedę oraz Daniel w jaskini lwa.

Tunezja | Wiele mozaik przedstawia sceny motologii greckiej i rzymskiej
Tunezja | Wiele mozaik przedstawia sceny mitologii greckiej i rzymskiej (by ancientartpodcast )

Należy pamiętać, że wykorzystane w mozaikach kamyczki są w naturalnych kolorach, nie używano wtedy farb. Ułożenie tak realistycznych postaci i scen jest prawdziwym dziełem sztuki.

Inne eksponaty w muzeum

W muzeum, oprócz mozaik zobaczymy również inne eksponaty, np. sarkofagi, garnki, stele, maski i wiele innych. Wszystko poukładane jest chronologicznie; najstarsze pochodzą z VII wieku p.n.e.
Muzeum Bardo mieści się w pałacu, który dawniej zamieszkiwali bejowie. Obecnie w budynku mieści się również siedziba parlamentu. Oprócz eksponatów zachwyci nas również sam pałac, który zdobią: złocone kolumnady, arkadowe dziedzińce i szerokie schody.
Za niewielką opłatą można fotografować muzealne eksponaty.

Zamach na Muzeum Bardo

18 marca 2015 roku w Muzeum Bardo miał miejsce zamach terrorystyczny. Zginęły 23 osoby, co najmniej 22 zostały ranne. Wśród zabitych byli też obywatele Polski.

Tunezja | Prace konserwatorskie, Muzeum Bardo
Tunezja | Prace konserwatorskie, Muzeum Bardo (by sblackley )

Zainteresują Cię również

Susa – popularny kurort o bogatej historii Susa – popularny kurort o bogatej historii
Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z...
Kartagina Kartagina
Kartagina (قرطاج), czyli Nowe Miasto, to starożytne miasto-państwo znajdujące się nieopodal dzisiejszej stolicy...
Społeczeństwo Społeczeństwo
Pod względem liczby ludności Tunezja zajmuje 77. miejsce na świecie. Liczba Tunezyjczyków ciągle wzrasta, a obecnie...
Muzeum Fado (Museu do Fado) Muzeum Fado (Museu do Fado)
W najstarszej dzielnicy Lizbony mieści się niesamowite miejsce – Muzeum Fado. To właśnie tu, w Alfamie pod koniec...
Safakis Safakis
Safakis (صفاقس) to duża metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego największą atrakcją jest medyna, która...
Kabis Kabis
Kabis (قابس) to miasto-port znajdujące się na południowym wschodzie Tunezji, około 140 km od Safakis. Wiele osób...

 

Afryka - lista krajów

Przeczytaj również

10 powodów dla których warto odwiedzić Cypr

Cypr każdego roku przyciąga rzesze turystów, w tym również Polaków. Zachwyca nas wspaniałymi, piaszczystymi plażami, gorącym słońcem oraz ogromną ilością…

Aquaparki na Cyprze

Parki wodne to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Na Cyprze znajduje się kilka takich obiektów. Do ich specjalności należą między…

Guimaraes

Guimarães, dawniej nazywane Vimaranes, to miasto często określane mianem kolebki Portugalii. Położone jest w północnej części kraju w podregionie Ave.

Festiwal św. Błażeja – patrona Dubrownika (2 lutego)

Co roku 3 lutego w Dubrowniku rozpoczyna się trwający kilka dni festiwal św. Błażeja. Z tej okazji miasto przystrajane jest…

Polskie kino we Lwowie

W dniach od 21 do 30 września Generalny Konsulat RP we Lwowie zorganizował pierwszy przegląd współczesnego polskiego kina.

Słone Jezioro Larnaka

Na południu Cypru znajdują się dwa słone jeziora. Jedno z nich, będące rezerwatem przyrody o wyjątkowym, naturalnym pięknie, znajduje się…

Cypr – święta państwowe i festiwale

Na przestrzeni tysięcy lat ten niewielki kraj był wielokrotnie obiektem różnego rodzaju najazdów i okupacji. Po Fenicjanach Cyprem rządzili Asyryjczycy,…

Chorwackie desery i słodycze

Kuchnia chorwacka jest bogata i różnorodna. Tyczy się to również słodkich przysmaków. Wybierać można spośród szerokiej gamy ciast, lodów, ciastek…