Jedną z głównych atrakcji Tunisu jest Muzeum Bardo. Jest to jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, ale i na świecie.
Tunezja | Budynek Muzeum Bardo, Tunis (Tunis - Bardo Museum by Véronique Debord-Lazaro na licencji CC BY-SA 2.0)
Kolekcja mozaik
Muzeum Bardo słynie z ogromnej kolekcji mozaik. Przeniesiono je niemal z każdego zakątka Tunezji. W większości pochodzą z czasów panowania rzymskiego i bizantyjskiego.
Mozaiki znajdują się na ścianach i podłogach. Przedstawiają życie codzienne dawnych mieszkańców, sceny mitologii greckiej i rzymskiej, a także liczne motywy zwierzęce.
Wiele z mozaik pozostało w stanie nienaruszonym. Do najsławniejszych mozaik należą: Wergiliusz w towarzystwie dwóch muz, Ulisses opierający się syrenom, Perseusz ratujący przed potworem morskim Andromedę oraz Daniel w jaskini lwa.
Tunezja | Wiele mozaik przedstawia sceny mitologii greckiej i rzymskiej (Detail of a mosaic depicting Ceto and Phorcys, Roman era, Bardo National Museum, Tunis, Tunisia. Photo by Ciphers, 28 January 2012.Photo by Ciphers, 28 January 2012. by Lucas na licencji CC BY 2.0)
Należy pamiętać, że wykorzystane w mozaikach kamyczki są w naturalnych kolorach, nie używano wtedy farb. Ułożenie tak realistycznych postaci i scen jest prawdziwym dziełem sztuki.
Inne eksponaty w muzeum
W muzeum, oprócz mozaik zobaczymy również inne eksponaty, np. sarkofagi, garnki, stele, maski i wiele innych. Wszystko poukładane jest chronologicznie; najstarsze pochodzą z VII wieku p.n.e.
Muzeum Bardo mieści się w pałacu, który dawniej zamieszkiwali bejowie. Obecnie w budynku mieści się również siedziba parlamentu. Oprócz eksponatów zachwyci nas również sam pałac, który zdobią: złocone kolumnady, arkadowe dziedzińce i szerokie schody.
Za niewielką opłatą można fotografować muzealne eksponaty.
Zamach na Muzeum Bardo
18 marca 2015 roku w Muzeum Bardo miał miejsce zamach terrorystyczny. Zginęły 23 osoby, co najmniej 22 zostały ranne. Wśród zabitych byli też obywatele Polski.
Tunezja | Prace konserwatorskie, Muzeum Bardo (by sblackley)
Zainteresują Cię również





