Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków. Wielu z nich nie kupimy w miejscach skierowanych do turystów, znajdziemy je w tradycyjnych sklepach, w których zaopatrują się Tunezyjki.
Tunezja | Stopy panny młodej ozdobione misternymi ażurowymi wzorami (Maureen's feet by Hiral Henna na licencji CC BY 2.0)
Khol
Khol to arabski proszek do malowania oczu. Dzięki niemu spojrzenie jest zmysłowe i tajemnicze. Oprócz aspektów wizualnych, khol ma też działanie pielęgnujące dzięki zawartym w nim ziołom. Jest to idealny kosmetyk dla kobiet, u których występują reakcje alergiczne po kosmetykach mających w składzie domieszki np. ołowiu czy rtęci. Jeśli nie malujemy kresek wokół oczu to i tak warto zastanowić się nad zakupem tego kosmetyku. Khol doskonale sprawdza się przy zapaleniu spojówek albo jęczmieniu.
Henna
Co to właściwie jest henna? Jest to naturalny barwnik wytwarzany z liści i pędów lawsonii bezbronnej (Lawsonia intermis).
Spacerując ulicami Tunisu czy Sousse nieraz zostaniemy zaczepieni przez kobiety oferujące zrobienie oryginalnych wzorów henną. Proszek rozrobiony z wodą nakładany jest na dłonie albo stopy. W Tunezji hennę używa się już od 5 tys. lat.
Hennę stosuje się też do przyciemniania brwi, rzęs i włosów dzięki czemu są bardziej błyszczące.
Henną nazywa się też wieczór panieński. Siostry, kuzynki i koleżanki ozdabiają dłonie i stopy panny młodej misternymi ażurowymi wzorami.
Hennę kupimy na każdym bazarze czy sklepie z pamiątkami, w proszku albo w tubce.
Olejek jaśminowy
Jednym ze wspaniałych kosmetyków wytwarzanych w Tunezji jest olejek jaśminowy. Powstaje on z kwiatów i jest jednym z najdroższych olejków. Nie warto więc oszczędzać podczas jego zakupu; te tańsze na pewno mają domieszki wody albo innych olejków.
Zastosowanie olejku jaśminowego jest niezwykle szerokie. Stosuje się go do pielęgnacji skóry i włosów (odżywia i regeneruje), kąpieli, masażu czy w celach zapachowych.
Tunezja | Olejek jaśminowy (Pure Jasmine Oil Absolute Perfume - All Natural Aromatherapy Essential Oil ~ Bridal Perfume by Naomi King na licencji CC BY 2.0)
Olejek bergamotowy
Olejek bergamotowy pozyskiwany jest ze skórek pomarańczy bergamota. Często dodaje się go do perfum, mydeł czy herbat. W sprzedaży dostępny jest też w czystej postaci. Można go wówczas dodawać do kąpieli czy sauny. Nie poleca się go wcierać bezpośrednio na skórę.
Olejek bergamotowy działa: uspokajająco, antydepresyjnie, tonizująco i antyseptycznie. Kąpiel z domieszką tego olejku z pewnością będzie niezwykle przyjemna i przypomni nam chwile spędzone w Tunezji.
Olej z czarnuszki
Kolejnym olejkiem, który kupimy w Tunezji jest olejek z czarnuszki, nazywany eliksirem młodości. Wygładza zmarszczki, a także uelastycznia i wygładza skórę twarzy. Olejek ten doskonale wpływa też na trądzik oraz łuszczycę. Można go stosować na skórę głowy: niweluje łupież i ogranicza wypadanie włosów.
Tunezja | Kosmetyki, o które tak zabiegamy, Tunezyjki mają na wyciągnięcie ręki (Tunisia-2722 - Woman wearing a Sefseri by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
Perfumy w kostce
Dość nietypowym kosmetykiem, który może być miłym upominkiem dla najbliższych są perfumy w kostce. W 100% naturalne, niezawierające alkoholu. Utrzymują się na ciele nawet cały dzień. Z uwagi na niewielki kształt i wagę (około 20g) można mieć ją zawsze przy sobie. Intensywny zapach może przeszkadzać niektórym paniom, ale i tak warto ją zakupić. Można włożyć ją np. do szuflady z bielizną albo do szafy. Przy każdym otwieraniu uwalniać się będzie zapach lawendy, jaśminu, piżma lub ambre (mieszanka kako i wanilii). Kostkę można też pokruszyć i wymieszać z balsamem do ciała albo mydłem w płynie.
Tunezja | Nigella damascena, czyli czarnuszka damasceńska, z której wytwarza się olejek (Nigella damascena by Carl Lewis na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również