Dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim to Ramadan. Największe święto tej religii obchodzone przez jej wyznawców na całym świecie. Jest to upamiętnienie przekazania przez archanioła Gabriela Mahometowi pierwszych wersetów Koranu.

Moment ten czci się gorliwymi modłami podczas Nocy Przeznaczenia, czyli Laylat al-Qadr. W czasie Ramadanu dorośli muzułmanie mają obowiązek pościć od świtu aż do zmierzchu.

Tunezja | Każdy muzułmanin w czasie dziewiątego miesiąca powinien przeczytać cały Koran
Tunezja | Każdy muzułmanin w czasie dziewiątego miesiąca powinien przeczytać cały Koran (by ranoush )

Ścisły post

Saum, czyli post podczas Ramadanu jest ścisły i bezwzględny. W związku z czym Ramadan jest czasem nie tylko błogosławieństwa, ale także osobistego zwycięstwa. Zwycięstwa swoich słabości. W trakcie muzułmańskiego postu nie można jeść ani pić (absolutnie żadnych napojów). Nie można także palić papierosów czy uprawiać seksu. Ma to szczególne znaczenie gdyż zarówno myśli jak i działanie muszą być szlachetne i czyste.

Ramadan trwa cały miesiąc więc aby go przeżyć bez uszczerbku na zdrowiu muzułmanie zazwyczaj spożywają dwa posiłki. Iftar to posiłek jedzony po zachodzie słońca natomiast suhur je się przed jego wschodem. Ważne jest aby ostatni posiłek zjeść dopiero po zakończeniu wieczornej modlitwy (czyli maghrib), a pierwszy skończyć zanim rozpocznie się modlitwa poranna (tzw. fadżir).

Zwolnienie z obowiązku przestrzegania postu

Jeśli w czasie Ramadanu ktoś złamie nakaz postu i skusi się na jakiś nawet najmniejszy posiłek powinien natychmiast po zjedzeniu wszystko zwymiotować. Post nie obowiązuje dzieci chyba, że one same chcą brać w nim udział. Z obowiązku tego zwolnione są także kobiety ciężarne, karmiące matki, młode dziewczyny, które zaczęły miesiączkować, osoby chore którym post może zaszkodzić oraz podróżujący. W zamian powinni oni wybrać 30 dowolnych dni w ciągu roku podczas, których będą pościli. Ponadto w czasie ramadanu osoby takie powinny nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na przyzwoity posiłek.

Tunezja | Iftar - posiłek spożywany po zachodzie słońca
Tunezja | Iftar - posiłek spożywany po zachodzie słońca (by rassie )

Aby jeszcze pełniej uczestniczyć w Ramadanie muzułmanie powinni w czasie dziewiątego miesiąca przeczytać cały Koran. W tym celu nocami w meczetach odbywa się specjalna modlitwa nazywana Tarawih podczas, której wspólnie recytowana jest Święta Księga. Dzięki temu każdy wierzący ma możliwość przypomnienia sobie słów i czynów proroka.

Życie codziennie podczas Ramadanu

W okresie Ramadanu codzienne życie w Tunezji spowalnia. Tunezyjczycy skupiają się na swojej duchowości i bliskości z Bogiem. Jest to czas zadumy i modlitwy. Samokrytycyzm, oświecenie i oczyszczenie powinny być nie tylko na poziomie duchowym, ale także materialnym poprzez czynienie dobrych uczynków, a to wymaga wolnego czasu. Dlatego też dzień pracy skrócony jest wówczas do kilku godzin. Należy o tym pamiętać gdyż załatwienie spraw w wielu firmach i urzędach może być utrudnione. Co więcej zdarza się, że przez kilka godzin w ciągu dnia nie kursują żadne autobusy. Za to po zmierzchu uliczne życie eksploduje. Otwierane są wszystkie bary i restauracje. Wiele sklepów prowadzi wówczas nocne wyprzedaże. Wielu Tunezyjczyków bierze w tym czasie urlop i podróżuje po całym kraju. Turysta europejski może więc mieć problem z zakupem biletów na autobus czy pociąg.

Miesiąc postu muzułmanie powinni zrekompensować sobie biorąc udział w uroczystościach związanych z obchodami Święta Przerwania Postu, czyli Id al-Fitr. Jest to zarazem uczczenie gorliwej postawy jaką się wykazali wyrzekając się na miesiąc wszystkich nałogów. W tym czasie muzułmanie odwiedzają swoje rodziny i przyjaciół obdarowując się nawzajem podarkami. Jest to czas radości i zabawy. Prezenty rozdawane są także biednym i potrzebującym napotkanym na ulicach.

Tunezja | Zdarza się, że podczas Ramadanu przez kilka godzin w ciągu dnia nie kursują żadne autobusy
Tunezja | Zdarza się, że podczas Ramadanu przez kilka godzin w ciągu dnia nie kursują żadne autobusy (by t_abdelmoumen )

Daty rozpoczęcia i zakończenia Ramadanu w Tunezji* w nadchodzących latach:

  • Od 11 sierpnia do 9 września 2010
  • Od 1 sierpnia do 30 sierpnia 2011
  • Od 20 lipca do 18 sierpnia 2012
  • Od 9 lipca do 7 sierpnia 2013
  • Od 28 czerwca do 27 lipca 2014
  • Od 18 czerwca do 16 lipca 2015
  • Od 6 czerwca do 5 lipca 2016
  • 27 lipca do 25 czerwca 2016

*ponieważ Ramadan wyznacza się według faz księżyca w każdym kraju data ta wypada w innym dniu. Przyjmuje się albo lokalne ustalenia albo datę wyznaczoną przez Arabię Saudyjską.

Zainteresują Cię również

Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Ślub i wesele w Chorwacji Ślub i wesele w Chorwacji
Mówi się, w Chorwacji dwie rzeczy są rzeczywiście warte uwagi: chorwackie średniowieczne twierdze i zamki oraz...
Świątynia Oktawiana Augusta w Puli Świątynia Oktawiana Augusta w Puli
Pula to przepiękna miejscowość położona w południowej Istrii. Nazywana jest „Chorwackim Rzymem”… I to nie z byle...
Dubaj – tradycja i nowoczesność Dubaj – tradycja i nowoczesność
Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy...

 

Afryka - lista krajów