Safakis (صفاقس) to duża metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego największą atrakcją jest medyna, która przez wiele osób uznawana za najpiękniejszą w całej Tunezji.

Tunezja | Tętniąca życiem Medyna

Tunezja | Tętniąca życiem Medyna (3844 by Panegyrics of Granovetter na licencji CC BY-SA 2.0)

Historia miasta

Safakis powstało w roku 849 na ruinach dwóch miast: Taparura i Thaenae. Miasto położone jest niecałe 270 km na południowy wschód od Tunisu. Znajduje się dokładnie w połowie drogi między stolicą Tunezji a przejściem granicznym z Libią. Jest to drugie co do wielkości miasto w Tunezji.

Medyna

Medyna Safakis jest przykładem przepięknej architektury arabskiej. Co ciekawe nie została ona „zepsuta” przez przemysł turystyczny i jedyne stragany z pamiątkami znajdują się w okolicy południowej bramy Bab Diwan. Mimo iż sam mur otaczający medynę powstał w IX wieku to bramę dobudowano do niego dopiero w roku 1306. Przez wieki mur był wielokrotnie przebudowywany.

Jak w prawie każdej tunezyjskiej medynie jednym z najważniejszych jej elementów jest IX wieczny Wielki Meczet. Trój poziomowy minaret Meczetu jest pomniejszoną repliką minaretu Wielkiego Meczetu z Kairuan. Został on dobudowany do świątyni w roku 988 przez Fatymidów. W Safakis znajduje się jeszcze 69 innych meczetów.
Spacerując po medynie warto zwolnić podczas pobytu na ulicy des Aghlabites, wzdłuż której znajduje się niezwykle kolorowy targ przypraw. To tutaj nakręcano niektóre sceny z filmu „Angielski Pacjent”. Innym znanym marketem jest Souq el-Omrane znajdujący się za oryginalną aghlabidzką bramą Bab Jebli.

Tunezja | Dziedziniec muzeum Dar Jellouli

Tunezja | Dziedziniec muzeum Dar Jellouli (وسط الحوش بالمنازل الصفاقسية by D@LY3D na licencji CC BY 2.0)

Muzea

Będąc w Safakis absolutnie nie można pominąć odwiedzenia dwóch wspaniałych muzeów. Muzeum Dar Jellouli zostało wybudowane w XVII wieku przez rodzinę marszandów Jellouli. Można tu podziwiać kolekcję tradycyjnych strojów, przepiękną biżuterię i niespotykane malowane szkło. Równie interesujące jest muzeum archeologiczne, w którym znajduje się kolekcja znalezisk z okolicznych rzymskich miast (Acholla, Lariscus, Taparura i Thaenae).

Inne atrakcje

Inne atrakcje miasta to: Bojr Ennar, czyli mały XVII wieczny fort, mauzoleum Sidi Amar’a Kammoun’a z XIV wieku oraz kasba, którą warto odwiedzić choćby ze względu na widok z jednej z wież. Nowoczesna część miasta wybudowana po roku 1940 charakteryzuje się szerokimi i eleganckimi alejami, widnymi placami oraz dużymi parkami. To właśnie tutaj mieszczą się nowoczesne, ekskluzywne hotele.

Tunezja | Uliczki miasta

Tunezja | Uliczki miasta (3851 by Panegyrics of Granovetter na licencji CC BY-SA 2.0)

Wyspy Kerkennah

Będąc w Safakis warto wybrać się na wyspy Kerkennah. Archipelag liczy 9 wysp i znajduje się w Zatoce Kabijskiej. Wyspy oddalone są od Safakisu zaledwie o 25 km dlatego łatwo można się na nie dostać regularnymi promami. Dwie główne wyspy to Chergui i Gharbi. Ze względu na specyficzny klimat, bardzo suchy i gorący, archipelag porasta roślinność kserofityczna. Mimo pięknych plaż ozdobionych tropikalnymi palmami na wyspach jest nie wielu turystów, głównie z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Większość przebywających tu osób to sami Tunezyjczycy.

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Medyna w Sousse Medyna w Sousse
Jedną z największych atrakcji w Sousse (Susie) jest medina (medyna). Jeśli chcemy zrobić zakupy, dobrze zjeść i...

 

Afryka - lista krajów