Narodowym sportem Tunezyjczyków, a jednocześnie najchętniej uprawianym, jest piłka nożna. Od najmłodszych lat chłopcy grają w nią we wszystkich możliwych miejscach, wykorzystując w tym celu zarówno własne podwórka, jak i parki czy szkolne boiska.
Tunezja | Finał meczu piłki nożnej na stadionie Rades pomiędzy CSS i Monastir (public sfaxien by Citizen59 na licencji CC BY-SA 2.0)
Orły z Kartaginy
Narodowa tunezyjska drużyna piłkarska, nazywana „Orły z Kartaginy”, jest jedną z najlepszych w Afryce. Na rozgrywkach w 2004 roku zdobyła mistrzostwo, a tym samym Puchar Narodów Afryki.
Wśród ligowych drużyn najpopularniejsze są: Etoile Sportif du Sahel pochodząca z Susa, Sfaxian Sportive Club z Safakis oraz Espérance Sportive de Tunisie z Tunisu. Wszystkie trzy znajdują się w pierwszej lidze, zwanej „Tunisian Ligue Professionnelle 1” (الرابطة المحترفة الأولى لكرة القدم).
Pierwsze tunezyjskie narodowe rozgrywki w piłce nożnej odbyły się w 1907 roku.
Piłka ręczna
Sporymi sukcesami może pochwalić się także tunezyjska reprezentacja piłki ręcznej. To właśnie ten sport przez Tunezyjczyków uznawany jest za drugi najważniejszy. Drużyna narodowa osiem razy wygrała Puchar Afryki.
Najlepszym zawodnikiem w tej kategorii jest Wissem Hmam (ur. 1981r.), który w 2005 roku podczas Mistrzostw świata zdobył 81 bramek.
Zwycięstwa olimpijskie
Tunezyjczycy mają na swoim koncie także zwycięstwa olimpijskie. Historia tunezyjskiego udziału w olimpiadach sięga aż III wieku p.n.e.
W 1964 roku w Tokio Mohammed Gammoudi zdobył srebrny medal w biegu na 10 tysięcy metrów. Cztery lata później w Mexico City na dystansie 5 tysięcy metrów zdobył złoto. Na tym samym dystansie w roku 1972 w Monachium Gammoudi zajął drugie miejsce.
W 2008 roku na Olimpiadzie w Pekinie Oussama Mellouli zdobył złoty medal w pływaniu stylem dowolnym na 1500 metrów.
Tunezja nigdy nie brała udziału w Zimowej Olimpiadzie.
Tunezja | W Tunezji bardzo dużą popularnością cieszy się rugby (ST vs SUA - 2012-02-18 - Warm up - 15 by Pierre-Selim na licencji CC BY 2.0)
Boks w Tunezji
Do tej pory najlepszym tunezyjskim bokserem jest Victor Perez o pseudonimie „Young”, który dwa raz wygrał międzynarodowe zawody w wadze muszej: w 1931 i 1932.
W 1964 roku na Olimpiadzie w Tokio Habib Galhia zdobył brązowy medal, a w 1996 r. wyczyn ten powtórzył Fethi Missaoui w Atlancie.
Piłka siatkowa
Ponoć siatkówka jest najbardziej popularnym sportem wśród kobiet, jednakże to męska drużyna wygrała już osiem razy Mistrzostwa Afryki.
Tour de Tunisia
W Tunezji co roku odbywa się rowerowy wyścig nazywany „Tour de Tunisia”.
Tunis Open
Od 2005 roku w Tunisie systematycznie obywają się mistrzostwa w tenisie tzw. „Tunis Open”.
Bule
Popularny, szczególnie na północy kraju, jest wywodzący się z Francji pétanque, czyli gra w bule. Tunezyjskie drużyny wielokrotnie zdobywały mistrzostwo świata w tej dyscyplinie sportowej.
Tunezja | Widok na jedną z tras "Tour de Tunisia" (Le tour de la Tunisie avec "TUNISIA ROAD RALLY" by Ibtihel zaatouri na licencji CC BY 2.0)
Rugby
Niewiele osób wie, że w Tunezji popularnością cieszy się także rugby. W kraju istnieją aż 72 drużyny tej dyscypliny sportu. Co więcej reprezentacja Tunezji jest na 35. miejscu na świecie.
W Tunezji w rugby grają także kobiety, jednakże w wariancie rugby 7, czyli takim, gdzie gra siedmiu zawodników zamiast czternastu.
Stadion 7 Listopada
W Radisie znajduje się stadion narodowy tzw. Stadion 7 Listopada (الملعب الوطني برادس). Został on wybudowany w 2001 roku i może pomieścić nawet 60 tysięcy widzów. Stadion został wybudowany specjalnie na czternaste igrzyska śródziemnomorskie. Na razie najczęściej odbywają się na nim rozgrywki piłkarskie.
Zainteresują Cię również





