Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z najczęściej odwiedzanych kurortów turystycznych o niezwykle ciekawej historii.

Tunezja | Plaża w Susie jest doskonałym miejscem na spacery

Tunezja | Plaża w Susie jest doskonałym miejscem na spacery (Beach2 by Tony Hisgett na licencji CC BY 2.0)

Trochę historii

Susa położona jest na wybrzeżu Śródziemnomorskim w zatoce Hammamet, około 140 km na południe od stolicy kraju.

Historia miasta jest niezwykle bogata i burzliwa, a sięga IX w., kiedy zostało ono założone przez Fenicjan. Wówczas miasto znane było pod nazwą Hadrumetum.

Warto wiedzieć, że na przestrzeni dziejów Susa znajdowała się pod panowaniem 5 różnych kultur, a każda z nich nadawała miastu inną nazwę. Historyczną ciekawostką jest fakt, że w roku 202 p.n.e. istniała tutaj wojskowa baza Hannibala.

Główne miejsce spotkań

Za centralny punkt miasta można uznać plac Farhat Hached, będący ulubionym miejscem spotkań młodych mieszkańców Susy.

Medyna

Tak jak w wielu innych arabskich miastach, także i w Susie najciekawsza dla turystów jest otoczona murami fortyfikacyjnymi medyna. Już same jej mury są imponujące: ciągną się na długości 2,5 km i mają wysokość 8 metrów!

Podobnie jak w marokańskim Marrakeszu, tak i w medynie Susy wzdłuż wąskich uliczek rozciągają się kryte i odkryte suki (targi).

Do najważniejszych atrakcji medyny zalicza się: muzułmański klasztor obronny ribat (z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na medynę), Centralny Meczet (wybudowany w 850 r.) i historyczne muzeum w kazbie (czyli w budowli obronnej) z mozaikami rzymskimi z wielu okolicznych miasteczek. Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jest dzieło zatytułowane: „Triumf Bachusa”.

Tunezja | Wielki Meczet, Susa

Tunezja | Wielki Meczet, Susa (The Grand Mosque by Leonora (Ellie) Enking na licencji CC BY-SA 2.0)

Niezwykle interesujący jest także Tradycyjny Tunezyjski Dom znajdujący się nieopodal głównego dworca.

Ze względu na walory architektoniczne, medyna została w roku 1988 wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Ciekawostką jest fakt, że w medynie Susy nagrywano sceny do filmu „Poszukiwacze zaginionej arki”. W tym filmie Susa „udawała” Kair.

Katakumby

Na liście miejsc do zwiedzenia znajdują się także katakumby. Ciągną się one na długości ok. 5,5 km, mieszcząc 15 tysięcy chrześcijańskich grobów z IV i V wieku.

Obecnie dla zwiedzających udostępniono zaledwie niewielki, bo jedynie 100-metrowy odcinek katakumb o nazwie „Dobrego Pasterza”. Nazwa wzięła się od znajdującego się tu napisu "bon pasteur", czyli w dosłownym tłumaczeniu: „dobry pasterz”. Większość grobów została zamurowana i tylko kilka z nich ma szklaną pokrywę, przez którą można dostrzec ludzkie kości.

Tunezja | Widok z ribatu na medynę w Susie

Tunezja | Widok z ribatu na medynę w Susie (Sousse, Tunisia by Leonora (Ellie) Enking na licencji CC BY-SA 2.0)

Port El Kantaoui

Jednym z pobliskich turystycznych kompleksów jest Port El Kantaoui. Jest to najsłynniejszy i największy tunezyjski port jachtowy.

Znajduje się on ok. 8 km na północ od centrum miasta.

Port został wybudowany w roku 1979. Tutejsze nabrzeże posiada molo oraz przystań w kształcie litery „U”. Atrakcją jest muzyczna fontanna oraz ekskluzywne pola golfowe.

Na południu miasta znajduje się ponadto park rozrywki tzw. „Hannibal Park”.

W porcie mieszczą się liczne wille bogaczy oraz niezwykle drogie hotele i restauracje. Za to stosunkowo tanie noclegi można bez problemu znaleźć w okolicy medyny.

Tunezja | Targ warzywny, Susa

Tunezja | Targ warzywny, Susa (Shoppers by Andrea_44 na licencji CC BY 2.0)

Piaszczyste plaże

Susa słynie z piaszczystych plaż, dlatego jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Szacuje się, że każdego roku do tego miasta przyjeżdża ponad milion turystów. Wielu z nich to Rosjanie, Serbowie, Chorwaci i Brytyjczycy. To oni wpływają na rozwój lokalnego biznesu, korzystając z hoteli, restauracji, nocnych klubów, kasyn i atrakcji sportowych.

Ze względu na śródziemnomorski klimat, w Susie sezon turystyczny trwa przez cały rok. Ułatwieniem dla podróżnych jest znajdujące się 20 km od centrum miasta międzynarodowe lotnisko w Monastyrze.

Miasto uniwersyteckie

Dla wielu młodych osób ciekawa może być informacja, że Susa jest miastem uniwersyteckim. Mimo iż uniwersytet został otwarty dopiero w roku 2004, to liczba studentów z roku na rok jest coraz większa. Osoby zainteresowane studiowaniem na tej uczelni powinny zacząć od przejrzenia jej oficjalnej strony www.uc.rnu.tn.

Zainteresują Cię również

Tunis Tunis
Tunis to tętniące życiem miasto – stolica Tunezji. To centrum życia politycznego, kulturalnego i społecznego kraju...
Społeczeństwo Społeczeństwo
Pod względem liczby ludności Tunezja zajmuje 77. miejsce na świecie. Liczba Tunezyjczyków ciągle wzrasta, a obecnie...
Klasztor Ayia Napa Klasztor Ayia Napa
Jednym z najbardziej popularnych kurortów na Cyprze jest Ayia Napa. Znajduje się tu wspaniały klasztor o tej samej...
Safadża (Safaga) - portowe miasto nad Morzem Czerwonym Safadża (Safaga) - portowe miasto nad Morzem Czerwonym
Safadża (Safaga) jest niewielkim miastem portowym, położonym na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego, we wschodnim...
Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji
Brela to niewielka miejscowość turystyczna położona między górami Biokovo a Morzem Adriatyckim na Riwierze...
Wyspa Hajnan Wyspa Hajnan
Sanya uważana jest za najbardziej znany w świecie chiński kurort. Właśnie tu, w latach 2003, 2004 i 2005, odbyły...

 

Afryka - lista krajów