Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z najczęściej odwiedzanych kurortów turystycznych o niezwykle ciekawej historii.

Tunezja | Plaża w Susie jest doskonałym miejscem na spacery
Tunezja | Plaża w Susie jest doskonałym miejscem na spacery (by sparklenose )

Trochę historii

Susa położona jest na wybrzeżu Śródziemnomorskim w zatoce Hammamet, około 140 km na południe od stolicy kraju.

Historia miasta jest niezwykle bogata i burzliwa, a sięga IX w., kiedy zostało ono założone przez Fenicjan. Wówczas miasto znane było pod nazwą Hadrumetum.

Warto wiedzieć, że na przestrzeni dziejów Susa znajdowała się pod panowaniem 5 różnych kultur, a każda z nich nadawała miastu inną nazwę. Historyczną ciekawostką jest fakt, że w roku 202 p.n.e. istniała tutaj wojskowa baza Hannibala.

Główne miejsce spotkań

Za centralny punkt miasta można uznać plac Farhat Hached, będący ulubionym miejscem spotkań młodych mieszkańców Susy.

Medyna

Tak jak w wielu innych arabskich miastach, także i w Susie najciekawsza dla turystów jest otoczona murami fortyfikacyjnymi medyna. Już same jej mury są imponujące: ciągną się na długości 2,5 km i mają wysokość 8 metrów!

Podobnie jak w marokańskim Marrakeszu, tak i w medynie Susy wzdłuż wąskich uliczek rozciągają się kryte i odkryte suki (targi).

Do najważniejszych atrakcji medyny zalicza się: muzułmański klasztor obronny ribat (z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na medynę), Centralny Meczet (wybudowany w 850 r.) i historyczne muzeum w kazbie (czyli w budowli obronnej) z mozaikami rzymskimi z wielu okolicznych miasteczek. Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jest dzieło zatytułowane: „Triumf Bachusa”.

Tunezja | Wielki Meczet, Susa
Tunezja | Wielki Meczet, Susa (by wallygrom )

Niezwykle interesujący jest także Tradycyjny Tunezyjski Dom znajdujący się nieopodal głównego dworca.

Ze względu na walory architektoniczne, medyna została w roku 1988 wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Ciekawostką jest fakt, że w medynie Susy nagrywano sceny do filmu „Poszukiwacze zaginionej arki”. W tym filmie Susa „udawała” Kair.

Katakumby

Na liście miejsc do zwiedzenia znajdują się także katakumby. Ciągną się one na długości ok. 5,5 km, mieszcząc 15 tysięcy chrześcijańskich grobów z IV i V wieku.

Obecnie dla zwiedzających udostępniono zaledwie niewielki, bo jedynie 100-metrowy odcinek katakumb o nazwie „Dobrego Pasterza”. Nazwa wzięła się od znajdującego się tu napisu "bon pasteur", czyli w dosłownym tłumaczeniu: „dobry pasterz”. Większość grobów została zamurowana i tylko kilka z nich ma szklaną pokrywę, przez którą można dostrzec ludzkie kości.

Tunezja | Widok z ribatu na medynę w Susie
Tunezja | Widok z ribatu na medynę w Susie (by wallygrom4 )

Port El Kantaoui

Jednym z pobliskich turystycznych kompleksów jest Port El Kantaoui. Jest to najsłynniejszy i największy tunezyjski port jachtowy.

Znajduje się on ok. 8 km na północ od centrum miasta.

Port został wybudowany w roku 1979. Tutejsze nabrzeże posiada molo oraz przystań w kształcie litery „U”. Atrakcją jest muzyczna fontanna oraz ekskluzywne pola golfowe.

Na południu miasta znajduje się ponadto park rozrywki tzw. „Hannibal Park”.

W porcie mieszczą się liczne wille bogaczy oraz niezwykle drogie hotele i restauracje. Za to stosunkowo tanie noclegi można bez problemu znaleźć w okolicy medyny.

Tunezja | Targ warzywny, Susa
Tunezja | Targ warzywny, Susa (by Andrea_44 )

Piaszczyste plaże

Susa słynie z piaszczystych plaż, dlatego jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Szacuje się, że każdego roku do tego miasta przyjeżdża ponad milion turystów. Wielu z nich to Rosjanie, Serbowie, Chorwaci i Brytyjczycy. To oni wpływają na rozwój lokalnego biznesu, korzystając z hoteli, restauracji, nocnych klubów, kasyn i atrakcji sportowych.

Ze względu na śródziemnomorski klimat, w Susie sezon turystyczny trwa przez cały rok. Ułatwieniem dla podróżnych jest znajdujące się 20 km od centrum miasta międzynarodowe lotnisko w Monastyrze.

Miasto uniwersyteckie

Dla wielu młodych osób ciekawa może być informacja, że Susa jest miastem uniwersyteckim. Mimo iż uniwersytet został otwarty dopiero w roku 2004, to liczba studentów z roku na rok jest coraz większa. Osoby zainteresowane studiowaniem na tej uczelni powinny zacząć od przejrzenia jej oficjalnej strony www.uc.rnu.tn.

Zainteresują Cię również

Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji Miasteczko Brela – popularny kurort w Chorwacji
Brela to niewielka miejscowość turystyczna położona między górami Biokovo a Morzem Adriatyckim na Riwierze...
Kartagina Kartagina
Kartagina (قرطاج), czyli Nowe Miasto, to starożytne miasto-państwo znajdujące się nieopodal dzisiejszej stolicy...
Społeczeństwo Społeczeństwo
Pod względem liczby ludności Tunezja zajmuje 77. miejsce na świecie. Liczba Tunezyjczyków ciągle wzrasta, a obecnie...
Tunis Tunis
Tunis to tętniące życiem miasto – stolica Tunezji. To centrum życia politycznego, kulturalnego i społecznego kraju...
Hakone Hakone
Hakone to bardzo popularne, choć niewielkie, turystyczne i wypoczynkowe miasto  na wyspie Honsiu. Od Tokio...
Safakis Safakis
Safakis (صفاقس) to duża metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego największą atrakcją jest medyna, która...

 

Afryka - lista krajów

Przeczytaj również

Monachium – stolica Bawarii

Monachium (München), w dialekcie bawarskim nazywane „Minga”, jest stolicą Bawarii – kraju związkowego położonego na południu Republiki Federalnej.

Kuchnia tatarska

Będąc na Ukrainie nie sposób nie spróbować tradycyjnej kuchni tatarskiej. Jest ona niezwykle popularna szczególnie na Krymie. Różnego rodzaju przekąski…

Samochodem po Cyprze – informacje dla kierowców

Cypr ze wskaźnikiem 38,6 km autostrad na 100 000 mieszkańców znajduje się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem…

Zabytki Lizbony w pigułce

Lizbona to cudowne miasto o bogatej historii pełne jest wspaniałych zabytków i licznych muzeów. Urok stolicy każdego roku przyciąga rzesze…

10 powodów dla których warto odwiedzić Cypr

Cypr każdego roku przyciąga rzesze turystów, w tym również Polaków. Zachwyca nas wspaniałymi, piaszczystymi plażami, gorącym słońcem oraz ogromną ilością…

Walki byków

Tłum widzów krzyczy, byk pochyla rogi, a dziarski torero, gardząc śmiercią, staje do walki z bestią. Myślicie, że to się…

Świat zwierzęcy Ukrainy

Położenie geograficzne Ukrainy, jej szczególne ukształtowanie geologiczne, klimat i liczne rzeki są czynnikami sprzyjającymi istnieniu ogromnej różnorodności świata zwierząt.

Jak dotrzeć do Chorwacji?

Błękitne morze, białe plaże i malownicza zabudowa Chorwacji kuszą nasze zmysły. Jeśli już zdecydujemy się na spędzenie urlopu właśnie w…