Tabarka (طبرقة) to średniej wielkości miasto w północno-zachodniej Tunezji, słynące z pięknych miejsc do nurkowania. Tabarka znajduje się nad samym Morzem Śródziemnym, około 20 kilometrów od granicy algierskiej.

Tunezja | Genueński fort, Tabarka
Tunezja | Genueński fort, Tabarka (by tunisia_photos )

Kulturowa i krajobrazowa mozaika

Wygląd miasta odzwierciedla historyczną różnorodność wpływów innych kultur. Widoczne są tutaj elementy cywilizacji fenickiej, rzymskiej, arabskiej i tureckiej.

Miasteczko ma niezwykle malownicze położenie u stóp gór Kroumirie. Ich wzgórza gęsto porastają dęby korkowe, mimozy oraz sosny.

Za czasów panowania rzymskiego Tabarka była jednym z najważniejszych portów, do którego docierały przede wszystkim statki z ładunkiem zboża z Beja oraz marmuru z Simitthu.

Tajemnicza wyspa-wzgórze

Najbardziej charakterystycznym elementem miasta, widocznym z praktycznie z każdego miejsca, jest wyspa-wzgórze, na której szczycie wybudowany jest genueński fort. Obecnie łatwo się do niego przedostać dzięki grobli, którą został połączony ze stałym lądem.

Ciekawe miejsca i zabytki

Najlepszy widok na fort rozciąga się z przystani. Piękną panoramę na miasto i zatokę można oglądać z hotelu Les Mimosasalso.

Na terenie miasta znajduje się kilka chrześcijańskich cmentarzy z wieloma grobami ozdobionymi pięknymi mozaikami.

Ze względu na niewielkie rozmiary miasteczka, większość restauracji i kawiarni skupiona jest na dwóch ulicach, biegnących równolegle do wybrzeża.

Skały jak igły

Za atrakcję turystyczną można także uznać znajdujące się na zachód od zatoki formacje skalne w kolorze ochry, nazywane Les Aiguilles (Igły). Najlepiej wejść na nie przed zachodem słońca – wówczas widoki są szczególnie zachwycające.

Muzeum korka

Dla wielu turystów ciekawe może okazać się muzeum korka, w którym prezentowana jest między innymi historia lokalnej produkcji korków. Muzeum znajduje się przy fabryce korka.

Tunezja | Kolorowa plaża w Tabarka
Tunezja | Kolorowa plaża w Tabarka (by charlielewisuk )

Aktywny wypoczynek

Każdy znajdzie w Tabarce coś ciekawego dla siebie. Ci, którzy lubią się wygrzewać na słońcu, mają do dyspozycji dwie plaże. Ci, którzy lubią chodzić po górach, mogą się wybrać na trekking po okolicznych szczytach. Ponadto dla aktywnych turystów lokalne biura oferują także przejażdżki konne.

Nurkowanie

W mieście mają swoje lokalizacje biura klubów i szkół nurkowania. W niewielkiej odległości od wybrzeża (ok. 30 minut) znajdują się kolorowe i tętniące życiem rafy koralowe.

Do najbardziej znanych miejsc z rafą koralową należą Roche Merou i Les Tunnels. Niestety nie nadają się one dla początkujących nurków.

Biura nurkowe oferują także możliwość wynajęcia łodzi dla tych, którzy chcą się dostać na wulkaniczny archipelag Galite. Jest on oddalony od wybrzeża o około 70 kilometrów. Największa wyspa archipelagu to La Galite, mająca troszkę ponad 5 km długości i prawie 3 km szerokości. Zamieszkiwana jest przez kilka rodzin rybackich. Na Wielkim Szczycie (Bout de Somme) wyspy, mającym 391m n.p.m., wzniesiona jest żółta wieża widokowa.

Tunezja | Mężczyzna naprawiający sieci rybackie
Tunezja | Mężczyzna naprawiający sieci rybackie (by charlielewisuk )

Turystyka w regionie

Przez lata Tabarka nie była doceniana przez turystów, jednak w ostatnich latach ulega to zmianie. Dzieje się tak między innymi ze względu na wybudowane w 1992 roku międzynarodowe lotnisko oraz rosnącą ilość ciekawych inicjatyw kulturalnych.

Co roku w Tabarce odbywa się Festiwal Podwodnej Fotografii Koralowców oraz Festiwal Jazzowy, który ma miejsce w XIX-wiecznej francuskiej Bazylice.

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Susa – popularny kurort o bogatej historii Susa – popularny kurort o bogatej historii
Susa (سوسة ) to trzecie pod względem wielkości, po Tunisie i Safax, miasto w Tunezji. Jest to także jeden z...
10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję 10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję
Tunezję każdego roku odwiedzają rzesze turystów, w tym również Polacy. Kraj ten zachwyca gorącym słońcem,...
10 powodów, dla których warto jechać do Chorwacji 10 powodów, dla których warto jechać do Chorwacji
Chorwacja to niezwykły kraj, który każdego roku odwiedzają rzesze turystów. Jest to również jedno z ulubionych...
Oceanarium w Lizbonie Oceanarium w Lizbonie
Oceanarium w Lizbonie jest największym obiektem tego typu w Europie. Żyje tu blisko 25 tysięcy morskich stworzeń z...
Top 10 miejsc, które warto odwiedzić w Zagrzebiu Top 10 miejsc, które warto odwiedzić w Zagrzebiu
Zagrzeb, stolica i największe miasto Chorwacji kryje wiele ciekawych zakątków. Które z nich warto zobaczyć?...

 

Afryka - lista krajów

Przeczytaj również

Święto Czekolady na Ukrainie

Szóste miejskie Święto Czekolady osłodzi nastrój mieszkańcom Lwowa przed nadejściem wiosny. Przez trzy dni lutego Lwów będzie gościł czekoladowych łasuchów…

Ukraiński Sylwester, czyli Malanka

Malanka (Małanka) to ukraińskie pogańskie święto obchodzone 13 stycznia, czyli w Sylwestra, zgodnie z kalendarzem juliańskim. Tej nocy kolędnicy, przebierając…

Mroczna historia lizbońskiego akweduktu

Aqueduto das Aguas Livres w Lizbonie ma 941 m długości, 29 m szerokości i jest jedną z największych tego typu…

Historia Ukrainy

Ukraina – „ziemia, która leży na skraju” – to bardzo odpowiednia nazwa dla kraju, który leży na południowo-wschodniej granicy Europy,…

Waluta w Atenach (Euro)

Walutą obowiązującą w Atenach jest oczywiście euro – symbol: €, międzynarodowy kod walutowy ISO: EUR. Grecja jest członkiem strefy euro…

Budapeszt – 7 mostów nad Dunajem

Mało jest na świecie miast, które pięknem i znakomitym położeniem geograficznym mogą konkurować ze stolicą Węgier. Budapeszt leży w jednakowej…

Kiedy jechać na Cypr?

Wybór najlepszego czasu na podróż na Cypr zależy oczywiście od tego, jaki rodzaj urlopowej aktywności sobie zaplanowaliśmy. Pogoda na wyspie…

Noclegi w Charkowie

Położony we wschodniej Ukrainie Charków jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu i drugim co do wielkości miastem kraju. Choć Charków może…