Tabarka (طبرقة) to średniej wielkości miasto w północno-zachodniej Tunezji, słynące z pięknych miejsc do nurkowania. Tabarka znajduje się nad samym Morzem Śródziemnym, około 20 kilometrów od granicy algierskiej.

Tunezja | Genueński fort, Tabarka

Tunezja | Genueński fort, Tabarka (050319-82 by Tounsi ben Tounsi na licencji CC BY 2.0)

Kulturowa i krajobrazowa mozaika

Wygląd miasta odzwierciedla historyczną różnorodność wpływów innych kultur. Widoczne są tutaj elementy cywilizacji fenickiej, rzymskiej, arabskiej i tureckiej.

Miasteczko ma niezwykle malownicze położenie u stóp gór Kroumirie. Ich wzgórza gęsto porastają dęby korkowe, mimozy oraz sosny.

Za czasów panowania rzymskiego Tabarka była jednym z najważniejszych portów, do którego docierały przede wszystkim statki z ładunkiem zboża z Beja oraz marmuru z Simitthu.

Tajemnicza wyspa-wzgórze

Najbardziej charakterystycznym elementem miasta, widocznym z praktycznie z każdego miejsca, jest wyspa-wzgórze, na której szczycie wybudowany jest genueński fort. Obecnie łatwo się do niego przedostać dzięki grobli, którą został połączony ze stałym lądem.

Ciekawe miejsca i zabytki

Najlepszy widok na fort rozciąga się z przystani. Piękną panoramę na miasto i zatokę można oglądać z hotelu Les Mimosasalso.

Na terenie miasta znajduje się kilka chrześcijańskich cmentarzy z wieloma grobami ozdobionymi pięknymi mozaikami.

Ze względu na niewielkie rozmiary miasteczka, większość restauracji i kawiarni skupiona jest na dwóch ulicach, biegnących równolegle do wybrzeża.

Skały jak igły

Za atrakcję turystyczną można także uznać znajdujące się na zachód od zatoki formacje skalne w kolorze ochry, nazywane Les Aiguilles (Igły). Najlepiej wejść na nie przed zachodem słońca – wówczas widoki są szczególnie zachwycające.

Muzeum korka

Dla wielu turystów ciekawe może okazać się muzeum korka, w którym prezentowana jest między innymi historia lokalnej produkcji korków. Muzeum znajduje się przy fabryce korka.

Tunezja | Kolorowa plaża w Tabarka

Tunezja | Kolorowa plaża w Tabarka (A tour of TABARKA by Charlie Lewis na licencji CC BY-SA 2.0)

Aktywny wypoczynek

Każdy znajdzie w Tabarce coś ciekawego dla siebie. Ci, którzy lubią się wygrzewać na słońcu, mają do dyspozycji dwie plaże. Ci, którzy lubią chodzić po górach, mogą się wybrać na trekking po okolicznych szczytach. Ponadto dla aktywnych turystów lokalne biura oferują także przejażdżki konne.

Nurkowanie

W mieście mają swoje lokalizacje biura klubów i szkół nurkowania. W niewielkiej odległości od wybrzeża (ok. 30 minut) znajdują się kolorowe i tętniące życiem rafy koralowe.

Do najbardziej znanych miejsc z rafą koralową należą Roche Merou i Les Tunnels. Niestety nie nadają się one dla początkujących nurków.

Biura nurkowe oferują także możliwość wynajęcia łodzi dla tych, którzy chcą się dostać na wulkaniczny archipelag Galite. Jest on oddalony od wybrzeża o około 70 kilometrów. Największa wyspa archipelagu to La Galite, mająca troszkę ponad 5 km długości i prawie 3 km szerokości. Zamieszkiwana jest przez kilka rodzin rybackich. Na Wielkim Szczycie (Bout de Somme) wyspy, mającym 391m n.p.m., wzniesiona jest żółta wieża widokowa.

Tunezja | Mężczyzna naprawiający sieci rybackie

Tunezja | Mężczyzna naprawiający sieci rybackie (Net Repair, by Charlie Lewis na licencji CC BY-SA 2.0)

Turystyka w regionie

Przez lata Tabarka nie była doceniana przez turystów, jednak w ostatnich latach ulega to zmianie. Dzieje się tak między innymi ze względu na wybudowane w 1992 roku międzynarodowe lotnisko oraz rosnącą ilość ciekawych inicjatyw kulturalnych.

Co roku w Tabarce odbywa się Festiwal Podwodnej Fotografii Koralowców oraz Festiwal Jazzowy, który ma miejsce w XIX-wiecznej francuskiej Bazylice.

Zainteresują Cię również

Marsa al-Kantawi (Port El Kantaoui) Marsa al-Kantawi (Port El Kantaoui)
Ta ekskluzywna dzielnica tunezyjskiego miasta Susa zaczyna się ok. 8 km od centrum. Marsa al-Kantawi, Mina al-...
Al-Dżamm Al-Dżamm
Al-Dżamm (الجم) to małe miasteczko znajdujące się na wschodzie Tunezji w rejonie Sahelu. Miejscowość ta słynie...
Kabis Kabis
Kabis (قابس) to miasto-port znajdujące się na południowym wschodzie Tunezji, około 140 km od Safakis. Wiele osób...
Safakis Safakis
Safakis (صفاقس) to duża metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego największą atrakcją jest medyna, która...
Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...

 

Afryka - lista krajów