Thugga (دقة) to miasto w północnej Tunezji, nazywane również Dougga. Jest to niezwykle cenne i dobrze znane naukowcom oraz turystom stanowisko archeologiczne.
Tunezja | Widok na kapitol,Thugga (Tunisia-2758 - Temple of Mercury by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)
Gdzie leży Thugga?
Thugga położona jest niecałe 110 km na południowy zachód od Tunisu oraz niecałe 5 km od Téboursouk.
Ruiny miasta wznoszą się na krawędzi suchych od słońca gór Tebersouk, dzięki czemu, zwiedzając je, można równocześnie podziwiać piękną panoramę Doliny Oued Khalled. Obecnie teren, na którym zlokalizowane są ruiny zajmuje około 65 hektarów.
Historia miasta
Badania archeologiczne wykazują, że Thugga można datować na VI wiek p.n.e. W starożytności było to miasto punickie, następnie numidyjskie, a później rzymskie. W okresie Bizancjum miasto zaczęło podupadać, aż ostatecznie podczas okupacji Wandalów zostało całkowicie opuszczone.
Na terenie stanowiska znajdują się bardzo dobrze zachowane ruiny, m. in.:
- Mauzoleum Atebana
- Łaźnie Licyniana (III w. n.e.)
- Łuk triumfalny Septymiusza Sewera (III w. n.e.)
- Willa trifolium (II lub III w. n.e.)
- Targ o wymiarach 35,5 na 28 metrów (I w. n.e.)
- Unikatowy numidyjski grobowiec
- Świątynia Merkurego
- Świątynia Augustyna Piety
- Dom Gorgona
- Świątynia Plutona
- Wandalski kościół Wiktorii z pobliskimi kryptami
- Świątynia Saturna.
Tunezja | Ruiny teatru rzymskiego, Thugga (Dougga Roman Theater by David Stanley na licencji CC BY 2.0)
Teatr rzymski
W Thugga warto zwrócić uwagę na kilka budowli o wyjątkowym znaczeniu. Jedną z nich jest teatr rzymski, który został wybudowany w 168 roku. Teatr mógł pomieścić 3500 widzów, a jego fundatorem był Markus Kwadrutus.
Teatr przez wieki uległ zniszczeniu, jednakże został odrestaurowany i na nowo zachwyca swoim pięknem. Lokalne władze postanowiły organizować w nim coroczny Festiwal Thugga, który odbywa się na przełomie lipca i sierpnia.
Kapitol
Innym ciekawym budynkiem jest poświęcony Jowiszowi, Junonie i Minerwie Kapitol z 166 roku. Został on wybudowany ciekawą techniką, nazywaną opus africanum. W budynku tym jeszcze do niedawna znajdowała się rzeźba Jowisza, która obecnie przeniesiona została do kolekcji zbiorów znajdującego się w Tunisie Muzeum Bardo.
Do dnia dzisiejszego na fryzie Kapitolu można podziwiać płaskorzeźbę przedstawiającą cesarza rzymskiego (z lat: 138-161n.e.) Antoninusa Piusa.
Mauzoleum
Niezwykle interesujące jest także mauzoleum z II wieku p.n.e. Grób przypomina wieżę ukoronowaną piramidą i ma 21 metrów wysokości. Jest to niezwykle rzadki przykład królewskiej architektury numidyjskiej. Można powiedzieć, że zabytek ten swój obecny wygląd zawdzięcza francuskiemu archeologowi Louisowi Poinssot, który odbudował mauzoleum z porozrzucanych kawałków zniszczonej budowli. Jak wynika z libijskich i punickich inskrypcji na budynku, mauzoleum było dedykowane „Atebanowi, synowi Ypmatat, synowi Palu”.
Tunezja | Baszta obronna w Dougga (Fortified Tower at Dougga (III) by Institute for the Study of the Ancient World na licencji CC BY 2.0)
Thugga i UNESCO
Ze względu na niepowtarzalne walory tego miejsca, Thugga wpisana została w roku 1997 na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.
Wiele tutejszych mozaik, popiersi, płaskorzeźb i innych artefaktów, odnalezionych podczas prac archeologicznych, trafiło do zbiorów Muzeum Bardo.
Wybierając się do Tunezji po prostu nie możemy pominąć Thuggi w planie naszej wycieczki.
Zainteresują Cię również





