Podróżowanie po Tunezji nie jestem problemem, ze względu na świetnie rozwinięty transport. Oprócz dobrej infrastruktury drogowej, również krajowa kolej jest na wysokim poziomie.

Ci, którzy nie liczą się z gotówką a zależy im na czasie, mogą korzystać z wewnętrznych linii lotniczych.

Tunezja | Widok na zachodnie przedmieście Tunisu

Tunezja | Widok na zachodnie przedmieście Tunisu (Panoramique de la banlieue ouest de Tunis by Citizen59 na licencji CC BY-SA 2.0)

Tunezyjskie linie kolejowe

W kraju jest 2,152 km wykorzystywanych torów. Ich budowę rozpoczęli Francuzi, a obecnie modernizacja kolei kontynuowana jest przez firmę Société Nationale de Chemins de Fer Tunisiens (SNCFT).

Na południu Tunezji, znajduje się kolejka wąskotorowa, zwana Sfax-Gafsa, która dostarcza fosforany i rudy żelaza do portu w Sfax.

Pociągami można także dotrzeć do Algierii. Do niedawna funkcjonowały dwa przejścia Ghardimaou-Souk obsługiwane przez linię Ahras oraz do Tébessa, jednakże to drugie jest od pewnego czasu zamknięte. Mimo iż od 2008 roku budowana jest linia kolejowa łącząca Libię z Tunezją, to nadal nie została ona oddana do użytku.

Najbardziej wysuniętymi na południe miastami, gdzie można dojechać pociągami są Tozeur i Gabes. Wszelkie informacje na temat pociągów i aktualne rozkłady jazdy znajdują się na stronie: www.sncft.com.tn.

Autobusy

Po Tunezji można także podróżować autobusami. Société Nationale du Transport Rural et Interurbain, zawsze nazywane w skrócie SNTRI (czyt. Sintri), posiada klimatyzowane autobusy, które kursują z Tunisu do każdego miasta Tunezji.

Do małych miejscowości odchodzi średnio jeden autobus dziennie, a do dużych miast, takich jak np. Sousse czy Sfax, jest ich około 10.

Wszelkie informacje na temat tunezyjskiego przewoźnika oraz rozkłady jazdy autobusów znajdują się na oficjalnej stronie internetowej SNTRI.

Oprócz narodowej linii autobusowej kursują także autobusy regionalne. Są one gorszej jakości i o niższym komforcie. Praktycznie nigdy nie mają klimatyzacji, a do tego jeżdżą o wiele wolniej. Ich trasy ograniczają się do konkretnego „województwa” i ewentualnie jego najbliższego otoczenia.

Tunezja | Międzynarodowy port lotniczy Tunis-Kartagina

Tunezja | Międzynarodowy port lotniczy Tunis-Kartagina (Aéroport International Tunis-Carthage by Ena Tounes na licencji CC BY 2.0)

Przelot samolotem

W Tunezji jest aż 30 lotnisk. Największym z nich jest międzynarodowy port lotniczy Tunis-Kartagina znajdujący się nieopodal stolicy kraju. Lotnisko to jest główną bazą narodowych linii lotniczych Tunisair. Inne duże lotniska znajdują się w Sfax, Houmt Souk, Monastir, Tozeur i Tabarka.

Rejsy promen

Największym portem morskim jest Tunis. Inne porty znajdują się m. in. w Bizerte, Gabes, La Goulette, Sfax, Sousse i Zarzis.

Podróżnicy lubiący nostalgiczne podróże w klimacie dawnych czasów, powinni udać się do Tunezji promem. Mogą to zrobić z Francji z portu w Marsylli liniami tunezyjskimi CTN lub francuskimi SNCM lub z Korsyki z portu Bastia.

Można też wybrać się w rejs promem z kilku portów Włoskich: Genui, La Spezia, Neapolu i Trapani na Sycylii. Wszystkie te promy dopływają do stolicy Tunezji. Niektóre kursują przez cały rok, inne tylko w określonych miesiącach. Warto więc przed podróżą dokładnie posprawdzać rozkład rejsów.

Tunezja | W Tunezji jest ponad 2,152 km wykorzystywanych torów

Tunezja | W Tunezji jest ponad 2,152 km wykorzystywanych torów (353.01 + 353.02 El Papiol by Luis Zamora (eldelinux) na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...

 

Afryka - lista krajów