Podróżowanie po Tunezji nie jestem problemem, ze względu na świetnie rozwinięty transport. Oprócz dobrej infrastruktury drogowej, również krajowa kolej jest na wysokim poziomie.

Ci, którzy nie liczą się z gotówką a zależy im na czasie, mogą korzystać z wewnętrznych linii lotniczych.

Tunezja | Widok na zachodnie przedmieście Tunisu
Tunezja | Widok na zachodnie przedmieście Tunisu (by t_abdelmoumen )

Tunezyjskie linie kolejowe

W kraju jest 2,152 km wykorzystywanych torów. Ich budowę rozpoczęli Francuzi, a obecnie modernizacja kolei kontynuowana jest przez firmę Société Nationale de Chemins de Fer Tunisiens (SNCFT).

Na południu Tunezji, znajduje się kolejka wąskotorowa, zwana Sfax-Gafsa, która dostarcza fosforany i rudy żelaza do portu w Sfax.

Pociągami można także dotrzeć do Algierii. Do niedawna funkcjonowały dwa przejścia Ghardimaou-Souk obsługiwane przez linię Ahras oraz do Tébessa, jednakże to drugie jest od pewnego czasu zamknięte. Mimo iż od 2008 roku budowana jest linia kolejowa łącząca Libię z Tunezją, to nadal nie została ona oddana do użytku.

Najbardziej wysuniętymi na południe miastami, gdzie można dojechać pociągami są Tozeur i Gabes. Wszelkie informacje na temat pociągów i aktualne rozkłady jazdy znajdują się na stronie: www.sncft.com.tn.

Autobusy

Po Tunezji można także podróżować autobusami. Société Nationale du Transport Rural et Interurbain, zawsze nazywane w skrócie SNTRI (czyt. Sintri), posiada klimatyzowane autobusy, które kursują z Tunisu do każdego miasta Tunezji.

Do małych miejscowości odchodzi średnio jeden autobus dziennie, a do dużych miast, takich jak np. Sousse czy Sfax, jest ich około 10.

Wszelkie informacje na temat tunezyjskiego przewoźnika oraz rozkłady jazdy autobusów znajdują się na oficjalnej stronie internetowej SNTRI.

Oprócz narodowej linii autobusowej kursują także autobusy regionalne. Są one gorszej jakości i o niższym komforcie. Praktycznie nigdy nie mają klimatyzacji, a do tego jeżdżą o wiele wolniej. Ich trasy ograniczają się do konkretnego „województwa” i ewentualnie jego najbliższego otoczenia.

Tunezja | Międzynarodowy port lotniczy Tunis-Kartagina
Tunezja | Międzynarodowy port lotniczy Tunis-Kartagina (by jesuistounes-imtunisia )

Przelot samolotem

W Tunezji jest aż 30 lotnisk. Największym z nich jest międzynarodowy port lotniczy Tunis-Kartagina znajdujący się nieopodal stolicy kraju. Lotnisko to jest główną bazą narodowych linii lotniczych Tunisair. Inne duże lotniska znajdują się w Sfax, Houmt Souk, Monastir, Tozeur i Tabarka.

Rejsy promen

Największym portem morskim jest Tunis. Inne porty znajdują się m. in. w Bizerte, Gabes, La Goulette, Sfax, Sousse i Zarzis.

Podróżnicy lubiący nostalgiczne podróże w klimacie dawnych czasów, powinni udać się do Tunezji promem. Mogą to zrobić z Francji z portu w Marsylli liniami tunezyjskimi CTN lub francuskimi SNCM lub z Korsyki z portu Bastia.

Można też wybrać się w rejs promem z kilku portów Włoskich: Genui, La Spezia, Neapolu i Trapani na Sycylii. Wszystkie te promy dopływają do stolicy Tunezji. Niektóre kursują przez cały rok, inne tylko w określonych miesiącach. Warto więc przed podróżą dokładnie posprawdzać rozkład rejsów.

Tunezja | W Tunezji jest ponad 2,152 km wykorzystywanych torów
Tunezja | W Tunezji jest ponad 2,152 km wykorzystywanych torów (by eldelinux )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Kiedy jechać do Chorwacji? Kiedy jechać do Chorwacji?
Klimat Chorwacji dzieli się na dwie główne strefy: śródziemnomorską (nad brzegiem Morza Adriatyckiego) i...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Kiedy jechać na Maltę? Kiedy jechać na Maltę?
Malta - a dokładniej mówiąc, wyspy maltańskie z Maltą, Gozo i Comino – leżą w centralnej części Morza Śródziemnego...

 

Afryka - lista krajów

Przeczytaj również

Punta Rata – jedna z 10 najpiekniejszych plaż w Europie

Marzą nam się wakacje w otoczeniu błękitnych wód morza i soczystej zieleni? Jeśli tak, to powinniśmy wybrać się na plażę…

Jak wybrać wycieczkę na Cypr?

Wakacje przed nami, czas więc zaplanować urlop. W tym roku padło na słoneczny Cypr. Jak wybrać wycieczkę, abyśmy byli w…

Haga

Haga – jedno z najpiękniejszych holenderskich miast, położona jest w zachodniej części kraju nad Morzem Północnym. Znajduje się tu siedziba…

Napoje miodowe

Od niepamiętnych czasów znane prawie w całej centralnej i północnej części Ukrainy. Zwykle sporządzano miodowe napoje wykorzystując, jako podstawowy składnik,…

Konkurencja dla wuwuzeli?

Długie trąbki naśladujące ryczenie słonia, które były niezwykle popularne podczas mistrzostw świata w RPA doczekały się bardziej subtelnej konkurencji. Czy…

Cypryjskie lasy

Lasy cypryjskie posiadają bardzo duże znaczenie ochronne oraz społeczne, ale za to niewielką wartość gospodarczą. Na powierzchni 171 615 ha,…

Ludność Chorwacji

Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały procent inne mniejszości narodowe,…

Czy warto spędzić Wielkanoc na Cyprze?

Jeśli chcemy spędzić tegoroczne Święta Wielkanocne w słonecznym, ciepłym klimacie i w otoczeniu niezliczonych, kwitnących kwiatów, koniecznie powinniśmy się wybrać…