Jeśli zachowa się rozsądek i podstawowe zasady higieny, to Tunezja jest krajem, w którym nie grożą nam większe problemy zdrowotne. Podobnie jest z bezpieczeństwem, gdyż Tunezyjczycy są niezwykle gościnni i liberalni.

Tunezja | Pamiętajmy, aby w Tunezji pic tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę

Tunezja | Pamiętajmy, aby w Tunezji pic tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę (by sanja gjenero na licencji FreeImages)

Szczepienia

Aby wjechać do Tunezji nie potrzeba mieć żółtej książeczki szczepień, gdyż nie ma żadnych szczepień, które byłyby wymagane. Należy jednak pamiętać, że w kraju tym nadal zdarzają się zachorowania na febrę, cholerę, tyfus i żółtaczkę. Są to jednak sporadyczne przypadki i to z dala od regionów turystycznych.

Pustynne węże i skorpiony

Każdy, kto wybiera się na południe Tunezji w region Sahary właściwej, powinien być świadomy zagrożenia ze względu na skorpiony i węże. Wysokie górskie buty są niezbędne, bez względu na gorąco jakie się w nich odczuwa.

Woda i owoce

Ponieważ w Tunezji, tak jak to ma miejsce w innych egzotycznych krajach, flora bakteryjna jest trochę inna od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni, powinniśmy uważać na spożywany pokarm. Najlepiej jest pić wyłącznie wodę przegotowaną lub butelkowaną, a kuszące słodyczą owoce dokładnie myć, a najlepiej zawsze obierać ze skórki przed zjedzeniem.

Ubezpieczenie zdrowotne

Mimo iż podczas wyprawy do Tunezji ubezpieczenie osobowe jest nieobowiązkowe, to warto je wykupić. Najlepiej z ubezpieczeniem dodatkowym, ze względu na wysokie koszty leczenia w tym kraju. Szpitali jest tu bardzo dużo, a ich dokładne adresy można znaleźć na stronie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Tunisie pod linkiem: http://www.tunis.polemb.net/?document=322.

Tunezja | Na obszarach pustynnych poważnym zagrożeniem są skorpiony, trzeba więc pamiętać o wysokich butach

Tunezja | Na obszarach pustynnych poważnym zagrożeniem są skorpiony, trzeba więc pamiętać o wysokich butach
(by David Dallaqua na licencji FreeImages)

Kieszonkowcy

Jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, to w Tunezji nie musimy się o nie martwić. Największym problemem dla turystów są kieszonkowcy. Turyści są szczególnie narażeni na kradzieże w miejscach zatłoczonych, głównie na bazarach, placach, a także w środkach komunikacji publicznej. Nie należy nigdy nosić przy sobie większej gotówki ani trzymać dokumentów w tym samym miejscu co pieniądze.

Jeśli kogoś spotka to nieszczęście i straci pieniądze, a zwłaszcza dokumenty, to powinien skontaktować się nie tylko z policją ale także z ambasadą. Oprócz otrzymania tymczasowego paszportu w szczególnych i uzasadnionych przypadkach możemy liczyć na wypłatę określonej sumy pieniędzy, którą trzeba będzie następnie zwrócić.

Tunezja | Nim skosztujemy kuszącego owocu, powinniśmy go dokładnie umyć, a najlepiej obrać ze skórki

Tunezja | Nim skosztujemy kuszącego owocu, powinniśmy go dokładnie umyć, a najlepiej obrać ze skórki (Tunisie Oasis Grenade by phileole na licencji CC BY 2.0)

Sytuacja polityczna w regionie

Ze względu na sytuację w regionie zaleca się, aby turyści sprawdzali na bieżąco komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych na temat warunków bezpieczeństwa w Tunezji, a w razie wątpliwości można się kontaktować z Ambasadą RP w Tunisie. Przydatne jest także bycie w kontakcie z Tunezyjskim Urzędem do spraw Turystyki, którego siedziba znajduje się w Warszawie.

Kraj muzułmański

Mimo iż Tunezja jest krajem muzułmańskim, to jej mieszkańcy są liberalni w swoich poglądach. Nie zwalnia nas to jednak z szanowania tradycji i obyczajów Tunezyjczyków.

Zainteresują Cię również

Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...

 

Afryka - lista krajów