Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty, gorące piaski Sahary, tradycyjne gwarne targi i imponujące ruiny rzymskich miast.

Tunezja | Plaza na wyspie Djerba (Dżerba)
Tunezja | Plaża na wyspie Djerba (Dżerba) (by sky#walker )

Kraj i ludzie

Kraj – oficjalnie zwany Republiką Tunezyjską – położony jest w północnej części Afryki, tuż nad Morzem Śródziemnym. To najmniejsze państwo Maghrebu (regionu północno-zachodniej Afryki) sąsiaduje z Libią i Algierią.

Jest to najprawdopodobniej pierwszy kraj islamski, w którym uchwalona została konstytucja. Tan przełomowy moment w historii państwa miał miejsce w 1861 roku.

Tunezja jest krajem jednolitym etnicznie. Państwo zajmujące obszar 163,6 tys. km2, a zamieszkuje je ponad 9 milionów ludzi, w większości Arabów. Niewielki procent ludności stanowią Berberowie, Francuzi, Włosi i Żydzi.

Najczęściej słyszanym językiem jest tu arabski, spotkać można także osoby porozumiewające się po francusku lub w języku berberyjskim.

Choć Tunezja uważana jest za jedno z najbardziej liberalnych państw islamskich, warto pamiętać o obyczajach panujących w tej tak egzotycznej dla nas kulturze.

Tunezja | Kolory Tunezji (Al-Dżamm)
Tunezja | Kolory Tunezji (Al-Dżamm) (by sparklenose )

Geografia Tunezji

Tunezja jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem geograficznym, co z pewnością nie pozostaje bez wpływu na jej popularność w branży turystycznej.

Wyróżnia się tu górzyste regiony północy, środkową część państwa zdominowaną przez stepy i depresje oraz południowe obszary o pustynnym charakterze.

Tunezja charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową, której długość wynosi ponad tysiąc sto kilometrów. Północne wybrzeże jest skaliste i dość strome, przecinają je liczne zatoki (najważniejsza z nich to Zatoka Tunis). Wybrzeże wschodnie ma bardziej łagodną rzeźbę i jest piaszczyste. Przybywający w te strony turyści najczęściej odwiedzają zatoki Al-Hammamet i Małą Syrtę.

Tunezja | Kairuan (Kairouan) – czwarte święte miasto islamu
Tunezja | Kairuan (Kairouan) – czwarte święte miasto islamu (by marafet )

Klimat kraju

Klimat Tunezji, podobnie jak jej warunki geograficzne, jest bardzo zróżnicowany. W północnej części kraju występuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego, w południowej zaś – zwrotnikowy suchy.

Lato w Tunezji jest zazwyczaj upalne i suche, z kolei zimą, w wyniku napływu wilgotnych mas powietrza, pogoda bywa kapryśna i zmienna. W górach północno-zachodniego wybrzeża występuje czasem śnieg.

Najpiękniejsza pogoda w Tunezji panuje w samym środku lata: w lipcu i sierpniu. Zdarzają się tu jednak wówczas silne pustynne wiatry i upalne temperatury dochodzące nawet do 45ºC.

Tunezja | Uwaga na wielbłądy!
Tunezja | Uwaga na wielbłądy! (by Ajtai K. Keggard )

Przyroda

Świat tunezyjskiej przyrody jest bardzo zróżnicowany i bogaty, ponadto wyróżnia się obecnością wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Wśród najciekawszych przedstawicieli tutejszej flory na uwagę zasługują m. in.: cyprzyk czteroklapowy, róża jerychońska czy tamaryszek.

Jeśli mowa o zwierzętach, na terenie parków narodowych spotkamy m. in. oryksa szablorogiego czy owcę grzywiastą, natomiast tunezyjskie niebo przemierzają piękne ibisy, niebieskie szpaki, kormorany i czaple nadobne.

Tunezja | Sklepik z pamiątkami w Sidi Bou Said
Tunezja | Sklepik z pamiątkami w Sidi Bou Said (by Massimo Zunino)

Miasta

Stolicą kraju jest Tunis, a do większych i chętnie odwiedzanych przez turystów miast zalicza się także: Kairuan, Bizertę, Safakis, Susę, Kafsę i Burdż Masudę.

Na szczycie tunezyjskiej listy przebojów królują ruiny starożytnej Kartaginy (uważane przez UNESCO za jedne z najważniejszych zabytków świata), a także pozostałości starożytnych budowli w Dugga (Thugga) i Al-Dżamm (Najlepiej zachowany amfiteatr).

Niesamowitym miejscem jest też berberyjska wieś Matmata, której mieszkańcy wydrążają swe domy w skałach kredowych. Warto odwiedzić także Kairuan – święte miasto islamu, które słynie z produkcji wspaniałych dywanów.

Zainteresują Cię również

Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej
Dania kuchni tunezyjskiej charakteryzują się intensywnymi smakami i aromatami. Wszystko dzięki ziołom i przyprawom...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Język arabski w Tunezji Język arabski w Tunezji
W Tunezji oficjalnym językiem jest język arabski. Nie jest to jednak klasyczny arabski, od którego język używany w...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Region Larnaka Region Larnaka
Larnaka – gr Επαρχία Λάρνακας, tur. Larnaka Bölgesi – to region Cypru położony w południowo wschodniej części wyspy...

 

Afryka - lista krajów