Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty, gorące piaski Sahary, tradycyjne gwarne targi i imponujące ruiny rzymskich miast.

Tunezja | Plaza na wyspie Djerba (Dżerba)

Tunezja | Plaża na wyspie Djerba (Dżerba) (DSC_0043 by francesca66 - Francesca Degli Angeli na licencji CC BY-SA 2.0)

Kraj i ludzie

Kraj – oficjalnie zwany Republiką Tunezyjską – położony jest w północnej części Afryki, tuż nad Morzem Śródziemnym. To najmniejsze państwo Maghrebu (regionu północno-zachodniej Afryki) sąsiaduje z Libią i Algierią.

Jest to najprawdopodobniej pierwszy kraj islamski, w którym uchwalona została konstytucja. Tan przełomowy moment w historii państwa miał miejsce w 1861 roku.

Tunezja jest krajem jednolitym etnicznie. Państwo zajmujące obszar 163,6 tys. km2, a zamieszkuje je ponad 9 milionów ludzi, w większości Arabów. Niewielki procent ludności stanowią Berberowie, Francuzi, Włosi i Żydzi.

Najczęściej słyszanym językiem jest tu arabski, spotkać można także osoby porozumiewające się po francusku lub w języku berberyjskim.

Choć Tunezja uważana jest za jedno z najbardziej liberalnych państw islamskich, warto pamiętać o obyczajach panujących w tej tak egzotycznej dla nas kulturze.

Tunezja | Kolory Tunezji (Kairuan)

Tunezja | Kolory Tunezji (Kairuan) (Kairouan, Tunisia by Rusty Clark ~ 100K Photos na licencji CC BY 2.0)

Geografia Tunezji

Tunezja jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem geograficznym, co z pewnością nie pozostaje bez wpływu na jej popularność w branży turystycznej.

Wyróżnia się tu górzyste regiony północy, środkową część państwa zdominowaną przez stepy i depresje oraz południowe obszary o pustynnym charakterze.

Tunezja charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową, której długość wynosi ponad tysiąc sto kilometrów. Północne wybrzeże jest skaliste i dość strome, przecinają je liczne zatoki (najważniejsza z nich to Zatoka Tunis). Wybrzeże wschodnie ma bardziej łagodną rzeźbę i jest piaszczyste. Przybywający w te strony turyści najczęściej odwiedzają zatoki Al-Hammamet i Małą Syrtę.

Tunezja | Kairuan (Kairouan) – czwarte święte miasto islamu

Tunezja | Kairuan (Kairouan) – czwarte święte miasto islamu (by ben abderrahmen med arafet na licencji FreeImages)

Klimat kraju

Klimat Tunezji, podobnie jak jej warunki geograficzne, jest bardzo zróżnicowany. W północnej części kraju występuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego, w południowej zaś – zwrotnikowy suchy.

Lato w Tunezji jest zazwyczaj upalne i suche, z kolei zimą, w wyniku napływu wilgotnych mas powietrza, pogoda bywa kapryśna i zmienna. W górach północno-zachodniego wybrzeża występuje czasem śnieg.

Najpiękniejsza pogoda w Tunezji panuje w samym środku lata: w lipcu i sierpniu. Zdarzają się tu jednak wówczas silne pustynne wiatry i upalne temperatury dochodzące nawet do 45ºC.

Tunezja | Uwaga na wielbłądy!

Tunezja | Uwaga na wielbłądy! (Sahara by Hugh Llewelyn na licencji CC BY-SA 2.0)

Przyroda

Świat tunezyjskiej przyrody jest bardzo zróżnicowany i bogaty, ponadto wyróżnia się obecnością wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Wśród najciekawszych przedstawicieli tutejszej flory na uwagę zasługują m. in.: cyprzyk czteroklapowy, róża jerychońska czy tamaryszek.

Jeśli mowa o zwierzętach, na terenie parków narodowych spotkamy m. in. oryksa szablorogiego czy owcę grzywiastą, natomiast tunezyjskie niebo przemierzają piękne ibisy, niebieskie szpaki, kormorany i czaple nadobne.

Tunezja | Sklepik z pamiątkami w Sidi Bou Said

Tunezja | Sklepik z pamiątkami w Sidi Bou Said (by Massimo Zunino na licencji FreeImages)

Miasta

Stolicą kraju jest Tunis, a do większych i chętnie odwiedzanych przez turystów miast zalicza się także: Kairuan, Bizertę, Safakis, Susę, Kafsę i Burdż Masudę.

Na szczycie tunezyjskiej listy przebojów królują ruiny starożytnej Kartaginy (uważane przez UNESCO za jedne z najważniejszych zabytków świata), a także pozostałości starożytnych budowli w Dugga (Thugga) i Al-Dżamm (Najlepiej zachowany amfiteatr).

Niesamowitym miejscem jest też berberyjska wieś Matmata, której mieszkańcy wydrążają swe domy w skałach kredowych. Warto odwiedzić także Kairuan – święte miasto islamu, które słynie z produkcji wspaniałych dywanów.

Zainteresują Cię również

Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej
Dania kuchni tunezyjskiej charakteryzują się intensywnymi smakami i aromatami. Wszystko dzięki ziołom i przyprawom...
Kobiety w Tunezji Kobiety w Tunezji
Pomimo iż 98% Tunezyjczyków to muzułmanie, w kraju tym od lat propagowana jest polityka „antyhidżabowa”. Przez...

 

Afryka - lista krajów