Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty, gorące piaski Sahary, tradycyjne gwarne targi i imponujące ruiny rzymskich miast.
Tunezja | Plaża na wyspie Djerba (Dżerba) (DSC_0043 by francesca66 - Francesca Degli Angeli na licencji CC BY-SA 2.0)
Kraj i ludzie
Kraj – oficjalnie zwany Republiką Tunezyjską – położony jest w północnej części Afryki, tuż nad Morzem Śródziemnym. To najmniejsze państwo Maghrebu (regionu północno-zachodniej Afryki) sąsiaduje z Libią i Algierią.
Jest to najprawdopodobniej pierwszy kraj islamski, w którym uchwalona została konstytucja. Tan przełomowy moment w historii państwa miał miejsce w 1861 roku.
Tunezja jest krajem jednolitym etnicznie. Państwo zajmujące obszar 163,6 tys. km2, a zamieszkuje je ponad 9 milionów ludzi, w większości Arabów. Niewielki procent ludności stanowią Berberowie, Francuzi, Włosi i Żydzi.
Najczęściej słyszanym językiem jest tu arabski, spotkać można także osoby porozumiewające się po francusku lub w języku berberyjskim.
Choć Tunezja uważana jest za jedno z najbardziej liberalnych państw islamskich, warto pamiętać o obyczajach panujących w tej tak egzotycznej dla nas kulturze.
Tunezja | Kolory Tunezji (Kairuan) (Kairouan, Tunisia by Rusty Clark ~ 100K Photos na licencji CC BY 2.0)
Geografia Tunezji
Tunezja jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem geograficznym, co z pewnością nie pozostaje bez wpływu na jej popularność w branży turystycznej.
Wyróżnia się tu górzyste regiony północy, środkową część państwa zdominowaną przez stepy i depresje oraz południowe obszary o pustynnym charakterze.
Tunezja charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową, której długość wynosi ponad tysiąc sto kilometrów. Północne wybrzeże jest skaliste i dość strome, przecinają je liczne zatoki (najważniejsza z nich to Zatoka Tunis). Wybrzeże wschodnie ma bardziej łagodną rzeźbę i jest piaszczyste. Przybywający w te strony turyści najczęściej odwiedzają zatoki Al-Hammamet i Małą Syrtę.
Tunezja | Kairuan (Kairouan) – czwarte święte miasto islamu (by ben abderrahmen med arafet na licencji FreeImages)
Klimat kraju
Klimat Tunezji, podobnie jak jej warunki geograficzne, jest bardzo zróżnicowany. W północnej części kraju występuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego, w południowej zaś – zwrotnikowy suchy.
Lato w Tunezji jest zazwyczaj upalne i suche, z kolei zimą, w wyniku napływu wilgotnych mas powietrza, pogoda bywa kapryśna i zmienna. W górach północno-zachodniego wybrzeża występuje czasem śnieg.
Najpiękniejsza pogoda w Tunezji panuje w samym środku lata: w lipcu i sierpniu. Zdarzają się tu jednak wówczas silne pustynne wiatry i upalne temperatury dochodzące nawet do 45ºC.
Tunezja | Uwaga na wielbłądy! (Sahara by Hugh Llewelyn na licencji CC BY-SA 2.0)
Przyroda
Świat tunezyjskiej przyrody jest bardzo zróżnicowany i bogaty, ponadto wyróżnia się obecnością wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Wśród najciekawszych przedstawicieli tutejszej flory na uwagę zasługują m. in.: cyprzyk czteroklapowy, róża jerychońska czy tamaryszek.
Jeśli mowa o zwierzętach, na terenie parków narodowych spotkamy m. in. oryksa szablorogiego czy owcę grzywiastą, natomiast tunezyjskie niebo przemierzają piękne ibisy, niebieskie szpaki, kormorany i czaple nadobne.
Tunezja | Sklepik z pamiątkami w Sidi Bou Said (by Massimo Zunino na licencji FreeImages)
Miasta
Stolicą kraju jest Tunis, a do większych i chętnie odwiedzanych przez turystów miast zalicza się także: Kairuan, Bizertę, Safakis, Susę, Kafsę i Burdż Masudę.
Na szczycie tunezyjskiej listy przebojów królują ruiny starożytnej Kartaginy (uważane przez UNESCO za jedne z najważniejszych zabytków świata), a także pozostałości starożytnych budowli w Dugga (Thugga) i Al-Dżamm (Najlepiej zachowany amfiteatr).
Niesamowitym miejscem jest też berberyjska wieś Matmata, której mieszkańcy wydrążają swe domy w skałach kredowych. Warto odwiedzić także Kairuan – święte miasto islamu, które słynie z produkcji wspaniałych dywanów.
Zainteresują Cię również





