Jednym z najpopularniejszych napojów w Tunezji jest aromatyczna miętowa herbata. Mimo iż jest ona znana we wszystkich krajach Maghrebu, to w każdym jego zakątku smakuje inaczej.
Tunezja | Mocna miętowa herbata serwowana z orzeszkami piniowymi (by sky#walker)
Mięta i miód
Niezwykle mocny i słodki napar z czarnej herbaty i świeżych liści mięty pije się od rana do wieczora. Niektórzy, podobnie jak to ma miejsce w Maroku, do przygotowania takiego napoju używają zielonej herbaty typu „gun powder”. Do nadania naparowi słodyczy, w zastępstwie cukru, wykorzystywany bywa czasem miód.
Herbaciany rytuał
Przygotowywanie dobrej herbaty jest prawdziwym rytuałem. Zaparza się ją w ozdobnych dzbankach, z których napój rozlewany jest z dużej wysokości do małych szklaneczek. Również i one są bardzo estetycznie wykonane z kolorowego szkła i dekorowane złotymi wzorami.
Nalewanie ciepłego napoju z dużej wysokości powoduje powstawanie na powierzchni herbaty piany. Świadczy ona o tym, że napar został dobrze zaparzony. Do szklaneczek z herbatą dodaje się czasem świeże liście mięty, które są nie tylko estetyczną ozdobą, ale także nadają napojowi głęboki miętowy aromat.
Tradycyjnie do tunezyjskiej herbaty dodawane są nasionka piniowe. Nie wrzuca się ich do czajniczka, lecz bezpośrednio do szklanek, w których unoszą się na powierzchni herbaty. Nadają one napojowi charakterystyczny posmak, który jednak nie każdemu odpowiada. Tunezyjczycy uważają, że taką herbatę powinno się ją pić przynajmniej kilka razy dziennie, gdyż polepsza przemianę materii.
Tunezja | Herbata miętowa z migdałami (Tunisia, North Africa by Rusty Clark ~ 100K Photos na licencji CC BY 2.0)
Herbata z mlekiem
W niektórych restauracjach i hotelach herbata podawana jest z dodatkiem mleka. Warto sprawdzić czy mleko jest świeże, gdyż w wysokich tunezyjskich temperaturach bardzo szybko ulega ono zepsuciu. Wówczas nie trudno o zatrucie pokarmowe.
Należy pamiętać, że tunezyjska herbata nie jest dodatkiem do jedzenia, ponieważ do posiłków pije się wodę lub zimne napoje gazowane.
Herbatę pije się powoli, delektując się jej smakiem i aromatem, najlepiej w dobrym towarzystwie podczas rozmów.
Zainteresują Cię również