Tunis to tętniące życiem miasto – stolica Tunezji. To centrum życia politycznego, kulturalnego i społecznego kraju. Spacerujących uliczkami Tunisu najbardziej zachwyca orientalna mieszanka stylów architektonicznych i niezwykłe zderzenie dwóch światów: w Tunisie na każdym kroku tradycja miesza się z nowoczesnością.

Najlepiej odzwierciedla to tradycyjna arabska medyna, obok której znajduje się dzielnica francuska (Ville Nouvelle) w typowo kolonialnym stylu.

Tunezja | Panorama stolicy

Tunezja | Panorama stolicy (Quartier El Menzah et El Manar, Tunis by Citizen59 na licencji CC BY-SA 2.0)

Nazwa "Tunis"

Etymologia nazwy "Tunis" wskazuje na jej pochodzenie od arabskiego słowa „Tūnus” (تونس). Istnieje jednak spór, co do tego, skąd dokładnie wzięła się nazwa tunezyjskiej stolicy.

Jedno z wyjaśnień wywodzi nazwę miasta do fenickiej bogini Tanith. Jak wiadomo, w dawnych czasach wiele nazw miast pochodziło od imion ich patronów.

Inna wersja wywodzi nazwę z języka berberyjskiego, w którym słowo „tunis” oznacza „położyć się”, „nocować”. Jeszcze do niedawna wiele berberyjskich miast znajdujących się na głównych rzymskich szlakach miało nazwy, w których pierwszy człon wywodził się od tego słowa: Tuniza (obecnie: El Kala), Thunusuda (obecnie: Sidi Meskine), Thinissut (obecnie: Bouregba Bir) i Thunisa (obecnie: Ras Jebel).

Gdzie leży Tunis?

Stolica Tunezji położona jest nad zachodnim brzegiem Jeziora Tuniskiego, na zboczach wzgórz, które "spadają" do jego linii brzegowej.

Tunis znajduje się w odległości około 10 kilometrów od Zatoki Tuniskiej na Morzu Śródziemnym, z którą jest połączony kanałem kończącym się w porcie La Goulette lub inaczej: Halq al-Wadi.

Kadry z historii miasta

Historia miasta sięga starożytności i czasów fenickich, jednakże stolicą kraju zostało ono dopiero w roku 1159. W 146 r. p.n.e. miasto zostało zniszczone przez wojska rzymskie. W wieku XVI dostało się pod panowanie Tureckie, natomiast Francuzi zajęli je w roku 1881. Dopiero od roku 1956 Tunis jest stolicą niepodległego państwa.

Kiedy warto odwiedzić stolicę Tunezji? Pogoda w Tunisie

Tunis można zwiedzać przez cały rok, gdyż cechuje go ciepły, śródziemnomorski klimat. W zimie wilgotność powietrza jest dość spora, a deszcz pada średnio raz na dwa lub trzy dni. Temperatura oscyluje wówczas około 10 stopni C. Przymrozków praktycznie nie ma.

W maju słońce świeci już przez 10 godzin dziennie, a temperatura wynosi średnio ok. 25oC. Zdarza się jednak, że już w kwietniu temperatura osiąga 40oC! W miesiącach letnich deszcz w ogóle nie pada, a temperatury stają się nie do zniesienia. Jesienne opady czasami doprowadzają do miejscowych podtopień, a nawet powodzi.

Tunezja | Katedra św. Wincentego

Tunezja | Katedra św. Wincentego (Tunis Cathedral by David Stanley na licencji CC BY 2.0)

Medyna Tunisu

Można powiedzieć, że otoczona wysokimi murami medyna Tunisu to historyczne i duchowe serce stolicy. To labirynt wąskich uliczek i gwarnych suków (targów), którego wszystkie ścieżki zdają się prowadzić do VIII-wiecznego meczetu Ezzitouna.

Medyna datowana jest na VII wiek, a sam meczet został zbudowany w roku 732 przez Obeid’a Allah’a Ibn-al-Habhab.

Godne polecenia są także dwa inne meczety: Al-Kasar (z roku 1106) oraz Sidi Jusuf (z 1616r.).

Cała dzielnica handlowa została w roku 1979 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Domy bogaczy i pałace

Spacerując po mieście warto zaglądać do dawnych domów lokalnych bogaczy, w których obecnie mieszczą się np. muzea: Dar Ben Abdallah – XIXw., Palais Khereddine, Dar Hussein – XIXw.; restauracje: Dar Jeld, Dar Bel Hadj; urzędy ministrów: Dar el-Bay, stowarzyszeń Dar Lesram Palace czy sklepy z dywanami: Palais d’Orient.

Niezwykle piękne są też pałace: Dar al-Bej z przełomu XVIII-XIX wieku, Dar al-Monasiri z XVIII w. oraz Dar Othman z XVII w.

Tunezja | Tradycyjne tunezyjskie niebieskie drzwi

Tunezja | Tradycyjne tunezyjskie niebieskie drzwi (Porte traditionnelle à Sidi Bou Said by Citizen59 na licencji CC BY-SA 2.0)

Powiew nowoczesności

Ogromnym kontrastem dla tradycyjnej medyny jest prestiżowa aleja Habib Bourguiba, zaczynająca się zaraz za Bramą Morza, nazywaną też Bab el Bahr lub Porte de France (Drzwi Francji). Właśnie tu znajduje się nowoczesna część metropolii.

Palmy z zielonymi pióropuszami liści, nowoczesne biurowce i tarasy eleganckich kawiarni, pomiędzy którymi spacerują starsi mężczyźni w tradycyjnych strojach oraz młodzi, zabiegani ludzie w jeansach, to najlepszy obraz współczesnej Tunezji.

To właśnie tutaj znajduje się najwięcej banków i kantorów, wykwintnych restauracji, ekskluzywnych hoteli, wypożyczalni samochodów i kin. Także w tej dzielnicy znajdziemy teatr miejski w stylu secesyjnym.

Muzeum Narodowe Bardo

W programie wycieczki po Tunisie absolutnie nie można pominąć zwiedzania Muzeum Narodowego Bardo, które niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych na świecie, za sprawą unikatowej kolekcji mozaik rzymskich.

Budynek ten został zbudowany przez króla tureckiego beja na przełomie XVIII-XIX wieku.

Tunezja | Teatr Miejski Avenue Bourguiba w Tunisie

Tunezja | Teatr Miejski Avenue Bourguiba w Tunisie (Teatro Municipal de Tunis by Leandro Neumann Ciuffo na licencji CC BY 2.0)

Turystyka w regionie

Tunis – stolica Tunezji – jest jednym z najważniejszych centrów turystycznych kraju.

Poza gwarancją niezapomnianych atrakcji, miasto to jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania reszty kraju.

To tutaj znajduje się ważny port morski i największe lotnisko (Port lotniczy Tunis-Kartagina), a także węzeł kolejowy i autobusowy.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Medyna w Sousse Medyna w Sousse
Jedną z największych atrakcji w Sousse (Susie) jest medina (medyna). Jeśli chcemy zrobić zakupy, dobrze zjeść i...

 

Afryka - lista krajów