O reggae mówi się, że to muzyka dająca energię. Jest to najbardziej rozpoznawalny gatunek muzyki jamajskiej, której królem jest Bob Marley.

Jamajka | Ojczyzną muzyki reggae jest Jamajka
Jamajka | Ojczyzną muzyki reggae jest Jamajka (by humblog )

Reggae to styl muzyki współczesnej, który powstał po koniec lat 60-tych XX wieku w Kingston na Jamajce. Korzenie muzyki reggae sięgają jednak już drugiej połowy XIX wieku. Wpływ na reggae miały między innymi takie gatunki muzyki: soca, liczne afrykańskie rytmy, ska, samba, rumba, indyjska raga, ju-ju, i inne.

Za ojca muzyki reggae uważa się Boba Marley’a. Artysta na początku swojej kariery wykonywał ska i rocksteady. Był współzałożycielem, głównym wokalistą i gitarzystą rytmicznym zespołu The Wailers. Jego najpopularniejsze utwory to: "Get Up", "Stand Up", "One Love", "No Woman, No Cry" czy "Redemption Song". Muzyk zmarł na raka w 1981 roku w wieku 36 lat.

Utwory reggae śpiewane są zazwyczaj w języku patois lub jamajskim dialekcie języka angielskiego. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, jedne opowiadają o miłości i relacjach damsko-męskich, inne o rozrywkowym stylu życia, a jeszcze inne o ciężkim życiu w slumsach. Bardzo często poruszaną kwestią jest też legalizacja marihuany.

Na całym świecie organizowane są festiwale poświęcone muzyce reggae. Pierwszy tego typu koncert odbył się w 1978 roku w Montego Bay w północnej części Jamajki. Bardzo popularny jest też ośmiodniowy festiwal noszący nazwę Barbados Reggae Festival, który każdego roku odbywa się w Bridgetown.

W Polsce również odbywają się tego typu imprezy. Największym festiwalem reggae jest Ostróda Reggae Festiwal organizowany w połowie sierpnia.

Termin reggae po raz pierwszy został użyty w 1967 roku przez Toots'a Hibbert'a. Istnieje wiele hipotez co do pochodzenia tej nawy. Według Boba Marley'a słowo reggae pochodzi z Hiszpanii i oznacza „króla muzyki”, Hux Brown twierdzi, że jest to termin, który oznacza zmysłowe brzmienie i nierówny rytm. Kolejna hipoteza mówi, że pochodzi od słowa Regga, czyli plemienia zamieszkującego tereny nad jeziorem Tanganika.

Zainteresują Cię również

Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Symbole Włoch Symbole Włoch
Z czym kojarzą nam się Włochy? Oczywiście z pyszną kuchnią, wspaniałymi zabytkami, karnawałem w Wenecji, gondolami...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Dubaj – tradycja i nowoczesność Dubaj – tradycja i nowoczesność
Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy...
Ślub i wesele w Chorwacji Ślub i wesele w Chorwacji
Mówi się, w Chorwacji dwie rzeczy są rzeczywiście warte uwagi: chorwackie średniowieczne twierdze i zamki oraz...

Jamajka | Bob Marley
Jamajka | Bob Marley (by Themeplus )

 

Ameryka Płn. - lista krajów