O reggae mówi się, że to muzyka dająca energię. Jest to najbardziej rozpoznawalny gatunek muzyki jamajskiej, której królem jest Bob Marley.

Jamajka | Ojczyzną muzyki reggae jest Jamajka
Jamajka | Ojczyzną muzyki reggae jest Jamajka (by humblog )

Reggae to styl muzyki współczesnej, który powstał po koniec lat 60-tych XX wieku w Kingston na Jamajce. Korzenie muzyki reggae sięgają jednak już drugiej połowy XIX wieku. Wpływ na reggae miały między innymi takie gatunki muzyki: soca, liczne afrykańskie rytmy, ska, samba, rumba, indyjska raga, ju-ju, i inne.

Za ojca muzyki reggae uważa się Boba Marley’a. Artysta na początku swojej kariery wykonywał ska i rocksteady. Był współzałożycielem, głównym wokalistą i gitarzystą rytmicznym zespołu The Wailers. Jego najpopularniejsze utwory to: "Get Up", "Stand Up", "One Love", "No Woman, No Cry" czy "Redemption Song". Muzyk zmarł na raka w 1981 roku w wieku 36 lat.

Utwory reggae śpiewane są zazwyczaj w języku patois lub jamajskim dialekcie języka angielskiego. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, jedne opowiadają o miłości i relacjach damsko-męskich, inne o rozrywkowym stylu życia, a jeszcze inne o ciężkim życiu w slumsach. Bardzo często poruszaną kwestią jest też legalizacja marihuany.

Na całym świecie organizowane są festiwale poświęcone muzyce reggae. Pierwszy tego typu koncert odbył się w 1978 roku w Montego Bay w północnej części Jamajki. Bardzo popularny jest też ośmiodniowy festiwal noszący nazwę Barbados Reggae Festival, który każdego roku odbywa się w Bridgetown.

W Polsce również odbywają się tego typu imprezy. Największym festiwalem reggae jest Ostróda Reggae Festiwal organizowany w połowie sierpnia.

Termin reggae po raz pierwszy został użyty w 1967 roku przez Toots'a Hibbert'a. Istnieje wiele hipotez co do pochodzenia tej nawy. Według Boba Marley'a słowo reggae pochodzi z Hiszpanii i oznacza „króla muzyki”, Hux Brown twierdzi, że jest to termin, który oznacza zmysłowe brzmienie i nierówny rytm. Kolejna hipoteza mówi, że pochodzi od słowa Regga, czyli plemienia zamieszkującego tereny nad jeziorem Tanganika.

Zainteresują Cię również

Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Dubaj – tradycja i nowoczesność Dubaj – tradycja i nowoczesność
Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Symbole Włoch Symbole Włoch
Z czym kojarzą nam się Włochy? Oczywiście z pyszną kuchnią, wspaniałymi zabytkami, karnawałem w Wenecji, gondolami...

Jamajka | Bob Marley
Jamajka | Bob Marley (by Themeplus )

 

Ameryka Płn. - lista krajów