Białe plaże, czyste morze i egzotyczna przyroda, jeśli do tego dodamy jeszcze muzykę reggae, sympatycznych mieszkańców i magiczną atmosferę, możemy być pewni, że to Jamajka!

Jamajka | Średnia temperatura na wybrzeżu Jamajki wynosi 27°C
Jamajka | Średnia temperatura na wybrzeżu Jamajki wynosi 27°C (by 04deveni )

Jamajka jest miejscem, do którego turyści najchętniej wracaliby co wakacje. Nieważne kiedy zdecydujemy się pojechać na Jamajkę – upalna pogoda panuje tu przez okrągły rok.

Geografia Jamajki

Jamajka jest państwem-wyspą położoną na Morzu Karaibskim. Mieszkają tu ludzie pochodzenia arabskiego, afrykańskiego, indiańskiego oraz europejskiego.

Jest to wyspa o charakterze wyżynnym i górzystym. Większość powierzchni położona jest 300 m nad poziomem morza. Najwyższym szczytem jest Blue Mountain Peak, który mierzy 2256 m. Umiejscowiony jest w pasie Gór Błękitnych, 16 kilometrów na wschód od stolicy kraju – Kingston.

Zdaniem geologów, Jamajka oraz jej sąsiednie wyspy wytworzyły się miliony lat temu na skutek wypiętrzenia wulkanicznego. Niemal dwie trzecie wyspy pokryte są pozostałościami morskich organizmów.

Jamajka | Piaszczysta plaża w Riu Ocho Rios
Jamajka | Piaszczysta plaża w Riu Ocho Rios (by 04deveni )

Flora

Dawniej jedynymi owocami na wyspie były: gwajawa, ananas, caimito oraz jabłko cukrowe. Większość obecnie uprawianych na Jamajce roślin wprowadzili Europejczycy. Dali oni początek m. in. bananom, owocom cytrusowym oraz trzcinie cukrowej. Kupcy hiszpańscy na przykład przywieźli na wyspę orzechy kokosowe.

Podstawą jamajskiego śniadania są owoce ackee przypominające w smaku liczi chińskie. Bardzo popularne jest również drzewo pimentowe, z którego uzyskuje się ziele angielskie.

Narodowym drzewem jamajskim jest mahoe, zaś kwiatem – kwitnący na fioletowo gwajakowiec.

Na wyspie wyróżnić można około 3 tysiące odmian roślin kwitnących, m. in.: paprocie, rośliny storczykowate oraz rośliny bromeliowate. Około 800 z nich występuje tylko na Jamajce.

Fauna

Częstym widokiem na Jamajce są szczury oraz polujące na nie mangusty. Zostały one sprowadzone przez plantatorów w XIX wieku. Wyspę zamieszkuje również około 25 gatunków nietoperzy.

Na wzgórzach Hellshire mieszka około 100 jamajskich legwanów, które uważane były za wymarłe. Wyspa obfituje również w ptaki. Spotkać tu można ponad 200 gatunków, w tym 25 występuje jedynie na Jamajce. Narodowym ptakiem jest koliber czarnogłowy, którego możemy spotkać tylko na tej wyspie.

Jamajka | Jamajka jest ojczyzną muzyki reggae
Jamajka | Jamajka jest ojczyzną muzyki reggae (by runkalicious )

Klimat

Jamajka leży w strefie klimatu podrównikowego. Nie dostrzeżmy tu zróżnicowania pór roku. Średnia temperatura na wybrzeżu wynosi 27°C.

Średnie roczne opady atmosferyczne wynoszą 2095 mm w skali roku. Deszcze najczęściej występują od maja do czerwca oraz od września do października.

Atrakcje

Jamajka jest stosunkowo młodym państwem, więc nie znajdziemy tu zbyt wielu zabytków. Miejscami, które warto zobaczyć są z pewnością Port Royal oraz Rose Hall Great House – zjawiskowa gregoriańska rezydencja wraz z plantacją. Nie sposób również nie wspomnieć o Górach Błękitnych, z których zobaczymy bajecznie piękne zachody słońca.

Wiele osób utożsamia Jamajkę z muzyką reggae. W Kingston znajduje się muzeum najwybitniejszego twórcy tego gatunku – Boba Marleya.

W Kingston znajduje się również hiszpańskie miasto, które w XVI-XIX wieku pełniło funkcję stolicy kraju.

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Kartagina Kartagina
Kartagina (قرطاج), czyli Nowe Miasto, to starożytne miasto-państwo znajdujące się nieopodal dzisiejszej stolicy...
Kiedy jechać do Portugalii? Kiedy jechać do Portugalii?
Na wyprawę do Portugalii w zasadzie można wybrać się o każdej porze roku, ponieważ na większości jej terytorium...

Jamajka | Na Jamajce upalna pogoda jest przez cały rok
Jamajka | Na Jamajce upalna pogoda jest przez cały rok (by gregwalters )

 

Ameryka Płn. - lista krajów

Przeczytaj również

Pamiątki z Włoch

Będąc we Włoszech nie zapomnijmy o pamiątkach! Bazary i sklepy aż pękają w szwach od nadmiaru oferowanych towarów. Co zatem…

Goran Karan w Polsce

Zakochanym w Chorwacji chyba nie trzeba przedstawiać Gorana Karana – znanego piosenkarza ze Splitu. Już niedługo po raz kolejny odwiedzi…

Yoomloo – chorwacki portal społecznościowy dla konsumentów

1 lipca br. został otwarty pierwszy chorwacki portal społecznościowy dla konsumentów. Celem Yoomloo jest promowanie, opisywanie oraz sprawne wyszukiwanie krajowych…

Valletta – małe królestwo zabytków

Valletta jest miastem pełnym ciekawych zabytków, pięknej architektury i gościnnych ludzi. Jest to miejsce, w którym można zakochać się od…

Miodowy Festiwal

14 sierpnia w mieście Kołomyja na Ukrainie odbył się ciekawy festiwal o kuszącej nazwie: „Miodowy Zbawiciel” (Медовий Спас). Uroczystość ta…

Symferopol

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Symferopol jest najważniejszym miastem na Krymie. Dla wielu turystów jest to doskonała baza wypadowa do…

Symbole Malty

Z czym kojarzy nam się Malta? W przepysznymi bułkami pastizzi, kolorowymi łódkami luzzu czy może starymi autobusami? Oto nasza lista…

Katedra Ormiańska

Zupełnie niepozorna, a wręcz mało atrakcyjna z zewnątrz Katedra Ormiańska, zapiera dech w piersiach każdemu, kto tylko wejdzie do jej…