Jamajka należy do największych wysp karaibskich i leży na zachód od Haiti i na południe od Kuby. Klimatycznie należy do obszarów tropikalnych.

Klimat Jamajki jest w ciągu całego roku bardzo stabilny i bardzo ciepły, a wahania temperatury – w zależności od regionu – wynoszą zaledwie ok. 2°C.

Jamajka | Optymalnym czasem podróży na Jamajkę są miesiące od grudnia do kwietnia
Jamajka | Optymalnym czasem podróży na Jamajkę są miesiące od grudnia do kwietnia (by rocket6to3 )

Temperatury wody i powietrza

W stolicy kraju, w Kingston, przeciętne najwyższe temperatury dnia wahają się między 30°C i 32°C. Również nocą pozostaje bardzo gorąco, od 22°C do 26°C. Temperatura wody w przedziale 26°C do 28°C umożliwia kąpiel w morzu przez cały rok.

Biorąc pod uwagę wysoką temperaturę powietrza i stosunkowo dużą jego wilgotność, co daje szczególnie uciążliwą kombinację, należałoby właściwie mówić o bardzo niekorzystnych warunkach klimatycznych na Jamajce. Ale nad tę wyspę przez cały dzień nadciągają wiatry pasatowe, które czynią temperaturę bardzo przyjemną. Nocą wieje do tego chłodniejszy wiatr z wyżyn w kierunku dolin i wybrzeża. Również nocą istnieją dzięki temu bardzo sprzyjające warunki.

Ukształtowanie terenu i jego wpływ na klimat Jamajki

Jamajka należy do górzystych wysp karaibskich, a góry Blue Montains wznoszą się na wysokość ponad 2300 metrów. Wysoko położone regiony odgrywają oczywiście ważną rolę, jeśli chodzi o klimat wyspy. Na najwyżej położonych terenach jest nieco chłodniej. W porównaniu z obszarami nizinnymi różnica temperatur wynosi przeciętnie ok. 4°C. Nie jest to dużo. Zimą bywają jednak okresy nieprzyjemnej pogody. Na przykład zbocza północne otrzymują bardzo dużo deszczu. Przy czym góry stanowią osłonę dla południowego wybrzeża, które pozostaje naprawdę suche. Jeśli chodzi o wybrzeże południowe interesujący jest fakt, że większa część rocznych opadów może spaść tutaj w ciągu jednego dnia, mianowicie: kiedy przez wybrzeże przeciągnie huragan.

Jamajka | W Kingston przeciętne najwyższe temperatury w ciągu dnia wahają się w granicach 30°C
Jamajka | W Kingston przeciętne najwyższe temperatury w ciągu dnia wahają się w granicach 30°C (by gabigirl25 )

Huragany

Od sierpnia do listopada mówi się o sezonie huraganów na Jamajce. W przypadku Jamajki wiatry nie są zwykle tak mocne, jak w innych tego typu regionach. Jedno jest pewne: sezon huraganów może przynieść zawsze ciężkie burze a także krótkie, ale ekstremalnie gwałtowne ulewy. Jak wspomnieliśmy, jeden huragan na południu wyspy może w skrajnym przypadku dostarczyć w ciągu dnia co najmniej czwartą część rocznej ilości deszczu. Typowym miesiącem huraganowym jest sierpień, także lipiec i wrzesień mogą być bardzo burzowe. W czerwcu/lipcu oraz październiku/listopadzie trzeba także liczyć się z burzami. Te nie trwają jednak z reguły zbyt długo.

Grudzień-kwiecień

Optymalnym czasem na podróż na Jamajkę są miesiące od grudnia do kwietnia. Najbardziej suchymi miesiącami są przy tym zwykle styczeń, luty i marzec. Największą ilość opadów notuje się natomiast w październiku.

Jamajka | Najbardziej suchymi miesiącami na Jamajce są: styczeń, luty i marzec
Jamajka | Najbardziej suchymi miesiącami na Jamajce są: styczeń, luty i marzec (by orgnmaster )

Kiedy? Zawsze!

Jamajka, to miejsce, gdzie są wiecznie zielone tropikalne lasy i krystalicznie czyste morze, śnieżnobiałe plaże i lazurowe laguny, wspaniałe góry i malownicze wodospady. Plantacje bananów, trzciny cukrowej i kawy, stare kolonialne budowle i świątynie, egzotyczna kuchnia i życzliwi mieszkańcy.

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Portugalia - zdrowie Portugalia - zdrowie
O ułatwiony i szybki dostęp do opieki medycznej warto zadbać już w Polsce. Najlepiej skontaktować się z Narodowym...

Kiedy więc jechać na Jamajkę? Można to zrobić w dowolnym terminie, przecież pogoda jest na Jamajce przez cały rok wspaniała. A tropikalne ulewy – są krótkotrwałe i można je potraktować jak odświeżający prysznic.

 

Ameryka Płn. - lista krajów