Dla wielu osób wymarzone wakacje to odpoczynek na przyhotelowym basenie, czysta plaża czy kolorowy drink. Inni swój urlop wolą spędzać zwiedzając zabytki, przemierzając urokliwe uliczki i kosztując znakomitej kuchni.

Są też tacy, dla których atrakcje na lądzie to zdecydowanie za mało i postanawiają się wybrać w głąb morza.

Jamajka | Nurkowanie na Jamajce może okazać się niesamowitą przygodą!

Jamajka | Nurkowanie na Jamajce może okazać się niesamowitą przygodą! (PC100503 by Regina Hart na licencji CC BY-SA 2.0)

Warunki do nurkowania

Większość miejsc nurkowych Jamajki znajduje się przy północnym oraz zachodnim wybrzeżu wyspy. Do najlepszych punktów należy położony na zachodnim wybrzeżu kurort Negril. Tamtejsza rafa koralowa jest w najlepszym stanie dzięki temu, że wybrzeże to jest lepiej chronione od wiatrów i prądów morskich niż północne.

Każdy nurek bądź grupa nurków na Jamajce musi udać się do miejsca nurkowego z przewodnikiem.

Sezon nurkowy na Jamajce trwa właściwie cały rok, ale wiele zależy od kaprysów Matki Natury.

Najlepszym czasem na nurkowanie jest okres od czerwca do września (w maju i w październiku występuje najwięcej opadów). Woda powinna być wówczas spokojna i niezmącona, a widoczność bardzo dobra. Pamiętajmy jednak, że sezon nurkowy pokrywa się na Jamajce z początkiem sezonu huraganowego – stąd tak istotne jest śledzenie prognoz pogody. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia huraganów jest w sierpniu i we wrześniu.

Temperatura wody wynosi latem 26-29°C, zimą – 24-26°C.

Fauna morska Jamajki

W wodach przybrzeżnych Jamajki żyją rozmaite gatunki ryb, żółwie (m.in. żółw szylkretowy, żółw zielony), węże morskie, manaty (roślinożerne ssaki morskie), delfiny, a ponadto kraby, homary i inne bezkręgowce.

Wśród licznych ryb wyróżnić należy gupiki, mieczyki, platki, limie, babki, płaszczki, pokolce, koniki morskie, ryby motyle, mureny i ryby z rodziny rozdymkowatych (uwaga, ich ciało zawiera silnie trującą toksynę).
Żaglice, tuńczyki i rekiny występują na większych głębokościach.

Podczas nurkowania wśród raf należy uważać na koralowce ogniste. Mają one różne barwy, ale wszystkie obrzeżone są kolorem białym. Jeśli przez przypadek otrzemy się o taki koralowiec, będzie się bronił i nas poparzy (ból utrzymuje się od dwóch dni do nawet dwóch tygodni po poparzeniu!).

Jamajka | Podczas nurkowania spotkamy wiele morskich zwierząt

Jamajka | Podczas nurkowania spotkamy wiele morskich zwierząt (Turtling around Little Cayman by SF Brit na licencji CC BY-ND 2.0)

Od niedawna władze Jamajki starają się chronić swój morski ekosystem, zwłaszcza rafy koralowe, dzięki czemu jest tam coraz więcej ryb (przez długi czas było to miejsce bardzo intensywnych połowów i powszechne były opinie, że nie jest to najlepszy punkt do obserwacji morskiej przyrody). Wśród obszarów chronionych należy wyróżnić Montego Bay Marine Park, Negril Marine Park oraz Oracabessa Bay Fish Sanctuary, do którego głównych celów, poza ochroną ryb i korali, należy ochrona zagrożonego wyginięciem żółwia szylkretowego.

Centra nurkowe

Na Jamajce działają różne centra i kluby nurkowe. Należy wśród nich wymienić Jamaica Scuba Divers Ltd w mieście Falmouth, 3 centra w Montego Bay (Captain’s Watersports, Cool Aqua Divers oraz drugi oddział Jamaica Scuba Divers Ltd), 3 centra w Negril (Marine Life Divers, Negril Scuba Divers, Sun Divers), 2 centra w Runaway Bay (Scubacaribe i kolejny oddział Jamaica Scuba Divers Ltd) oraz oddział Scubacaribe w Ocho Rios.

Co warto zobaczy?

Throne Room

Throne Room znajduje się niedaleko Negril. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania. Na głębokości 65 metrów zobaczymy wspaniałe jaskinie. Ściany, od góry do dołu pokryte są żółtymi koralowcami. Woda w tym miejscu jest zwykle bardzo spokojna.

Wrak Kathryn

Popularny wrak znajduje się w pobliżu Ocho Rios. Statek zatonął w 1991 roku. Ma 140 metrów długości i znajduje się około 15 metrów pod wodą.

Jamajka | Najlepszym czasem na nurkowanie na Jamajce są miesiące od czerwca do września

Jamajka | Najlepszym czasem na nurkowanie na Jamajce są miesiące od czerwca do września (pic_0593 by Greg Grimes na licencji CC BY-SA 2.0)

Basket Reef

Basket Reef to popularne miejsce do nurkowania w Montego Bay Area. Jest to olbrzymie zbiorowisko gąbek koralowych.

Jest to miejsce często odwiedzane przez żółwie i delfiny.

Runaway Bay

Znajdują się tu dwa samoloty, które w 1970 roku były wykorzystywane w transporcie marihuany. Znajdują się około 20 metrów pod wodą. Należy uważać na liczne żółwie i barakudy.

Warto też zobaczyć starożytną kotwicę spoczywającą na około 15 metrach.

Zainteresują Cię również

Narty na Cyprze Narty na Cyprze
Wakacje na Cyprze kojarzą nam się głównie z gorącym słońcem i błogim wypoczynkiem na śródziemnomorskiej plaży...
Portugalia mistrzem Europy! Portugalia mistrzem Europy!
Mistrzostwa Europy 2016 w piłce nożnej dobiegły końca. Wczoraj (10 lipca) odbył się finałowy mecz Francji z...
Donbas Arena (Donieck) Donbas Arena (Donieck)
Supernowoczesny stadion piłkarski w Doniecku, obliczony na 51 504 widzów, zbudowano w 2009 roku. Donbas Arena jest...
Muzeum Cristiano Ronaldo na Maderze Muzeum Cristiano Ronaldo na Maderze
Miłośnicy piłki nożnej wybierający się na malowniczą wyspę Madera z pewnością będą usatysfakcjonowani. W Funchal...
Terminarz meczów Euro 2012 (Polska i Ukraina) Terminarz meczów Euro 2012 (Polska i Ukraina)
Komitet Wykonawczy UEFA ustalił terminarz meczów Euro 2012, które między 8 czerwca a 1 lipca 2012 roku odbędą się...
Stadion Olimpijski (Kijów) Stadion Olimpijski (Kijów)
Stadion w Kijowie jest główną areną sportową Ukrainy i jednym z największych stadionów w Europie. Jest częścią...

 

 

Ameryka Płn. - lista krajów