Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do 1800 metrów.
Jako wyspa o tropikalnym klimacie jest uważana za dobry cel podróży przez cały rok, jednak planując wyjazd na Kubę dobrze jest wziąć pod uwagę pewne wskazówki.
Kuba – Viñales | Kuba uważana jest za dobry cel podróży przez cały rok (Across Viñales by Phil Bartle na licencji CC BY 2.0)
Wiatry
Ogólnie biorąc, klimat na Kubie jest ciepły, ale czasem docierają tam chłodne wiatry z Ameryki Północnej. Dotyczy to przede wszystkim zachodniej części wyspy. W przypadku nadejścia tych wiatrów, temperatura może krótkotrwale spaść poniżej 10°C. Taka pogoda utrzymuje się jednak nie dłużej niż dwa dni.
Opady
W wyżej położonych obszarach opady są wyraźnie większe, niż w innych częściach kraju. Więcej deszczu można się też spodziewać na północnym albo północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Naprawdę sucho jest na południowym wschodzie w okolicach Guantanamo lub np. Santiago de Cuba.
Sezon wzmożonych opadów, czyli tzw. pora deszczowa na Kubie ciągnie się od maja do października. Jednak nie jest ona zbyt uciążliwa: deszczu nie ma z reguły wiele i pada przeciętnie po 20 minut dziennie. Jednak z powodu upału i jednocześnie wysokiej wilgotności powietrza potrzeba w tym okresie trochę czasu na aklimatyzację.
Sezon huraganów
Okres od września do listopada w basenie Morza Karaibskiego określany jest sezonem huraganów. W tych miesiącach istnieje prawdopodobieństwo ich powstawania, jednak zjawisko nie powtarza się regularnie i dotyczy Kuby tylko w niewielkim stopniu. Wielu turystów jeździ na Kubę i wspaniale odpoczywa zarówno we wrześniu, jak i w październiku.
Pora sucha
Pora sucha ma Kubie trwa od listopada do kwietnia, niemniej jednak także w porze suchej możliwe są czasem ulewy. Na przykład w kwietniu 2007 roku deszcz padał bez przerwy przez dwa dni pod rząd.
Kuba | Planując wypoczynek na plaży najlepiej wybrać się na Kubę między marcem a wrześniem (by gabriel bulla na licencji FreeImages)
Pogoda na Kubie – ważne informacje
W zależności od celu podróży trzeba uwzględnić następujące okoliczności:
Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 25-26°C (tzn. realnie od 20 do 30°C). W nocy temperatura osiąga średnio 16°C. Woda w morzu ma ok. 25°C.
Zimą na Kubie może być nocami dosyć chłodno – także w dzień przyda się zwykle jakaś bluza albo sweter. Szczególnie w styczniu na plażach widać przeważnie tylko turystów – miejscowi w tym czasie raczej się nie kąpią w morzu. Możliwe są deszcze, zwłaszcza w grudniu.
Zachód wyspy znajduje się o tej porze roku często pod wpływem chłodnych mas powietrza znad Ameryki Północnej. Temperatura może spaść nawet poniżej 10°C.
Jeśli wybieracie się na Kubę głównie z myślą o odpoczynku na plaży i lubicie gorącą pogodę, to powinniście się tam wybrać w innym miesiącu.
Wiosna: marzec – kwiecień – maj
W ciągu dnia średnia temperatura powietrza wynosi 27-30°C, a w nocy spada do 20-21°C. Woda w morzu ma temperaturę ok. 27°C.
Od marca temperatura ciągle rośnie, robi się coraz cieplej.
Marzec i kwiecień są uważane za jedne z najbardziej odpowiednich miesięcy do odwiedzenia Kuby. Jest ciepło, ale jeszcze nie upalnie, wilgotność powietrza jest też umiarkowana, a prawdopodobieństwa wystąpienia deszczu – niewielkie.
Maj jest również dobrym miesiącem do wypoczynku na Kubie, chociaż wzrasta zarówno wilgotność, jak i możliwość opadów. Ponieważ maj uważa się za miesiąc poza głównym sezonem turystycznym, liczba turystów jest na Kubie niewielka, ale za to ceny stosunkowo niskie.
Kuba | Słoneczne uliczki Trinidad (Trinidad by Miriam Gómez Blanes na licencji CC BY 2.0)
Lato: czerwiec – lipiec – sierpień
Przeciętna temperatura powietrza w dzień wynosi 30-31°C (przeważnie do 35°C), w nocy spada do 22°C. Woda w morzu ogrzała się już do 27-29°C.
Lato na Kubie jest upalne, co w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza nie stwarza najkorzystniejszych warunków do wypoczynku. Potrzeba też czasu na aklimatyzację.
Często przechodzą ulewne deszcze (zwykle w drugie połowie dnia). Nie stanowi to jednak szczególnego problemu – po deszczu znowu zaczyna świecić słońce.
Jesień: wrzesień – październik
Średnia temperatura powietrza w dzień dochodzi do 30°C. Od września upał zaczyna się zmniejszać. W nocy jest nadal ok. 22°C, a woda w morzu ma 27-28°C.
W pierwszej połowie jesieni na Kubie jest ciągle jeszcze gorąco i wilgotno. Często pada deszcz pod koniec dnia. Jest to również sezon huraganów. Same huragany zdarzają się rzadko, ale pogoda w tym czasie może się często zmieniać. Na morzu bywają sztormy.
W listopadzie robi się na Kubie chłodniej, średnie temperatury powietrza i wody obniżają się o około trzy stopnie. Warunki stają się bardziej komfortowe, ale wciąż jeszcze przechodzą deszcze.
Kuba | Jasne niebo nad Hawaną (by Adrian Morales na licencji FreeImages)
Plaże czy zwiedzanie?
- Planując odpoczynek na plaży najlepiej jest wybrać się na Kubę od marca do września. Morze jest spokojne prawie zawsze, a wielkie fale, jeśli nawet się zdarzają, to tylko w sezonie huraganów (a i to nie zawsze).
- Na podróże po wyspie i zwiedzanie atrakcji dobrze jest przyjechać na Kubę w lutym albo marcu, kiedy nie jest jeszcze gorąco.
- Pogoda na Kubie odznacza się zmiennością i nieprzewidywalnością przez cały rok. Bez względu na pewne, zdarzające się niedogodności pogodowe, warto jechać na Kubę o każdej porze roku.
Zainteresują Cię również