Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do 1800 metrów.

Jako wyspa o tropikalnym klimacie jest uważana za dobry cel podróży przez cały rok, jednak planując wyjazd na Kubę dobrze jest wziąć pod uwagę pewne wskazówki.

Kuba – Viñales | Kuba uważana jest za dobry cel podróży przez cały rok
Kuba – Viñales | Kuba uważana jest za dobry cel podróży przez cały rok (by RasmusA )

Wiatry

Ogólnie biorąc, klimat na Kubie jest ciepły, ale czasem docierają tam chłodne wiatry z Ameryki Północnej. Dotyczy to przede wszystkim zachodniej części wyspy. W przypadku nadejścia tych wiatrów, temperatura może krótkotrwale spaść poniżej 10°C. Taka pogoda utrzymuje się jednak nie dłużej niż dwa dni.

Opady

W wyżej położonych obszarach opady są wyraźnie większe, niż w innych częściach kraju. Więcej deszczu można się też spodziewać na północnym albo północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Naprawdę sucho jest na południowym wschodzie w okolicach Guantanamo lub np. Santiago de Cuba.

Sezon wzmożonych opadów, czyli tzw. pora deszczowa na Kubie ciągnie się od maja do października. Jednak nie jest ona zbyt uciążliwa: deszczu nie ma z reguły wiele i pada przeciętnie po 20 minut dziennie. Jednak z powodu upału i jednocześnie wysokiej wilgotności powietrza potrzeba w tym okresie trochę czasu na aklimatyzację.

Sezon huraganów

Okres od września do listopada w basenie Morza Karaibskiego określany jest sezonem huraganów. W tych miesiącach istnieje prawdopodobieństwo ich powstawania, jednak zjawisko nie powtarza się regularnie i dotyczy Kuby tylko w niewielkim stopniu. Wielu turystów jeździ na Kubę i wspaniale odpoczywa zarówno we wrześniu, jak i w październiku.

Pora sucha

Pora sucha ma Kubie trwa od listopada do kwietnia, niemniej jednak także w porze suchej możliwe są czasem ulewy. Na przykład w kwietniu 2007 roku deszcz padał bez przerwy przez dwa dni pod rząd.

Kuba | Planując wypoczynek na plaży najlepiej wybrać się na Kubę między marcem a wrześniem
Kuba | Planując wypoczynek na plaży najlepiej wybrać się na Kubę między marcem a wrześniem (by gabrielbu )

Pogoda na Kubie – ważne informacje

W zależności od celu podróży trzeba uwzględnić następujące okoliczności:

Zima: grudzień – styczeń – luty

Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 25-26°C (tzn. realnie od 20 do 30°C). W nocy temperatura osiąga średnio 16°C. Woda w morzu ma ok. 25°C.

Zimą na Kubie może być nocami dosyć chłodno – także w dzień przyda się zwykle jakaś bluza albo sweter. Szczególnie w styczniu na plażach widać przeważnie tylko turystów – miejscowi w tym czasie raczej się nie kąpią w morzu. Możliwe są deszcze, zwłaszcza w grudniu.

Zachód wyspy znajduje się o tej porze roku często pod wpływem chłodnych mas powietrza znad Ameryki Północnej. Temperatura może spaść nawet poniżej 10°C.

Jeśli wybieracie się na Kubę głównie z myślą o odpoczynku na plaży i lubicie gorącą pogodę, to powinniście się tam wybrać w innym miesiącu.   

Wiosna: marzec – kwiecień – maj

W ciągu dnia średnia temperatura powietrza wynosi 27-30°C, a w nocy spada do 20-21°C. Woda w morzu ma temperaturę ok. 27°C.

Od marca temperatura ciągle rośnie, robi się coraz cieplej.

Marzec i kwiecień są uważane za jedne z najbardziej odpowiednich miesięcy do odwiedzenia Kuby. Jest ciepło, ale jeszcze nie upalnie, wilgotność powietrza jest też umiarkowana, a prawdopodobieństwa wystąpienia deszczu – niewielkie.

Maj jest również dobrym miesiącem do wypoczynku na Kubie, chociaż wzrasta zarówno wilgotność, jak i możliwość opadów. Ponieważ maj uważa się za miesiąc poza głównym sezonem turystycznym, liczba turystów jest na Kubie niewielka, ale za to ceny stosunkowo niskie.

Kuba | Słoneczne uliczki Trinidad
Kuba | Słoneczne uliczki Trinidad (by RasmusA )

Lato: czerwiec – lipiec – sierpień

Przeciętna temperatura powietrza w dzień wynosi 30-31°C (przeważnie do 35°C), w nocy spada do 22°C. Woda w morzu ogrzała się już do 27-29°C.

Lato na Kubie jest upalne, co w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza nie stwarza najkorzystniejszych warunków do wypoczynku. Potrzeba też czasu na aklimatyzację.

Często przechodzą ulewne deszcze (zwykle w drugie połowie dnia). Nie stanowi to jednak szczególnego problemu – po deszczu znowu zaczyna świecić słońce.

Jesień: wrzesień – październik

Średnia temperatura powietrza w dzień dochodzi do 30°C. Od września upał zaczyna się zmniejszać. W nocy jest nadal ok. 22°C, a woda w morzu ma 27-28°C.

W pierwszej połowie jesieni na Kubie jest ciągle jeszcze gorąco i wilgotno. Często pada deszcz pod koniec dnia. Jest to również sezon huraganów. Same huragany zdarzają się rzadko, ale pogoda w tym czasie może się często zmieniać. Na morzu bywają sztormy.

W listopadzie robi się na Kubie chłodniej, średnie temperatury powietrza i wody obniżają się o około trzy stopnie. Warunki stają się bardziej komfortowe, ale wciąż jeszcze przechodzą deszcze.

Kuba | Jasne niebo nad Hawaną
Kuba | Jasne niebo nad Hawaną (by pistacho88 )

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Język maltański – rozmówki Język maltański – rozmówki
Język maltański jest oficjalnym językiem Malty. Maltańczycy mogą pochwalić się również doskonałą znajomością języka...

Plaże czy zwiedzanie?

  • Planując odpoczynek na plaży najlepiej jest wybrać się na Kubę od marca do września. Morze jest spokojne prawie zawsze, a wielkie fale, jeśli nawet się zdarzają, to tylko w sezonie huraganów (a i to nie zawsze).  
  • Na podróże po wyspie i zwiedzanie atrakcji dobrze jest przyjechać na Kubę w lutym albo marcu, kiedy nie jest jeszcze gorąco.
  • Pogoda na Kubie odznacza się zmiennością i nieprzewidywalnością przez cały rok. Bez względu na pewne, zdarzające się niedogodności pogodowe, warto jechać na Kubę o każdej porze roku.

 

Ameryka Płn. - lista krajów