Za dnia słońce zalewa złote plaże, zielone palmy szumią nad błękitem wód, a w malowniczych miasteczkach panuje senna, leniwa atmosfera.

Prawdziwe życie zaczyna się po zmierzchu, wśród  dymu cygar i rytmów samby – tańca gorętszego niż letnia temperatura... Kubańskie wieczory z pewnością będą niezapomniane.

Kuba | Trinidad – karaibski raj
Kuba | Trinidad – karaibski raj (by exkrupier )

Położenie i klimat

Kuba jest wyspą leżącą w Archipelagu Wielkich Antyli u wschodnich wybrzeży Ameryki Środkowej. Należy do malowniczych wysp Morza Karaibskiego i jest największą z nich. W skład państwa zwanego Republiką Kubańską wchodzi także ok. 1600 niewielkich przybrzeżnych wysepek. Kuba posiada znakomitych wyspiarskich sąsiadów: Portoryko, Jamajkę oraz Dominikanę i Haiti, wraz z którymi prześciga się o bycie najatrakcyjniejszym celem wypraw turystycznych.

Na Kubie panuje klimat równikowy. Ponieważ charakteryzuje go m.in. występowanie pory deszczowej, podróż w te rejony najlepiej zaplanować w czasie, kiedy będziemy mogli bez przeszkód korzystać z dobrodziejstw tropikalnego słońca – między październikiem a kwietniem.

Ludzie i historia   

Zanim w 1492 r. Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeży wyspy, zamieszkiwały ją głównie lokalne plemiona Sibonejów, Tainów i Karaibów.

Od 1511 r. wyspa opanowana została przez Hiszpanów – znajdziemy tu wiele przykładów architektury kolonialnej. Dziś znaczny procent mieszkańców Kuby jest pochodzenia europejskiego, ponad połowę stanowi zaś ludność o korzeniach afrykańskich (od XVI do XVIII w. Kuba była ważnym centrum handlu niewolnikami). Lokalne plemiona indiańskie nie przetrwały.

Kuba | Mieszkaniec Trinidad z nieodłącznym cygarem
Kuba | Mieszkaniec Trinidad z nieodłącznym cygarem (by adassel )

Do najstarszych miast założonych przez Hiszpanów należą: malownicze Trinidad – perła kubańskiej architektury i Baracoa, gdzie w miejscowym kościele można zobaczyć krzyż misyjny przywieziony przez Krzysztofa Kolumba, a także pomnik ostatniego przywódcy plemienia Tainów – Hatueya.

Na Kubie znajduje się wiele miejsc dotyczących burzliwej historii kraju, a także wydarzeń na skalę światową. Należą do nich przede wszystkim: Santa Clara pełna pamiątek kubańskiej rewolucji i jej przywódcy Che Guevary, a także położona u południowo-wschodnich wybrzeży kraju amerykańska baza wojskowa w prowincji Guantanamo.

Kuba | Klimatyczne uliczki Hawany
Kuba | Klimatyczne uliczki Hawany (by RasmusA )

Atrakcje

Kuba to przede wszystkim wspaniałe tropikalne plaże, a także bukiet możliwości dla miłośników aktywnego wypoczynku. Największą popularnością cieszy się nurkowanie i surfing w jego różnych odmianach. Nie trudno tu o dobrą wypożyczalnię sprzętu czy opiekę instruktorską.

U wybrzeży Kuby wody są przejrzyste, błękitne i pełne bogatego życia morskiego. Znajdują się tu także wspaniałe rafy koralowe, zaś przy niewielkiej wysepce Isla de Juventud – podwodny park Punta France. Jeśli nie widzieliśmy wcześniej korali w kolorze czarnym, powinniśmy zanurkować właśnie tutaj.

Kuba | Plaża w Varadero
Kuba | Plaża w Varadero (by telekam )

Hawana

Niesamowity klimat panuje w kubańskiej stolicy – Hawanie. Atmosfera tego niezwykłego miasta urzekła m.in. Ernesta Hemingwaya i Franka Sinatrę, którzy byli tu częstymi gośćmi. Znajdują się tu wspaniałe zabytki z czasów kolonialnych: pałac, katedra i fortece, a także tętniący życiem – szczególnie w karnawale – bulwar Paeso. W dzielnicy La Caiba zapomnimy się wśród licznych, ożywających nocą lokali, przy rytmach samby i szklaneczce doskonałego rumu Havana Club.

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Narty na Cyprze Narty na Cyprze
Wakacje na Cyprze kojarzą nam się głównie z gorącym słońcem i błogim wypoczynkiem na śródziemnomorskiej plaży...
Kiedy jechać do Włoch? Kiedy jechać do Włoch?
Na takie pytanie można by odpowiedzieć krótko: Włochy są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...

 

Ameryka Płn. - lista krajów

Przeczytaj również

Dwujęzyczna Ukraina

Na początku lipca, wbrew sprzeciwom, Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę językową umożliwiającą wprowadzenie języka rosyjskiego w niektórych regionach Ukrainy.

Muzeum Morskie w Lizbonie

Muzeum Morskie (port: Museu de Marinha), nazywane też Muzeum Żeglugi albo Muzeum Marynistycznym jest jednym z ważniejszych w Lizbonie.

Życzenia bożonarodzeniowe w języku chorwackim

Święta tuż tuż. Czas już wysłać znajomym Chorwatom życzenia bożonarodzeniowe. Obowiązkowo w języku chorwackim!

Waluta Hiszpanii

W 2002 r. Hiszpania, jako jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej, zastąpiła dotychczasową walutę, pesetę hiszpańską, wspólną walutą europejską –…

Kiedy jechać do Szwecji?

Nawet jeśli chętnie dzieli się Szwecję na regiony klimatyczne, to w przypadku tego kraju trzeba pamiętać o jednym: istotny wpływ…

Rubel rosyjski

Oficjalną jednostką monetarną w Rosji jest rubel rosyjski. 1 rubel dzieli się na 100 kopiejek. Jej Międzynarodowy Kod ISO 4217…

Kiedy jechać na Litwę?

Klimat na Litwie jest podobny jak w innych krajach bałtyckich, czyli umiarkowanie kontynentalny. Oznacza to, że istnieją znaczne różnice temperatur…

Lwów

Lwów – miasto powstałe w dolinie dawnej rzeki Pełtwi, zawdzięcza swą nazwę księciu halickiemu – Lwowi Daniłowiczowi. Do Lwowa można…