Za dnia słońce zalewa złote plaże, zielone palmy szumią nad błękitem wód, a w malowniczych miasteczkach panuje senna, leniwa atmosfera.

Prawdziwe życie zaczyna się po zmierzchu, wśród  dymu cygar i rytmów samby – tańca gorętszego niż letnia temperatura... Kubańskie wieczory z pewnością będą niezapomniane.

Kuba | Trinidad – karaibski raj

Kuba | Trinidad – karaibski raj (by Marketa Skornickova na licencji FreeImages)

Położenie i klimat

Kuba jest wyspą leżącą w Archipelagu Wielkich Antyli u wschodnich wybrzeży Ameryki Środkowej. Należy do malowniczych wysp Morza Karaibskiego i jest największą z nich. W skład państwa zwanego Republiką Kubańską wchodzi także ok. 1600 niewielkich przybrzeżnych wysepek. Kuba posiada znakomitych wyspiarskich sąsiadów: Portoryko, Jamajkę oraz Dominikanę i Haiti, wraz z którymi prześciga się o bycie najatrakcyjniejszym celem wypraw turystycznych.

Na Kubie panuje klimat równikowy. Ponieważ charakteryzuje go m.in. występowanie pory deszczowej, podróż w te rejony najlepiej zaplanować w czasie, kiedy będziemy mogli bez przeszkód korzystać z dobrodziejstw tropikalnego słońca – między październikiem a kwietniem.

Ludzie i historia   

Zanim w 1492 r. Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeży wyspy, zamieszkiwały ją głównie lokalne plemiona Sibonejów, Tainów i Karaibów.

Od 1511 r. wyspa opanowana została przez Hiszpanów – znajdziemy tu wiele przykładów architektury kolonialnej. Dziś znaczny procent mieszkańców Kuby jest pochodzenia europejskiego, ponad połowę stanowi zaś ludność o korzeniach afrykańskich (od XVI do XVIII w. Kuba była ważnym centrum handlu niewolnikami). Lokalne plemiona indiańskie nie przetrwały.

Kuba | Mieszkaniec Trinidad z nieodłącznym cygarem

Kuba | Mieszkaniec Trinidad z nieodłącznym cygarem (by Aline Dassel na licencji FreeImages)

Do najstarszych miast założonych przez Hiszpanów należą: malownicze Trinidad – perła kubańskiej architektury i Baracoa, gdzie w miejscowym kościele można zobaczyć krzyż misyjny przywieziony przez Krzysztofa Kolumba, a także pomnik ostatniego przywódcy plemienia Tainów – Hatueya.

Na Kubie znajduje się wiele miejsc dotyczących burzliwej historii kraju, a także wydarzeń na skalę światową. Należą do nich przede wszystkim: Santa Clara pełna pamiątek kubańskiej rewolucji i jej przywódcy Che Guevary, a także położona u południowo-wschodnich wybrzeży kraju amerykańska baza wojskowa w prowincji Guantanamo.

Kuba | Klimatyczne uliczki Hawany

Kuba | Klimatyczne uliczki Hawany (by dario lucarini na licencji FreeImages)

Atrakcje

Kuba to przede wszystkim wspaniałe tropikalne plaże, a także bukiet możliwości dla miłośników aktywnego wypoczynku. Największą popularnością cieszy się nurkowanie i surfing w jego różnych odmianach. Nie trudno tu o dobrą wypożyczalnię sprzętu czy opiekę instruktorską.

U wybrzeży Kuby wody są przejrzyste, błękitne i pełne bogatego życia morskiego. Znajdują się tu także wspaniałe rafy koralowe, zaś przy niewielkiej wysepce Isla de Juventud – podwodny park Punta France. Jeśli nie widzieliśmy wcześniej korali w kolorze czarnym, powinniśmy zanurkować właśnie tutaj.

Kuba | Plaża w Varadero

Kuba | Plaża w Varadero (by Krzysztof Kowalewski na licencji FreeImages)

Hawana

Niesamowity klimat panuje w kubańskiej stolicy – Hawanie. Atmosfera tego niezwykłego miasta urzekła m.in. Ernesta Hemingwaya i Franka Sinatrę, którzy byli tu częstymi gośćmi. Znajdują się tu wspaniałe zabytki z czasów kolonialnych: pałac, katedra i fortece, a także tętniący życiem – szczególnie w karnawale – bulwar Paeso. W dzielnicy La Caiba zapomnimy się wśród licznych, ożywających nocą lokali, przy rytmach samby i szklaneczce doskonałego rumu Havana Club.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Narty na Cyprze Narty na Cyprze
Wakacje na Cyprze kojarzą nam się głównie z gorącym słońcem i błogim wypoczynkiem na śródziemnomorskiej plaży...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Dlaczego warto jechać do Hiszpanii? Dlaczego warto jechać do Hiszpanii?
Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków, którzy pokochali ten kraj za gościnność...

 

Ameryka Płn. - lista krajów