Kuba zaliczana jest do bezpiecznych krajów regionu Karaibów i Ameryki Południowej, jednak zubożenie społeczeństwa powoduje wzrost przestępczości. Zaleca się zachowanie ogólnych zasad ostrożności.

Kuba | Na Kubie zaleca się zachowanie ogólnych zasad ostrożności

Kuba | Na Kubie zaleca się zachowanie ogólnych zasad ostrożności (Cuban Policewoman by Emmanuel Huybrechts na licencji CC BY 2.0)

Przestępczość kryminalna

W porównaniu z wieloma innymi Krajami wyjazd turystyczny na Kubę jest ciągle jeszcze bezpieczny. Mimo to zdarza się, że także na Kubie turyści stają się ofiarami kradzieży i napaści. Przede wszystkim indywidualni turyści powinni kierować się następującymi zasadami:

 • Nie nosić przy sobie dużej gotówki. Pieniądze powinny być poza tym rozmieszczone w różnych miejscach ubrania i niewystawiane na widok. Resztę pieniędzy i oryginał paszportu należy zdeponować w hotelowym sejfie.
 • Cenne przedmioty powinny być transportowane w podręcznym bagażu, ponieważ bywały w przeszłości przypadki włamań do walizek na lotniskach.
 • W ostatnim czasie nasiliły się kradzieże na plażach w pobliżu Hawany (Playas del Este). Cały czas trzeba mieć na oku portfele i torebki.
 • Szczególną ostrożność należy zachować w razie awarii samochodu oraz na stacjach benzynowych. Złodzieje potrafią wykorzystać okazję, aby niepostrzeżenie zabrać cenne przedmioty i bagaże.

Terroryzm

Zagrożenie terrorystycznymi atakami na Kubie praktycznie nie występuje.

Kuba | Jazda samochodem po Kubie może być niebezpieczna

Kuba | Jazda samochodem po Kubie może być niebezpieczna (Cuba Cars by Michael Weber na licencji CC BY-SA 2.0)

Katastrofy naturalne

Kuba znajduje się w strefie Karaibów zagrożonej huraganami. Sezon huraganów trwa tutaj od czerwca do listopada. Trzeba się liczyć z tropikalnymi burzami, gwałtownymi ulewami i w pewnych warunkach osuwiskami ziemi. Turyści powinni zapoznawać się z lokalnymi prognozami pogody i zaleceniami miejscowych władz.

Ruch drogowy

W ruchu drogowym istnieje podwyższone zagrożenie wywołane złym stanem dróg, brakiem oświetlenia, nieprzewidywalnym zachowaniem kierowców i fatalnym stanem technicznym pojazdów. Kubańczycy porozumiewają się w ruchu drogowym systemem znaków dawanych rękami, co dla cudzoziemców jest całkowicie niezrozumiałe.

W razie nieszczęśliwego wypadku z udziałem turysty może dochodzić do wielotygodniowego opóźniania wyjazdu, a nawet aresztu. Kiedy ktoś zostanie w takim wypadku ranny lub zabity, cudzoziemcowi grożą drakońskie kary.

Należy unikać nocnych podróży po kraju: zły stan dróg, nieoświetlone pojazdy, piesi i bydło na jezdni.

Kuba | Pamiętajmy aby nie jeść niemytych warzyw i owoców

Kuba | Pamiętajmy aby nie jeść niemytych warzyw i owoców (Still Life with Cuban Supermarket - Trinidad - Cuba by Adam Jones na licencji CC BY-SA 2.0)

Szczególne przepisy karne

Już za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek należy liczyć się z drastycznymi karami. W przypadku cudzoziemców traktowane jest to dodatkowo jako przemyt narkotyków. Grozi kara więzienia od czterech do trzydziestu lat, a w szczególnie ciężkich przypadkach – nawet kara śmierci.

Zdrowie

Szczepienia ochronne nie są wymagane. Występują jednak okresowe zagrożenia chorobami oraz częste zatrucia pokarmowe.

Choroby zakaźne

 • Malaria - Wyspa Kuba jest wolna od malarii.
 • Denga - Choroba jest przenoszona przez aktywne w ciągu dnia komary. Ponieważ nie ma ani szczepionki, ani skutecznej metody leczenia tej choroby, pozostaje unikanie możliwości infekcji wywołanej ukłuciem komara. W związku z tym zaleca się turystom:
 • odzież chroniącą całe ciało (długie spodnie i długie koszule),
 • stosowanie środków chroniących przed owadami przez cały dzień,
 • sen w ciągu dnia pod moskitierą.
  • Wścieklizna - Na Kubie może być przenoszona przez psy, koty i nietoperze.

Kuba | Kuba zaliczana jest do bezpiecznych, jednak zubożenie społeczeństwa powoduje wzrost przestępczości

Kuba | Kuba zaliczana jest do bezpiecznych, jednak zubożenie społeczeństwa powoduje wzrost przestępczości (Donna con sigaro - Woman with Cigar by Daniele Febei na licencji CC BY-SA 2.0)

Inne zagrożenia

Nie należy pić wody nieprzegotowanej ani jeść niemytych warzyw i owoców. Należy zwracać uwagę na możliwość oparzeń słonecznych skóry. W sezonie huraganów nasilają się objawy depresji, apatii, nerwowości.

Opieka zdrowotna

Na Kubie nie ma godnego zaufania systemu ratunkowego, to znaczy, że nie należy liczyć ani na szybką pomoc w razie wypadku, ani na to, że w pojeździe ratunkowym znajdzie się wykwalifikowany ratownik albo lekarz.

Opieka medyczna dla cudzoziemców jest prowadzona na Kubie w specjalnych szpitalach lub oddziałach. W nagłych przypadkach można z reguły otrzymać pomoc także w innych placówkach (odpłatnie).

Opieka zdrowotna i w razie wypadku, zwłaszcza na obszarach wiejskich, odbiega często od europejskich standardów technicznych i higienicznych.

Konieczne jest wykupienie przed wyjazdem na Kubę polisy ubezpieczeniowej od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia oraz transportu do kraju w razie konieczności dłuższego leczenia. Trzeba się też upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela, który działa na terenie Ameryki Łacińskiej i z jaką instytucją kubańską współpracuje.

Kuba | W ostatnim czasie nasiliły się kradzieże na plażach w pobliżu Hawany

Kuba | W ostatnim czasie nasiliły się kradzieże na plażach w pobliżu Hawany (by Y'amal na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka
Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo będące federacją emiratów. Ustrój poszczególnych emiratów, a więc także i...
Słynne singapurskie zakazy Słynne singapurskie zakazy
Singapur znany jest ze swojego restrykcyjnego prawa i licznych zakazów, które stanowią niemal atrakcję turystyczną...
Dwujęzyczna Ukraina Dwujęzyczna Ukraina
Na początku lipca, wbrew sprzeciwom, Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę językową umożliwiającą wprowadzenie...
Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju
Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich...

 

Ameryka Płn. - lista krajów