Kuba zaliczana jest do bezpiecznych krajów regionu Karaibów i Ameryki Południowej, jednak zubożenie społeczeństwa powoduje wzrost przestępczości. Zaleca się zachowanie ogólnych zasad ostrożności.

Kuba | Na Kubie zaleca się zachowanie ogólnych zasad ostrożności
Kuba | Na Kubie zaleca się zachowanie ogólnych zasad ostrożności (Cuban Policewoman by Emmanuel Huybrechts na licencji CC BY 2.0)

Przestępczość kryminalna

W porównaniu z wieloma innymi Krajami wyjazd turystyczny na Kubę jest ciągle jeszcze bezpieczny. Mimo to zdarza się, że także na Kubie turyści stają się ofiarami kradzieży i napaści. Przede wszystkim indywidualni turyści powinni kierować się następującymi zasadami:

 • Nie nosić przy sobie dużej gotówki. Pieniądze powinny być poza tym rozmieszczone w różnych miejscach ubrania i niewystawiane na widok. Resztę pieniędzy i oryginał paszportu należy zdeponować w hotelowym sejfie.
 • Cenne przedmioty powinny być transportowane w podręcznym bagażu, ponieważ bywały w przeszłości przypadki włamań do walizek na lotniskach.
 • W ostatnim czasie nasiliły się kradzieże na plażach w pobliżu Hawany (Playas del Este). Cały czas trzeba mieć na oku portfele i torebki.
 • Szczególną ostrożność należy zachować w razie awarii samochodu oraz na stacjach benzynowych. Złodzieje potrafią wykorzystać okazję, aby niepostrzeżenie zabrać cenne przedmioty i bagaże.

Terroryzm

Zagrożenie terrorystycznymi atakami na Kubie praktycznie nie występuje.

Kuba | Jazda samochodem po Kubie może być niebezpieczna
Kuba | Jazda samochodem po Kubie może być niebezpieczna (Cuba Cars by Michael Weber na licencji CC BY-SA 2.0)

Katastrofy naturalne

Kuba znajduje się w strefie Karaibów zagrożonej huraganami. Sezon huraganów trwa tutaj od czerwca do listopada. Trzeba się liczyć z tropikalnymi burzami, gwałtownymi ulewami i w pewnych warunkach osuwiskami ziemi. Turyści powinni zapoznawać się z lokalnymi prognozami pogody i zaleceniami miejscowych władz.

Ruch drogowy

W ruchu drogowym istnieje podwyższone zagrożenie wywołane złym stanem dróg, brakiem oświetlenia, nieprzewidywalnym zachowaniem kierowców i fatalnym stanem technicznym pojazdów. Kubańczycy porozumiewają się w ruchu drogowym systemem znaków dawanych rękami, co dla cudzoziemców jest całkowicie niezrozumiałe.

W razie nieszczęśliwego wypadku z udziałem turysty może dochodzić do wielotygodniowego opóźniania wyjazdu, a nawet aresztu. Kiedy ktoś zostanie w takim wypadku ranny lub zabity, cudzoziemcowi grożą drakońskie kary.

Należy unikać nocnych podróży po kraju: zły stan dróg, nieoświetlone pojazdy, piesi i bydło na jezdni.

Kuba | Pamiętajmy aby nie jeść niemytych warzyw i owoców
Kuba | Pamiętajmy aby nie jeść niemytych warzyw i owoców (Still Life with Cuban Supermarket - Trinidad - Cuba by Adam Jones na licencji CC BY-SA 2.0)

Szczególne przepisy karne

Już za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek należy liczyć się z drastycznymi karami. W przypadku cudzoziemców traktowane jest to dodatkowo jako przemyt narkotyków. Grozi kara więzienia od czterech do trzydziestu lat, a w szczególnie ciężkich przypadkach – nawet kara śmierci.

Zdrowie

Szczepienia ochronne nie są wymagane. Występują jednak okresowe zagrożenia chorobami oraz częste zatrucia pokarmowe.

Choroby zakaźne

 • Malaria - Wyspa Kuba jest wolna od malarii.
 • Denga - Choroba jest przenoszona przez aktywne w ciągu dnia komary. Ponieważ nie ma ani szczepionki, ani skutecznej metody leczenia tej choroby, pozostaje unikanie możliwości infekcji wywołanej ukłuciem komara. W związku z tym zaleca się turystom:
 • odzież chroniącą całe ciało (długie spodnie i długie koszule),
 • stosowanie środków chroniących przed owadami przez cały dzień,
 • sen w ciągu dnia pod moskitierą.
  • Wścieklizna - Na Kubie może być przenoszona przez psy, koty i nietoperze.

Kuba | Kuba zaliczana jest do bezpiecznych, jednak zubożenie społeczeństwa powoduje wzrost przestępczości
Kuba | Kuba zaliczana jest do bezpiecznych, jednak zubożenie społeczeństwa powoduje wzrost przestępczości (Donna con sigaro - Woman with Cigar by Daniele Febei na licencji CC BY-SA 2.0)

Inne zagrożenia

Nie należy pić wody nieprzegotowanej ani jeść niemytych warzyw i owoców. Należy zwracać uwagę na możliwość oparzeń słonecznych skóry. W sezonie huraganów nasilają się objawy depresji, apatii, nerwowości.

Opieka zdrowotna

Na Kubie nie ma godnego zaufania systemu ratunkowego, to znaczy, że nie należy liczyć ani na szybką pomoc w razie wypadku, ani na to, że w pojeździe ratunkowym znajdzie się wykwalifikowany ratownik albo lekarz.

Opieka medyczna dla cudzoziemców jest prowadzona na Kubie w specjalnych szpitalach lub oddziałach. W nagłych przypadkach można z reguły otrzymać pomoc także w innych placówkach (odpłatnie).

Opieka zdrowotna i w razie wypadku, zwłaszcza na obszarach wiejskich, odbiega często od europejskich standardów technicznych i higienicznych.

Konieczne jest wykupienie przed wyjazdem na Kubę polisy ubezpieczeniowej od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia oraz transportu do kraju w razie konieczności dłuższego leczenia. Trzeba się też upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela, który działa na terenie Ameryki Łacińskiej i z jaką instytucją kubańską współpracuje.

Kuba | W ostatnim czasie nasiliły się kradzieże na plażach w pobliżu Hawany
Kuba | W ostatnim czasie nasiliły się kradzieże na plażach w pobliżu Hawany (by Y'amal na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Alkohol dopiero po osiemnastce. Czy młodzi Portugalczycy odczują zmiany? Alkohol dopiero po osiemnastce. Czy młodzi Portugalczycy odczują zmiany?
Od nowego roku w Portugalii wprowadzono pewne zmiany, dotyczące możliwości zakupu alkoholu przez młodzież. Władze...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...
Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji Flaga, herb i hymn narodowy Chorwacji
Flagę Chorwacji tworzą trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim. W samym centrum umieszczony...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...

 

Ameryka Płn. - lista krajów