Jeśli wybieramy się na Kubę z biurem podróży, nie musimy się martwić o nocleg – zakwaterowanie w wybranym hotelu mamy wtedy w cenie. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku wypraw na własną rękę, wówczas odpowiednio wcześniej musimy rozważyć różne opcje noclegów.

Kuba | Elegancki hotel na wyspie Cayo Santa María
Kuba | Elegancki hotel na wyspie Cayo Santa María (by dasiam )

Centra turystyczne

Baza noclegowa na Kubie najlepiej rozwinięta jest w stolicy – Hawanie oraz Santiago de Cuba, Trinidad czy Santa Clara, czyli w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów.

Znalezienie dobrego hotelu na prowincji przysporzy nam już nieco więcej kłopotu.

Hotele i hostele

Doświadczeni podróżnicy z pewnością już dobrze wiedzą, że w zależności od regionu świata – hotelowa gwiazdka hotelowej gwiazdce nie równa. Nie inaczej jest na Kubie. Jeśli zdecydujemy się tu na nocleg w hotelu czterogwiazdkowym, nie powinniśmy spodziewać się takiego luksusu, jakiego zaznamy chociażby w Polsce.

Jeśli hotele nie są opcją, którą zwykliśmy wybierać na wakacjach, możemy skorzystać z tańszej oferty hosteli (hostales).

Kuba | A może pokój z typowym kubańskim patio?
Kuba | A może pokój z typowym kubańskim patio? (by casagrethercarlos )

Kwatery prywatne

Na Kubie popularne są także prywatne kwatery, tzw. casas particulares. Może to być zarówno pokój na wynajem, apartament lub nawet dom. Kwatery tego typu są nie tylko korzystniejsze cenowo (szczególnie jeśli potrafimy negocjować) niż hotele, ale dodatkowo pozwalają na nawiązanie znajomości z tubylcami. Właściciele niektórych kwater oferują swoim gościom wyżywienie, transport i pomoc w znalezieniu noclegu w innym mieście.

Szukając casa particular możemy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, jak i na własną rękę rozejrzeć się w terenie. Dobrą informacją turystyczną są pod tym względem taksówkarze (oczywiście zawsze stosujemy zasadę ograniczonego zaufania).

Kuba | Kwatera prywatna w Vedado
Kuba | Kwatera prywatna w Vedado (by chewie )

Jeśli nad kwaterą widnieje specjalne, niebieskie oznaczenie (przypominające kotwicę na białym tle), to możemy mieć pewność, że jest ona legalna.

Oczywiście najciekawsze opcje noclegowe polecane są także w przewodnikach, jednak jeśli korzystamy z tych najpopularniejszych, musimy liczyć się z tym, że mnóstwo innych turystów także tam trafi.

Kwaterę prywatną możemy zarezerwować jeszcze w Polsce, korzystając ze stron internetowych z danymi kontaktowymi lub znaleźć odpowiednie lokum już na miejscu. Zawsze jednak warto mieć jakiś pewny nocleg przynajmniej na dwa-trzy dni po przylocie i ewentualnie dopiero potem – gdy już trochę odpoczniemy i rozeznamy się w okolicy – wyruszyć na poszukiwania nowego.

Kuba | Charakterystyczne oznaczenie legalnie wynajmowanego casa particular
Kuba | Charakterystyczne oznaczenie legalnie wynajmowanego casa particular (by kudumomo )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Kiedy jechać do Chorwacji? Kiedy jechać do Chorwacji?
Klimat Chorwacji dzieli się na dwie główne strefy: śródziemnomorską (nad brzegiem Morza Adriatyckiego) i...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Kiedy jechać na Maltę? Kiedy jechać na Maltę?
Malta - a dokładniej mówiąc, wyspy maltańskie z Maltą, Gozo i Comino – leżą w centralnej części Morza Śródziemnego...

 

Ameryka Płn. - lista krajów

Przeczytaj również

Ludność Ukrainy

Spośród ponad 47 milionów mieszkańców Ukrainy, ponad połowę stanowią mieszkańcy miast (67,6 %), wsie zaś zamieszkuje około 15 milionów osób…

Pamiątki z Hiszpanii

Nieważne czy nasze wymarzone wakacje w Hiszpanii spędzimy na zwiedzaniu zabytków, czy wylegiwaniu się na piaszczystej plaży – każdy z…

Sobór Błagowieszczeński

Sobór Błagowieszczeński (czyli Sobór Zwiastowania) to najważniejsza świątynia prawosławna w Charkowie. Jest wspaniałym przykładem neobizantyjskiego stylu w architekturze. Godna uwagi…

Ludność Chorwacji

Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały procent inne mniejszości narodowe,…

Weselna forteca

Festiwal „Weselna Forteca” odbędzie się między 29 kwietnia a 1 maja 2012 r. w Kamieńcu Podolskim. Uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia…

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr

Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak najlepiej zaplanować…

Klapsko pjevanje wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Klapsko pjevanje to tradycyjny chorwacki sposób śpiewania. Wywodzi się z Dalmacji, głównie z rejonów nadmorskich i wyspiarskich.

Góry Troodos

Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa,…