Choć Hawanie daleko do nowoczesnych metropolii, kubańska stolica tętni życiem i posiada niezaprzeczalny urok. Kto raz tam pojedzie, z pewnością będzie chciał powrócić na nadmorskie bulwary i do roztańczonych klubów.

Kuba | Mieszkaniec kubańskiej stolicy

Kuba | Mieszkaniec kubańskiej stolicy (Cuban Man #365 pic of the day #dailyshoot by Les Haines na licencji CC BY 2.0)

Tańce na ulicy

Będąc w Hawanie i obserwując codzienne życie kubańczyków, trudno uwierzyć, że to kraj biedny, którego mieszkańcy otrzymują większość żywności na kartki. Mimo trudności, Kubańczycy potrafią się bawić. Uliczne spotkania połączone z tańcami nie należą tu do rzadkości – rytmy rumby czy salsy często rozbrzmiewają w różnych zakątkach Hawany. Słychać je też w licznych klubach nocnych i barach. Jednak Hawana to miasto nie tylko dla wielbicieli dobrej zabawy. Miłośnicy zabytków także nie będą zawiedzeni.

Największe miasto na Karaibach

Hawana leży na wybrzeżu, nad Zatoką Meksykańską. To największe miasto na Karaibach, niegdyś uważane też za najpiękniejsze. Założona w 1519 roku Hawana była miejscem przyciągającym turystów już w pierwszych latach XX wieku. Słynne kluby, rum i cygara sprawiały, że tłumnie ściągali tu Amerykanie. Przez wieki Hawana rozwijała się i stanowiła ważny ośrodek handlowy. Rozwój ten trwał do połowy XX wieku. Od czasu zwycięstwa rewolucji następuje powolne niszczenie wcześniejszych zabytków. Piękna architektura coraz częściej sąsiaduje z socrealistycznymi pomnikami.

Zabytki

Ślady świetności miasta są dziś widoczne przede wszystkim w rejonie starówki, wpisanej na listę UNESCO. Dominuje tam zabudowa w stylu kolonialnym; rezydencje, pałace i, oczywiście, kościoły. Zwiedzając starówkę warto obejrzeć przede wszystkim trzy główne place. Najstarszy to Plaza de Armas z pięknymi pałacami i barokową świątynią z XIX wieku. Ciekawe, że w pobliżu kościoła rośnie drzewo, na którym zawieszają wota wyznawcy santerii, kultu popularnego na Karaibach. Godne uwagi jest też Muzeum Przyrodnicze znajdujące się przy placu. Inne zabytkowe place to Plaza de San Francisco i Plaza de la Catedral. Dominuje tam architektura sakralna; na Placu Katedralnym znajdziemy też muzeum poświęcone sztuce sakralnej.

Kuba | Kubańskie klimaty

Kuba | Kubańskie klimaty (Cuba by Mike_fleming na licencji CC BY 2.0)

Park Centralny

Granicą między starówką i nową częścią miasta jest Park Centralny, jedno z ulubionych miejsc mieszkańców. Główną atrakcją parku jest Kapitol – replika słynnego waszyngtońskiego budynku. Cały park otoczony jest piękną architekturą - to tu znajdziemy najstarsze hotele, pamiętające czasy świetności miasta. Mieszczą się tu też teatry, muzea i wytwórnie cygar.

Wytwórnie cygar

Wizyta w fabryce cygar to punkt obowiązkowy wycieczki po stolicy Kuby. Kilka wytwórni, mieszczących się w centrum jest dostępnych dla zwiedzających. Jedna z najbardziej znanych mieści się nieopodal Kapitolu. We wszystkich obowiązuje zakaz fotografowania, trudno też spodziewać się folderów i innych pamiątek przygotowanych dla turystów. Warto jednak zobaczyć z bliska proces ręcznego skręcania najsłynniejszych na świecie cygar. Odwiedzający chętnie też korzystają z możliwości nabycia tego luksusowego towaru po nieco niższej cenie. Sprzedażą „na czarno” trudnią się sami pracownicy, którzy dorabiają w ten sposób do zwykle niskich pensji.

Śladami Ernesta Hemingwaya

Wielbicielem cygar i rumu był też Ernest Hemingway. Ten słynny pisarz spędził na Kubie ponad 20 lat swojego życia. Zauroczony wyspą, napisał tu m.in. opowiadanie „Stary człowiek i morze”, za które otrzymał nagrodę Nobla. Podróżując śladami pisarza warto zacząć od hotelu Ambos Mundos, w którym, w pokoju 511, zatrzymał się po przyjeździe. Obecnie znajduje się tam minimuzeum poświęcone pisarzowi.

Na peryferiach, kilkanaście kilometrów od miasta znajduje się muzeum pisarza, zlokalizowane w jego rezydencji. To piękny dom w stylu kolonialnym, z doskonale zachowanym wnętrzem. Koniecznie trzeba też zajrzeć do baru El Floridita przy Calle Obispo 557. Pisarz zwykł tam przesiadywać nad szklanką koktajlu daiquiri z podwójnym rumem. Bywali tu też inni przedstawiciele bohemy: Jean Paul Sartre, Tennessee Williams i Ava Gardner. Od kilku lat można tam obejrzeć rzeźbę Hemingwaya autorstwa kubańskiego artysty.

Kuba | Kolorowe uliczki Hawany

Kuba | Kolorowe uliczki Hawany (Not bothered!~365 pic of the day by Les Haines na licencji CC BY 2.0)

Nadmorska promenada

Chcąc poznać współczesną Hawanę, trzeba udać się na Malecon. To kilkukilometrowa nadmorska promenada, ze wspaniałym widokiem na ocean. W czasach amerykańskiej prohibicji koncentrowały się tu bary dla turystów, którzy w liberalnej wówczas Kubie mogli korzystać z zakazanych w swoim kraju rozrywek. Dziś też na bulwarze jest tłoczno, przychodzą tu niemal wszyscy. To główne miejsce spotkań towarzyskich.

Dzieci i młodzież chętnie pływają w nadbrzeżnych basenach, które powstają między skałami. W cieniu przesiadują zakochani, mężczyźni oddają się ulubionej rozrywce – grze w domino. Zdarzają się też tańce – dominuje salsa, rumba i inne gorące rytmy. Warto wybrać się tam wieczorem, gdy czynne są okoliczne bary i dyskoteki i kasyna. Moc atrakcji czeka też wzdłuż Paseo de Antonio Maceo – kilkunastokilometrowej ale i prowadzącej z portu na starówkę. Te dwa bulwary to centrum zawsze tętniące życiem.

Kult rewolucji

Inne oblicze współczesnej Kuby znajdziemy w mniej uczęszczanych częściach miasta. Wszędzie widać kult rewolucji: portrety Che Guevary malowane są na ścianach budynków, ozdabiają witryny sklepów. W mieście znajduje się oczywiście Muzeum Rewolucji, w dawnym pałacu Batisty. Również nazwy ulic i placów upamiętniają zwycięstwo komunistów.

KUba | Wybrzeże Hawany

Kuba | Wybrzeże Hawany (Malecón, Havana by neiljs na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Berlin - zielona metropolia Berlin - zielona metropolia
Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Tunis Tunis
Tunis to tętniące życiem miasto – stolica Tunezji. To centrum życia politycznego, kulturalnego i społecznego kraju...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...

 

Ameryka Płn. - lista krajów