Do listopada 2004 roku na Kubie obowiązującą walutą był dolar amerykański. Od tamtego momentu w kraju funkcjonuję dwie waluty: peso wymienialne (peso convertible - CUC)  oraz peso kubańskie niewymienialne (peso nacionale - CUP).

Kuba | Oficjalną walutą Kuby jest peso convertible
Kuba | Oficjalną walutą Kuby jest peso convertible (by Tyom )

Nominały CUC

W obiegu funkcjonują banknoty o nominałach: 1, 3, 5, 10, 25, 50 i 100 pesos oraz monety o nominałach: 1, 5, 10, 25, 50 centavos oraz 1, 5 peset.

Nominały CUP

W obiegu funkcjonują monety o nominałach: 1, 2, 5, 10 i 20 centavos oraz 1 i 3 pesos oraz banknoty o nominałach: 1, 3, 5, 10, 20, 50 i 100 pesos.

Oficjalną walutą Kuby jest peso wymienialne. Otrzymamy je po wymianie euro. Wywóz tej waluty z kraju jest zabroniony. Nie warto zatem tracić czasu na szukanie tej waluty poza terytorium Kuby.

W kwietniu 2005 roku, peso convertible przewyższyło wartość dolara amerykańskiego o 8%. Jeśli więc chcemy wymienić USD, musimy się liczyć z 10% podatkiem. Nie dotyczy on jednak innych walut, które są dopuszczalne do obiegu: euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. Najbardziej więc opłaca się zabrać ze sobą euro, ponieważ można je wymienić zarówno na peso wymienialne jak i peso niewymienialne. W niektórych miejscach, najczęściej w strefach turystycznych można płacić tą walutą.

Peso kubańskie jest walutą, w której są wypłacane Kubańczykom pensje. Turyści mogą płacić tymi pieniędzmi podczas zakupów, jednak nie w każdym sklepie. Lepszą więc walutą będzie peso wymienialne.

Ciekawostki

Jeśli sprzedawca mówi o dolarach, to zwykle chodzi o walutę wymienialną (CUC). Jeśli obok ceny będzie widniał symbol „$“, to również chodzi o walutę CUC.

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Pamiątki z Dżerby Pamiątki z Dżerby
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy. W takim miejscu jak Dżerba, sprawiają jeszcze większą przyjemność. Na...
Ceny w Tunezji w 2015 roku Ceny w Tunezji w 2015 roku
Poziom życia w Tunezji jest raczej umiarkowany – ceny towarów i usług również nie są zbyt wygórowane. Bardzo tanie...
Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Pamiątki z Wilna Pamiątki z Wilna
Z każdej zagranicznej wycieczki warto przywieźć bliskim coś na pamiątkę. Mogą to być drobiazgi, ale taki drobny...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...

 

Ameryka Płn. - lista krajów

Przeczytaj również

Sudak – atrakcje przyrodnicze

Sudak leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu, można powiedzieć – na styku południowego i wschodniego wybrzeża. Ta część wybrzeża Krymu różni…

„Genueński hełm” 2012

W sierpniu 2012 roku na terenie twierdzy genueńskiej w Sudaku odbędzie się dwunasty międzynarodowy festiwal rycerski „Genueński hełm”.

Przemyt rogów nosorożca

Portugalskiej policji kryminalnej udało się przechwycić jeden z największych transportów rogów nosorożca, to spektakularny sukces w walce z międzynarodowym przemytem…

Filmy z Chorwacją w tle

Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów. Nic więc dziwnego, że filmowcy z…

Miodowy Festiwal

14 sierpnia w mieście Kołomyja na Ukrainie odbył się ciekawy festiwal o kuszącej nazwie: „Miodowy Zbawiciel” (Медовий Спас). Uroczystość ta…

Ukraińska „goryłka”

Goryłka, gorzałka albo wódka – tradycyjny ukraiński napój alkoholowy. Jest roztworem alkoholu etylowego w wodzie, zwykle w przedziale 30-50% (objętościowo).

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji

Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze sobą z podróży pamiątki…

Ceny w Portugalii w 2015 roku

Portugalia to stosunkowo niedrogi kraj, jak na standardy europejskie. Ceny są tutaj niższe niż w sąsiedniej Hiszpanii, nie mówiąc już…