Do listopada 2004 roku na Kubie obowiązującą walutą był dolar amerykański. Od tamtego momentu w kraju funkcjonuję dwie waluty: peso wymienialne (peso convertible - CUC) oraz peso kubańskie niewymienialne (peso nacionale - CUP).
Kuba | Oficjalną walutą Kuby jest peso convertible (by Tyom Semonov na licencji FreeImages)
Nominały CUC
W obiegu funkcjonują banknoty o nominałach: 1, 3, 5, 10, 25, 50 i 100 pesos oraz monety o nominałach: 1, 5, 10, 25, 50 centavos oraz 1, 5 peset.
Nominały CUP
W obiegu funkcjonują monety o nominałach: 1, 2, 5, 10 i 20 centavos oraz 1 i 3 pesos oraz banknoty o nominałach: 1, 3, 5, 10, 20, 50 i 100 pesos.
Oficjalną walutą Kuby jest peso wymienialne. Otrzymamy je po wymianie euro. Wywóz tej waluty z kraju jest zabroniony. Nie warto zatem tracić czasu na szukanie tej waluty poza terytorium Kuby.
W kwietniu 2005 roku, peso convertible przewyższyło wartość dolara amerykańskiego o 8%. Jeśli więc chcemy wymienić USD, musimy się liczyć z 10% podatkiem. Nie dotyczy on jednak innych walut, które są dopuszczalne do obiegu: euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. Najbardziej więc opłaca się zabrać ze sobą euro, ponieważ można je wymienić zarówno na peso wymienialne jak i peso niewymienialne. W niektórych miejscach, najczęściej w strefach turystycznych można płacić tą walutą.
Peso kubańskie jest walutą, w której są wypłacane Kubańczykom pensje. Turyści mogą płacić tymi pieniędzmi podczas zakupów, jednak nie w każdym sklepie. Lepszą więc walutą będzie peso wymienialne.
Ciekawostki
Jeśli sprzedawca mówi o dolarach, to zwykle chodzi o walutę wymienialną (CUC). Jeśli obok ceny będzie widniał symbol „$“, to również chodzi o walutę CUC.
Zainteresują Cię również





