Położona na Morzu Karaibskim wyspa Kuba także nakłada na obcokrajowców obowiązek posiadania wizy. Oczywiście rodzaj wizy i jej koszt jest uzależniony od celu pobytu na wyspie, a także od czasu jego trwania.

Kuba | Aby wybrać się na Kubę w celach turystycznych potrzebujemy zaopatrzyć się w Tarjeta de Turista, czyli kartę turysty
Kuba | Aby wybrać się na Kubę w celach turystycznych potrzebujemy zaopatrzyć się w Tarjeta de Turista, czyli kartę turysty (by mikelo )

Dla fanów słonecznych wakacji najważniejszym dokumentem przed udaniem się na Kubę jest tak zwana Tarjeta de turista. Jest to odpowiednik wizy, swego rodzaju „karta turystyczna”. Oczywiście nie należy jej utożsamiać z faktyczną wizą. Wizy można otrzymać jedynie w placówkach konsularnych, natomiast Tarjeta de Turista można nabyć już na miejscu. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy wypoczywają na Kubie. Niestety nie wystarczy w przypadku pobytu innego niż turystyczny. Karta Tarjeta de turista kosztuje kilkanaście euro.

By zdobyć wizę na Kubę w Polsce należy skorzystać z poniższego adresu:

Ambasada Kuby w Polsce

Ambasada Republiki Kuby w Warszawie

ul. Rejtana 15 m. 8
02-516 Warszawa

Tel.: 848 17 15; 646 11 78
Fax: 848 22 31

e-mail:

Wydział Konsularny

e-mail:   

Oczywiście, by dostać się na Kubę trzeba mieć ważny paszport i to na co najmniej trzy miesiące od daty planowanego wyjazdu. Mało tego, musimy dysponować biletem powrotnym. Jeśli nawet zdecydujemy się na przedłużenie pobytu na Kubie i w tym celu udamy się do konsulatu, również i w tym wypadku musimy posiadać do wglądu bilet z oznaczoną datą wyjazdu.  Każda wydana wiza ma trzydziestodniowy okres ważności.

Kuba | Wybrzeże Kuby
Kuba | Wybrzeże Kuby (by romtomtom )

Każdy rodzaj wizy jest inny i wymaga oddzielnej dokumentacji. Kiedy turysta potrzebuje jedynie wizy turystycznej, to musi zjawić się w konsulacie z paszportem, dowodem rezerwacji hotelu i biletu lotniczego – w obie strony! Wydanie takiej wizy to koszt rzędu dwudziestu dwóch euro.

Natomiast jeśli planowany wyjazd ma charakter biznesowy, to by otrzymać wizę należy przedstawić takie same dokumenty (rezerwacje hotelu, samolotu, ważny paszport), ale oprócz tego imienne zaproszenie wysłane na warszawski adres ambasady, kolorowe zdjęcie i wypełniony formularz aplikacyjny. Opłata także jest ponad dwukrotnie wyższa i wynosi pięćdziesiąt pięć euro.

Istnieje także pośrednictwo w wydaniu wizy. Jeśli jesteśmy gotowi zaczekać dwa tygodnie – zapłacimy jedynie 69 złotych, przy trybie szybszym – tygodniowym – 84 złote. W ekspresowym, jednodniowym tempie otrzymamy wizę za opłatą 99 złotych.

Kuba | Zapierający dech w piersiach krajobraz Kuby
Kuba | Zapierający dech w piersiach krajobraz Kuby (by romtomtom )

Co ważne, Kuba jest nadal rządzona przez reżim, dlatego służby celne mogą cofnąć zagranicznych gości przy odprawie i nie muszą w tym celu podawać żadnej przyczyny.

Ponadto na Kubę jest lepiej wybrać się w sposób zorganizowany. Grupy turystów nie muszą dokumentować faktu, że „stać” ich na opłacenie pobytu. Indywidualnie podróżujący niestety muszą zaprezentować swój stan finansowy. Muszą dysponować gotówką w wysokości 100 kubańskich peso na każdy dzień pobytu. To dosyć droga podróż, bo według obecnych przeliczników oznacza to około trzystu piętnastu złotych na co dzień.

Kolejnym ważnym dokumentem jest Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Jest to rodzaj karty pobytu, który każdy wypełnia przed odprawą paszportową. Trzeba zachować kartę tego dokumentu na cały czas pobytu, zagubienie go może skończyć się źle i turysta w ogóle nie będzie mógł normalnie powrócić z tej wyspy.

Kuba | Kuba nakłada na obcokrajowców obowiązek posiadania wizy
Kuba | Kuba nakłada na obcokrajowców obowiązek posiadania wizy (by Thomas Brown )

W razie potrzeby skorzystania z krajowej pomocy konsularnej warto pamiętać o adresie:

Ambasada Polski na Kubie

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Hawanie

Calle G No. 452, esq. 19, Vedado
Ciudad de la Habana, C.P. 10 400, Cuba
Apartado Postal 6650

Tel.: (00-537) 833 24 39 do 40
Faks: (00-537) 833 24 42

e-mail:
Strona WWW: www.hawana.polemb.net

W Hawanie warto także zapamiętać adres  instytucji o nazwie Dirección de Inmigración y Extranjería, tam właśnie turyści mogą przedłużać wizy lub załatwiać sprawy konsularne.

Zainteresują Cię również

Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Samochodem do Chorwacji – garść wskazówek Samochodem do Chorwacji – garść wskazówek
Wielu Polaków decyduje się jechać na urlop do Chorwacji na własną rękę i własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma...
Język maltański – rozmówki Język maltański – rozmówki
Język maltański jest oficjalnym językiem Malty. Maltańczycy mogą pochwalić się również doskonałą znajomością języka...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...

 

Ameryka Płn. - lista krajów

Przeczytaj również

Katedra Ormiańska

Zupełnie niepozorna, a wręcz mało atrakcyjna z zewnątrz Katedra Ormiańska, zapiera dech w piersiach każdemu, kto tylko wejdzie do jej…

Niezbędnik turysty

Portugalia to kraj warty odwiedzenia. Są tu zarówno malownicze plaże i ciekawe krajobrazy wybrzeża Oceanu Atlantyckiego jak i miasta pełne…

Kalendarz imprez – kwiecień 2012

W bieżącym roku zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym Wielkanoc przypada właśnie w kwietniu. Na Ukrainie odbywa się w…

Aveiro

Aveiro ze względu na to, iż przecinają je kanały flankowane uroczymi budowlami i wypełnione zwrotnymi łodziami, nazywane bywa „portugalską Wenecją”.

Chorwacja – świat roślinny

Świat roślinny Chorwacji podzielić można na wyraźne strefy: nadmorską strefę roślinności śródziemnomorskiej, przyśródziemnomorską strefę ciepłolubnych lasów i zarośli, strefę środkowoeuropejskich…

Sobór Świętego Jura

Sobór Świętego Jura widać z wielu miejsc lwowskiej starówki. W zasadzie nie jest to jedna budowla, lecz cały kompleks, który…

Zatoka Koralowa

Zatoka o tak romantycznej i obiecującej nazwie oddalona jest o zaledwie 9 km na północ od miasta Pafos. Odwiedzając to…

Ulica Artioma i Plac Lenina

Znajdująca się w sercu Doniecka ulica Artioma to najdłuższa i najważniejsza arteria miasta. Przyciąga uwagę ciekawą mieszanką architektoniczną. W centralnej…