Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym miejscem Meksyku jest znajdujące się na półwyspie Jukatan – Chichén Itzá. Miasto założone przez Majów w V wieku, pozwala nam obecnie poznać kulturę, charakterystyczną architekturę i zwyczaje tego dawnego ludu.
Intensywny rozwój miasta miał miejsce do X wieku za sprawą Tolteków, jednak pierwsze imponujące budowle wznoszono już w VIII wieku.
Meksyk | Chichén Itzá (Mexico - Chichen Itza by Celso FLORES na licencji CC BY 2.0)
Świątynia Kukulkana
Do najznamienitszych budynków zaliczyć możemy Świątynię Kukulkana mającą kształt piramidy stopniowej. Cała świątynia sięga 24 metrów i aby wejść na sam szczyt musimy przemierzyć 91 stopni.
Świątynia Wojownika
Kolejną, nie mniej ważną budowlą jest Świątynia Wojownika (Templo de los Guerreros) zbudowana z filarów w kształcie pierzastych węży, na której architekturę wpływ miały ludy Tolteków.
Ślimak i platforma czaszek
Następnie wyróżnić można wieżę, która ze względu na swoją spiralną klatkę schodową nazywana jest Ślimakiem (el Caracol) oraz platformę czaszek – Tzompantli, której ściany ozdobione są rzędami czaszek.
Tlachtli
Gdy mowa o poznawaniu zwyczajów Majów, nie sposób nie wspomnieć o bardzo popularnej i często wówczas praktykowanej grze w piłkę – Tlachtli. Zawody rozgrywało się na specjalnych, szerokich boiskach, a gra polegała na trafieniu piłką w pierścień kamienny, które kończyło mecz i decydowało o wygranej. Był to sport dość brutalny, czasem nawet okrutny, a stawka niekiedy była tak wysoka, że przegrana okupywana była życiem, zaś wygrana gwarantowała objęcie znaczącego stanowiska w mieście.
Warto dodać, że Chichén Itzá od 1988 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO i uznane zostało za jeden z siedmiu nowych cudów świata. To chyba wystarczający dowód na to, że warto ująć to niezwykłe miejsce w planie wycieczki.
Meksyk | Platforma czaszek (by DEZALB na licencji Pixabay)
Zainteresują Cię również





