W epoce prekolumbijskiej na terenach, które obecnie zajmuje Meksyk zamieszkiwały społeczności, których podstawą życia było polowanie, łowienie ryb i rolnictwo.
Trochę później zaczęły się formować kasty, które zapoczątkowały tworzenie się kultur mezoamerykańskich, takich jak: Mistekowie, Zapotekowie, Olmekowie czy Aztekowie.
Meksyk | Tradycyjny taniec Azteków (Aztec Dance - Gallup - New Mexico 9 June 1963 by Marion Doss na licencji CC BY-SA 2.0)
Ci ostatni od połowy XIII wieku do 1521 roku władali ziemiami, które obecnie zajmuje miasto Meksyk.
Nowa Hiszpania
W tym samym roku hiszpańscy konkwistadorzy pod dowództwem Hernána Cotrésa podbili Państwo Azteków, a zdobyte terytorium nazwali Nową Hiszpanią. Ludność pochodząca z Hiszpanii (obejmująca najwyższe stanowiska w państwie) wymieszała się z miejscowymi Indianami oraz niewolnikami z Afryki.
Od 1810 do 1821 roku trwała wojna o niepodległość, która zakończyła się traktatem pokojowym w mieście Córdoba, ustanawiając tym samym Meksyk jako niepodległe państwo.
Cesarstwo Meksyku było monarchią przez 2 lata po czym ustanowiono ustrój republikański. Wojna z Amerykanami spowodowana przyłączeniem meksykańskiej prowincji Texas do Stanów Zjednoczonych znacznie osłabiła Meksyk.
Podpisanie konstytucji
Parę lat później po ataku Francuzów Cesarstwo Meksyku oddało się ich panowaniu. W 1867 republikanie odzyskali władzę, a 10 lat później, kiedy władzę objął Porfirio Diaz rozpoczęły się dyktatorskie rządy trwające do 1911 roku. Rok wcześniej w wyniku powstających różnic społecznych rozpoczęła się rewolucja, której liderami byli Zapata i Madero. Rewolucja pociągnęła za sobą masę ofiar, jednak po 7 latach, w 1917 roku doszło do podpisania Konstytucji, która od tamtej pory obowiązuje w Meksyku.
W ciągu następnych 20 lat dwie postaci miały fundamentalne znaczenie w państwie: Plutarco Elías Calles i Lázaro Cárdenas. Pierwszy stworzył najważniejszą w państwie Partię Rewolucyjno-Instytucjonalną. Drugi natomiast doprowadził do końca reformę rolniczą.
Meksyk | Tajemnice prekolumbijskich miast (by robtowne0 na licencji Pixabay)
Rozwój Meksyku
Po drugiej wojnie światowej Meksyk rozpoczął okres rozwoju: rozwinęła się infrastruktura kraju, rozszerzył się przemysł i produkcja rolna, ale równocześnie zaczęły pojawiać się pewne problemy: ogromny wzrost ludności czy migracje ze wsi do miast.
Zainteresują Cię również





