Odpowiedzi na to pytanie jest bardzo dużo, ponieważ każdy ma swoje indywidualne upodobania i oczekiwania, co do klimatu i pogody miejscu planowanego odpoczynku.

Meksyk jest dużym krajem leży między 14° i 32° szerokości geograficznej północnej. Jego północna połowa znajduje się poza tropikami, zaś południowa w obszarze klimatu tropikalnego.

Meksyk | Ruiny miasta Majów, Palenque

Meksyk | Ruiny miasta Majów, Palenque (Mexico-2669 - Palenque by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Klimat tropikalny

O klimacie tropikalnym można mówić przede wszystkim w niżej położonych obszarach Meksyku. Wysokość terenu wpływa w znacznym stopniu łagodząco na temperaturę powietrza. Dla Meksyku jest charakterystyczne, że dwie trzecie kraju składa się z wyżyn i gór. Również w wyższych położeniach bywa często bardzo gorąco – przynajmniej w dzień. Nocami jednak wszędzie robi się bardzo chłodno.

Dla Meksyku ważne są także klimatyczne wpływy z zewnątrz. Prąd Kalifornijski jest zimnym prądem, który ciągnie na południe wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Wprawdzie łagodzi temperatury, ale zapewnia też bardzo suchy klimat. Dodatkowy wpływ obszarów niskiego ciśnienia nad Północnym Pacyfikiem powoduje, że północno-zachodni Meksyk posiada klimat zbliżony do pustynnego. W zasadzie przenosi się na te obszary Meksyku klimat Południowej Kalifornii, Nowego Meksyku i Arizony z USA. Wybrzeże wschodnie znajduje się pod wpływem ciepłych prądów Karaibów i wiatrów północno-wschodnich w obszarze tropikalnym. Latem jest tutaj pora deszczowa.

Następny wpływ pochodzi z północy Stanów Zjednoczonych, kształtując klimat Północnego Meksyku. To oznacza: zimne warunki klimatyczne w okresie zimy, zwłaszcza, kiedy nadciągną chłodne fronty powietrzne znad kanadyjskiej Arktyki. Za to lata bywają naprawdę upalne. Te zimne północne wiatry mogą przynieść skrajnie zimne powietrze aż na wschodnie wybrzeże do Tampico albo Veracruz. To prowadzi do bardzo zimnych dni i może w tych tropikalnych obszarach spowodować czasem nawet opady śniegu. Wybrzeże zachodnie jest przed tymi mroźnymi wiatrami skutecznie chronione przez pasma górskie.

Meksyk | Katedra Metropolitalna w Meksyku

Meksyk | Katedra Metropolitalna w Meksyku (by mirandaortizmario na licencji Pixabay)

Wysokość położenia terenu a klimat

Jak wspomnieliśmy, dużą rolę w kształtowaniu klimatu w Meksyku odgrywa wysokość położenia terenu. Można tutaj wyróżnić regiony do 600 m, między 600 i 1800 m oraz powyżej 1800 m. Terenów położonych niżej niż 600 m nie ma wiele; większość z nich leży w pasie wybrzeża Pacyfiku jak również na wybrzeżu karaibskim łącznie z półwyspem Jukatan. Większość obszaru Meksyku leży między 600 i 1800 m. Pada tu zadziwiająco mało. Na dodatek może być zimą bardzo chłodno. W górach powyżej 1800 m mróz występuje zimą przynajmniej w nocy, może też padać śnieg. Śnieg pozostaje jednak na dłużej tylko na wysokościach powyżej 3000 m. Na Wyżynie Meksykańskiej panuje jednak bardzo gorący klimat, tylko nocami temperatura znacząco się obniża. W miastach tworzy się często smog. Połączenie smogu z wysokością może często utrudnić oddychanie.

Pory deszczowe

Główny okres dreszczów w Meksyku trwa zwykle w całym kraju od maja do października. Także między październikiem i kwietniem występują opady deszczu, ale znacznie mniejsze niż latem. Najbardziej obfitującym w opady regionem Meksyku są równiny wybrzeża karaibskiego. Północne wybrzeże półwyspu Jukatan jest suchsze w porównaniu z wybrzeżem wschodnim albo wnętrzem półwyspu.

Wybrzeże Pacyfiku i Zatoka Kalifornijska są natomiast bardzo suche. Miejscami suma opadów rocznych nie przekracza 250 mm.

Optymalny czas podroży do Meksyku trudno jest zdefiniować. Może niekonieczne wybierać się tam od maja do października? Chyba, że ktoś nie boi się mocnych upałów, wilgotnego powietrza i możliwości przemoknięcia. Jest to w Meksyku sezon deszczowy, co jednak wcale nie znaczy, że ulewa będzie trwała przez cały czas. Mało tego: mając szczęście można spędzić urlop w porze deszczowej bez deszczu.

Meksyk | Klimat Meksyku jest bardzo zróżnicowany

Meksyk | Klimat Meksyku jest bardzo zróżnicowany (Mexico-2002 - Boat ride to Yaxchilian by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Zima w Meksyku

A może zaplanować urlop w Meksyku zimą, czyli od grudnia do marca? Nie jest wtedy ani zbyt duszno, ani deszczowo, ani też – jak na nasze europejskie warunki – zbyt zimno. Meksykańskiej zimie może pozazdrościć niejedno polskie lato, temperatura powietrza w ciągu dnia nie spada poniżej 25°C, a nocą poniżej 20°C. Oczywiście taka pogoda jest charakterystyczna dla wybrzeża, na wyżynie i w górach zimą bywają spadki temperatur poniżej zera.

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...

 

Ameryka Płn. - lista krajów