Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość południkową kraju.
Meksyk | Zalana słońcem meksykańska plaża (Beach by Andrew Hitchcock na licencji CC BY 2.0)
Strefy klimatyczne Meksyku
Kraj położony jest w strefie zwrotnikowej. Na północ od Zwrotnika Raka występuje klimat zwrotnikowy kontynentalny. Na Wyżynie Meksykańskiej i w północnym rejonie Sierra Madre Wschodnia jest zwykle bardzo sucho. Skrajnie suchy klimat kontynentalny obejmuje swym zasięgiem Półwysep Kalifornijski i Sierra Madre Wschodnią.
Patrząc na południe od strony zwrotnika spotyka się klimat okołorównikowy. Klimat podrównikowy wilgotny występuje w Kordylierze Wulkanicznej i na Jukatanie, podrównikowy suchy obejmuje południową część Sierra Madre Wschodniej, zaś klimat równikowy wybitnie wilgotny charakteryzuje Chiapas. Tereny górskie objęte są sublimatem górskim, występuje tam piętrowość klimatyczna.
W zależności od wysokości nad poziomem morza można wyróżnić 4 piętra klimatyczno-roślinne. W Meksyku, a właściwie w Kordylierze Wulkanicznej na wysokości 4600 m n. p. m. występuje linia wiecznego śniegu.
W Meksyku średnia temperatura powietrza w lipcu osiąga pułap 33 stopni Celsjusza. Wysokość ciśnienia atmosferycznego zmienia się w zależności od pory roku.
Meksyk | Meksyk w deszczu (rain ruined by (3) na licencji CC BY-ND 2.0)
Opady deszczu
Średnie roczne sumy opadów na terenie Meksyku nie przekraczają 500 mm, nie uwzględniając obszarów górskich.
W Meksyku największe opady występują w południowo-wschodniej części kraju, gdzie spada średnio około 3000-4000 mm opadów.
W Meksyku występuje pora deszczowa, która w północnej Kalifornii przypada na okres zimowy, a w innych obszarach na okres letni.
Zainteresują Cię również





