O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne miasto, które o każdej porze tętni życiem.

Meksyk | Fascynujące i barwne miasto Meksyk

Meksyk | Fascynujące i barwne miasto Meksyk (colorful women by Tinou Bao na licencji CC BY 2.0)

Ogromna metropolia

Stolica Meksyku jest rzeczywiście ogromna - zamieszkuje ją 20 milionów osób. Miasto położone jest na wysokości 2400 m n.p.m., co czyni z niego jedną z najwyżej położonych stolic na świecie.

Meksyk jest miastem niezwykle zróżnicowanym: mieści się tu administracja państwowa, centra biznesowe, eleganckie dzielnice mieszkaniowe, a także slumsy.

Ogromne zróżnicowanie dotyczy też ludności. Bliskie sąsiedztwo elit finansowych i najbiedniejszych warstw społecznych zaowocowało dość dużą przestępczością. Jednak nie należy z tego powodu rezygnować z wizyty w Meksyku. Wystarczą zwykłe środki ostrożności, by pobyt w stolicy przyniósł wyłącznie miłe wspomnienia.

Do uciążliwości należy też zaliczyć duże zanieczyszczenie i smog. Na pewno jednak nie można narzekać tu na nudę. W stolicy Meksyku turyści znajdą zarówno bogactwo zabytków pochodzących z różnych epok, jak i ślady miejscowego folkloru czy fascynujące życie nocne.

Na zwiedzanie stolicy potrzeba co najmniej kilku dni.

W centrum

Meksyk zbudowano na obszarze dawnej azteckiej stolicy (mieściła się ona w obrębie dzisiejszego centrum). Jedna z głównych ulic, wzdłuż której można rozpocząć zwiedzanie, to zaczynająca się na rynku Calle Madero prowadząca do Zocalo.

Zocalo to największy plac w Meksyku. Znajduje się tu Pałac Narodowy, katedra i Wielka Świątynia Azteków. To centrum życia religijnego dawnych mieszkańców Meksyku zostało niestety zniszczone przez Hiszpanów. Udało się jednak odkopać ruiny leżące pod dawną świątynią: znaleziono tu między innymi kamienny ołtarz i pozostałości piramid.

Meksyk | Malowniczy wieczór w stolicy Meksyku

Meksyk | Malowniczy wieczór w stolicy Meksyku (by 53084 na licencji Pixabay)

Dla Azteków charakterystyczne było wielokrotne przebudowywanie świątyń i wznoszenie nowych budowli na miejscu dawniejszych. Obecnie można podziwiać nie tylko ruiny azteckich świątyń, ale też muzeum, które prezentuje zabytki sztuki tego ludu znalezione podczas prac archeologicznych.

Tuż obok ruin wspomnianej świątyni znajduje się katedra, którą zaczęto budować w XVI wieku, a ukończono w wieku XIX. W efekcie powstała interesująca budowla łącząca style architektoniczne kilku epok.

Wschodnia pierzeja placu to Pałac Narodowy wybudowany przez Hiszpanów po zdobyciu miasta – obecnie siedziba władz miejskich.

W obrębie historycznego centrum, w pobliżu Zocalo, znajdziemy wiele zabytków pochodzących z różnych okresów w historii Meksyku. Szczególnie warte uwagi są kościoły: Templo de Sante domingo z XVIII wieku i La Santisima.

Meksyk | Meksykańskie taksówki w centrum stolicy

Meksyk | Meksykańskie taksówki w centrum stolicy (Taxis in Mexico City by Steve Cadman na licencji CC BY-SA 2.0)

Muzea

Będąc w Meksyku warto odwiedzić licznie zgromadzone tu muzea. Ceny biletów zwykle nie są wygórowane. Do najciekawszych należy Muzeum Miasta Meksyk położone w samym centrum. W efektownym budynku o kilku salach znajdziemy mapy przedstawiające dawny Meksyk, ryciny i fotografie oraz makiety najsłynniejszych zabytków. To także znakomite miejsce, żeby dowiedzieć sie czegoś o współczesnym Meksyku. Przewodnicy chętnie podpowiadają, gdzie warto pójść, opowiadają o mniej znanych zabytkach.

W Meksyku znajduje się też muzeum uważane za jedno z najciekawszych na świecie – Narodowe Muzeum Antropologii. Przybliży nam ono dzieje Ameryki Środkowej od czasów najdawniejszych i życie dawnych kultur. Można tu obejrzeć przedmioty z czasów Majów czy aztecki kalendarz, zgodnie z którym w 2012 roku ma nastąpić koniec świata. Uwagę przyciągają też liczne kamienne posągi i makiety najsłynniejszych piramid.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...

 

Ameryka Płn. - lista krajów