Słynne meksykańskie Cenoty powstały podczas ostatniego zlodowacenia, czyli około 1,5 miliona lat temu, kiedy to nastąpiło powiększanie się czopów lodowych na biegunach, co z kolei spowodowało obniżenie się poziomu morza.

Meksyk | Cenoty to system zalanych wodą jeziorek, jaskiń oraz tuneli, znajdujących się na półwyspie Jukatan

Meksyk | Cenoty to system zalanych wodą jeziorek, jaskiń oraz tuneli, znajdujących się na półwyspie Jukatan (Cenote in Cuzama by vokeron7 na licencji CC BY 2.0)

Co to są cenoty?

Wówczas woda deszczowa zaczęła rzeźbić wapienne podłoże Jukatanu. Gdy lód znów stopniał, podniósł się poziom morza, a woda zalała wcześniej wykształcone formy. Tak właśnie powstały Cenoty, naturalne studnie wyrzeźbione w wapiennej skale i zalane wodą. Pod nazwą Cenoty rozumiemy jednak cały system zalanych wodą jeziorek, jaskiń oraz tuneli, znajdujących się na półwyspie Jukatan.

W Meksyku znajduje się aż 3000 Cenotów, z czego jedynie połowa z nich została poddana eksploracji. Długość systemu podziemnych kanałów mierzy ponad 500 kilometrów.

Cenoty i Majowie

Cenoty od wieków zachwycały ludzi. Zajmowały one bardzo ważne miejsce w życiu Majów. W ich języku słowo dzonot oznaczało przepastny i głęboki. Cenoty były czymś niezdobytym i tajemniczym, dlatego też wierzono, iż stanowią wejście do innego świata - Xibala.

Cenoty były także miejscem łączącym świat żywych i umarłych. Ponadto wierzono, że zamieszkuje je bóg wody, roślinności, deszczu i burzy – Chac. Dlatego też Majowie w Cenotach składali swoim bogom ofiary ze złota, jadeitu oraz… ludzi. Po dziś dzień nurkując w meksykańskich Cenotach możemy natknąć się na szczątki złożonych w ofierze ludzi. Milszym aspektem może być odkrycie skarbu Majów.

Cenoty to nie tylko bogactwo zachwycających form skalnych, ale także interesująca fauna. W Cenotach możemy spotkać m.in.: Molinezję Żaglopłetwą, suma słodkowodnego, węgorza, żółwia słodkowodnego, a nawet niewielkich rozmiarów aligatory, czy też jadowite węże.

Zanim jednak damy nura wymagana jest odpowiednia wiedza na temat uprawnień nurkowych. W Cenotach mogą nurkować wszyscy, zarówno nurkowie rekreacyjni, jak i osoby uprawiające snorkeling.

Na Jukatanie rozróżnia się jednak dwa rodzaje nurkowań jaskiniowych - cavern oraz cave diving. Cavern to nurkowanie z przewodnikiem w niewielkiej grupie. Cave diving to nurkowanie techniczne, do którego wymagane są odpowiednie uprawnienia nurka jaskiniowego, najlepiej uzyskane na Jukatanie.

Meksyk | Nie sposób nie trafić

Meksyk | Nie sposób nie trafić (Cenote Ik Kil by Shinya Suzuki na licencji CC BY 2.0)

Grand Cenote

Grand Cenote to najprawdopodobniej najsłynniejszy i jeden z najpiękniejszych meksykańskich cenotów. Grand Cenote liczy aż 120 metrów długości. Cenot jest często odwiedzany przez turystów. Decyduje o tym przede wszystkim dostępność komunikacyjna i świetne położenia pomiędzy ośrodkami turystycznymi. Grand Cenote jest jednak znany przede wszystkim dzięki bogactwu form skalnych.

Ogromna ilość stalaktytów i stalagmitów oraz wielkie komory skalne wywierają na nurkujących niesamowite wrażenie. Jednakże ze względu na formy skalne od nurków wymagana jest umiejętność utrzymania pływalności zerowej.

Podczas nurkowania warto zwrócić uwagę na ogrody lotosów. Ich widok na długo pozostanie w pamięci.

Angelita

Angelita to znajdująca się w środku dżungli studnia, licząca około 50 metrów średnicy i 60 metrów głębokości. Już samo dojście do Cenotu budzi niesamowite wrażenia, ale to dopiero przedsmak prawdziwej przygody.

Na 29 metrach występuje 2-metrowa warstwa siarkowodoru, następnie zaczyna się warstwa wody słonej. W środku Cenotu występują gałęzie i drzewa, które wpadły do studni z dżungli.

W Cenocie tym nurkują jedynie doświadczeni nurkowie. Ze względu na głębokość, istnieje ryzyko wystąpienia narkozy azotowej. W Cenocie występuje także warstwa halokliny.

Meksyk | Cenot

Meksyk | Cenot (Cenote Ik Kil by Shinya Suzuki licencji CC BY 2.0)

Dos Ojos

Cenot ten zawdzięcza swoją nazwę (dwoje oczu) dwóm wejściom znajdującym się z różnych stron. W Cenocie występują stalaktyty i stalagmity, a nad warstwą wody latają nietoperze. Pod wodą można spotkać żółwie. Cenot jest dostępnym także dla osób uprawiających snorkeling.

Ponde Rosa

Cenot Ponde Rosa bywa nazywany także El Eden. Jest to w istocie podwodny rajski ogród. Dno porastają zielone glony, co wywiera niesamowite wrażenie. W Cenocie żyją sumy, węgorze oraz żółwie. W jaskini występuje haloklina.

Kuklan

Nie występują tu wspaniale stalaktyty i stalagmity, jednakże Cenot Kuklan jest znany przede wszystkim przez niesamowitą grę światła występującą u wejścia do jaskini.

Chak-Mol

Podczas nurkowania w Cenocie można podziwiać stalaktyty oraz stalagmity. Niesamowite wrażenie wywierają także korzenie drzew, które dostały się do jaskini poprzez szczeliny wapiennej skorupie sklepienia jaskini.

Meksyk | Nurkowanie w cenotach może okazać się niesamowitą przygodą!

Meksyk | Nurkowanie w cenotach może okazać się niesamowitą przygodą! (Chac Mool Cenote by tslane888 na licencji CC BY 2.0)

Aktun-Ha (Car Wash)

Ta dziwna nazwa Cenotu (myjnia samochodowa), pochodzi od funkcji jaką przez lata sprawował ten Aktun-Ha. Przy Cenocie zatrzymywali się kierowcy i myli tu swoje samochody, co spowodowało zmętnienie wody. Widoczność wynosi około półtora metra. Jednakże po zanurzeniu się na 3 metry okazuje się, że widoczność nagle się poprawia. Woda staje się przejrzysta, a my możemy podziwiać mieszkańców Cenotu. Żyje tu bowiem ogromna ilość ryb słodkowodnych. Dno porastają zielony glony.

Zaletą nurkowania w Aktun-Ha jest brak turystów i osób uprawiających snorekling. Odstrasza ich mętna woda w górnej warstwie.

Zainteresują Cię również

Teby – starożytne miasto Teby – starożytne miasto
Na początek warto pamiętać o tym, że starożytne Teby to dzisiejszy Luksor i jego okolice, do których zalicza się m...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Zabytki Egiptu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytki Egiptu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Egipt to kraj, który może pochwalić się aż 7 zabytkami, a wręcz kompleksami zabytków wpisanych na Listę Światowego...
Wilno – Rzym Wschodu Wilno – Rzym Wschodu
Wilno, pomimo że nie leży w Polsce, od dawna bliskie jest naszym sercom. Stolica Litwy każdego roku przyciąga...
Parki narodowe w Egipcie Parki narodowe w Egipcie
W Egipcie istnieje ponad 20 parków narodowych i rezerwatów. Ich zadaniem jest ochrona najcenniejszych i...
Bursa - miasto u podnóża góry Uludağ Bursa - miasto u podnóża góry Uludağ
Bursa to czwarte co do wielkości miasto w Turcji i drugie – w Regionie Marmara. Położona jest bardzo malowniczo u...

 

Ameryka Płn. - lista krajów