Jadąc do Meksyku na wakacje nurkowe nie można pominąć nurkowania w Morzu Karaibskim. Główne miejsca nurkowe na morzu to przede wszystkim wyspa Cozumel oraz Riwiera Maya.

Meksyk | Nurkowanie w Meksyku

Meksyk | Nurkowanie w Meksyku (by jackmac3 na licencji Pixabay)

Znaną miejscowością na riwierze jest Playa del Carmen - dawna osada rybaków, dziś miasteczko żyjące z turystki. Poza nurkowaniem, w okolicy można pozwiedzać Antyczny port Majów w Tulum, czy też dawną stolice Majów - Chitzen Itza.

Atrakcją riwiery jest także możliwość pływania z delfinami w parkach wodnych. Można potraktować to jako przedsmak nurkowania.

Podwodny świat

W Morzu Karaibskim u wybrzeży Meksyku, nie spotkamy tak pięknych raf jak w Egipcie czy też Australii. Należy pamiętać, że w regionie tym występują silne huragany, które niszczą nie tylko to, co znajduje się nad powierzchnią wody. Dlatego też w meksykańskich wodach występują zazwyczaj koralowce miękkie, które jednak także mają swój niepowtarzalny klimat.

W Morzu Karaibskim występują m. in. rekiny wielorybie. Atrakcję stanowią też krewni delfinów z oceanariów - humbaki. Są to walenie o charakterystycznych, długich płetwach. Słyną z imponujących, akrobatycznych wyskoków ponad wodę oraz z przepięknych pieśni, czyli niskich dźwięków o bardzo dużej mocy.

Podczas nurkowań w Morzu Karaibskim należy uważać na występujące w okolicy prądy morskie. Na nurkowanie nie należy wyjeżdżać pomiędzy majem a wrześniem. Występują wtedy huragany. Jeśli chcemy mieć dobrą pogodę i uniknąć wysokich cen, najlepiej wyprawę nurkową zorganizować na początku lub pod koniec sezonu, czyli w październiku lub kwietniu.

Meksyk | Podwodne życie w Morzu Karaibskim

Meksyk | Podwodne życie w Morzu Karaibskim (by skeeze na licencji Pixabay)

Tortuga Reef

Tortura Reef, czyli Rafa Żółwi to miejsce, gdzie można popływać z tymi wspaniałymi zwierzętami. Występują tu jednak bardzo silne prądy morskie.

Barrakuda Reef

Jak łatwo się domyśleć Barrakuda Reef to miejsce występowania barrakud. Ponadto na Barrakuda Reef żyją różne gatunki lucjanów, krewetek oraz ślimaków. Atrakcję stanowią występujące tu czasami koniki morskie. Ze względu na brak silnych prądów, miejsce to jest polecane także dla początkujących.

Snaper Cave

Nurkowanie odbywa się na rafie na głębokości około 13 metrów. Następnie przez 50 metrów występuje piaszczyste dno, a potem kolejna rafa. W miejscu tym żyją ryby z rodziny lucjanowatych, barrakudy oraz węgorze ogrodowe.

Meksyk | Kuszące wody Meksyku

Meksyk | Kuszące wody Meksyku (by naviti na licencji Pixabay)

Wrak Mama Viña

Ekskluzywna łódź Mama Viña został uszkodzony podczas huraganu. Statek nie nadawał się do dalszej eksploatacji, dlatego też podjęto decyzją o zatopieniu go w celach turystycznych. Wokół wraku znajduje się tylko piasek, dlatego też na Mama Viña zadomowili się okoliczni mieszkańcy. Występują tu m.in.: barrakudy i żółwie.

Statek spoczywa na 28 metrach głębokości, a jego maszt sięga 15 metrów wysokości. W okolicy występują silne prądy, dlatego nurkowanie na Mama Viña nie należy do prostych.

Wyspa Cozumel

Cozumel to prawdziwa karaibska wyspa. To właśnie ona często pojawia się w folderach, czy na pocztówkach. Wyspa jest usytuowana wzdłuż wschodniego wybrzeża Półwyspu Jukatan i rozdziela wody Zatoki Meksykańskiej oraz Morza Karaibskiego.

Cozumel jest tym samym położony przy Wielkiej Rafie Barierowej, która rozpościera się od północnego końca Jukatanu do wybrzeży Belize i Hondurasu przez odcinek 320 kilometrów.

W nurkowisku występuje świetna przejrzystość wody, oscylująca od 30 do 60 metrów. Wokół wyspy występują jednak miejscami silne prądy.

Meksyk | W Tortura Reef można popływać z żółwiami

Meksyk | W Tortura Reef można popływać z żółwiami (by jackmac34 na licencji Pixabay)

Na rafie otaczającej wyspę żyją rekiny, żółwie, barrakudy, a w jej zakamarkach chowają się langusty, strzępiele i lucjany.

W tutejszych wodach nurkowała sam J. Cousteau – to właśnie on odkrył miejscową rafę.

Do ciekawych miejsc nurkowych, znajdujących się wokół wyspy Cozumel należą: Palancar Caves, Dalila, Santa Rosa Reef oraz Paso de Cerdar.

Bardzo interesującym miejscem jest Columbia Reef. Przejrzystość wody wynosi około 30 metrów. Występuje tu duża ilość grot i szczelin. Na Columbia Reef można spotkać rekiny i płaszczki. Niedaleko rafy leży zatopiona awionetka. Niestety występują tu silne prądy, co uniemożliwia dokładne obejrzenie wraku.

Ciekawa jest także Paradise Reef. Nurkowanie zaczyna się u wlotu rzeki do morza. Rzeka powoduje, że zasolenie w tym miejscu jest znacznie mniejsze. Nie występują tu piękne koralowce, pod wodą można jednak wypatrzeć niesamowicie dużo gatunków ryb. Występują tu nawet gatunki endemiczne.

Przed nurkowaniem wokół wyspy Cozumel, należy wykupić bilet do parku narodowego

Zainteresują Cię również

Teby – starożytne miasto Teby – starożytne miasto
Na początek warto pamiętać o tym, że starożytne Teby to dzisiejszy Luksor i jego okolice, do których zalicza się m...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Zabytki Egiptu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytki Egiptu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Egipt to kraj, który może pochwalić się aż 7 zabytkami, a wręcz kompleksami zabytków wpisanych na Listę Światowego...
Vela Plaza (Great Beach) w miejscowości Baska Vela Plaza (Great Beach) w miejscowości Baska
Vela Plaza jest jedną z kilku plaż znajdujących się w miasteczku Baska (Baška) na Krk – największej wyspie...
Wilno – Rzym Wschodu Wilno – Rzym Wschodu
Wilno, pomimo że nie leży w Polsce, od dawna bliskie jest naszym sercom. Stolica Litwy każdego roku przyciąga...
Parki narodowe w Egipcie Parki narodowe w Egipcie
W Egipcie istnieje ponad 20 parków narodowych i rezerwatów. Ich zadaniem jest ochrona najcenniejszych i...

 

Ameryka Płn. - lista krajów