Peso meksykańskie (międzynarodowy kod walutowy – MXN) było pierwszą walutą na świecie, która została oznaczona symbolem $. W późniejszym okresie znaczek ten został rozpropagowany przez amerykańskie dolary, stając się wręcz ich symbolem.

Pomimo tego pieniądze Meksyku mają ogromne znaczenie w międzynarodowych transakcjach, czego dowodzi fakt, iż stanowią podstawę rozliczeń w całej Ameryce Łacińskiej.

Meksyk | Peso meksykańskie

Meksyk | Peso meksykańskie (by AmarADestiempo na licencji Pixabay)

Historia waluty

Początki peso meksykańskiego sięgają okresu kolonizacji, kiedy to Hiszpanie przybyli na ówczesne tereny Ameryki Łacińskiej. Panowanie Europejczyków i wprowadzane przez nich zmiany spowodowały, iż z powodzeniem zaczęto stosować tak zwane hiszpańskie dolary. Trwało to do początku XIX wieku, kiedy to Meksyk uzyskał niepodległość. W efekcie został podtrzymany system walutowy, a także wprowadzono peso.

W drugiej połowie XIX wieku ówczesne peso zostało podzielone na 100 centavos, które zaczęto powszechnie stosować do rozliczeń finansowych. Od tego momentu waluta Meksyku stała się jedną z najbardziej stabilnych w regionie i nawet obecna w okolicznych państwach hiperinflacja nie spowodowała spadku wartości waluty.

W latach siedemdziesiątych XX wieku wielki Kryzys Ropy spowodował, iż po raz pierwszy w historii peso straciło na swojej wartości. Spadek był tak duży, iż niezbędne okazało się wprowadzenie nowej waluty – nowego peso. Dewaluacja odbyła się w stosunku 1:1000 na rzecz nowych pieniędzy.

Meksyk | Peso meksykańskie

Meksyk | Meksykańskie monety (by Artaprop na licencji Pixabay)

Opis i wygląd monet oraz banknotów

W powszechnym obiegu aktualnie funkcjonują monety: 50 centavos, a także 1, 2, 5, 10 peso. Bardzo rzadko spotykane są natomiast nominały 5¢, 10¢, 20¢ oraz 20$, 50$, 100$. Na awersach monet zostały umieszczone podobizny znanych osobistości, takich jak: Octavio Pazo, José Vasconcelos, José María Pino Suárez czy Miguel Hidalgo y Costilla. Na rewersie znajdują się natomiast poszczególne nominały.

W przypadku banknotów do codziennego użytku stosowane są te o wartości $20, $50, $100, $200, $500, a także $1000. Od strony przedniej zostały umieszczone podobizny takich postaci, jak: Emiliano Zapata, Banito Juarez, Diego Rivera czy Miguel Hidalgo. Od strony tylnej figurują natomiast wizerunki znanych miejsc, jak chociażby Uniwersytet Guanajuato, Chimalhuacan czy Aqueduct of Morelia.

Ciekawostki

W niektórych południowych stanach USA waluta meksykańska stanowi pełnoprawny środek płatniczy. Było to przyczyną wielu kontrowersji i spięć politycznych, tym bardziej, iż jedna z sieci pizzerii bez najmniejszych problemów akceptowała peso.

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Pamiątki z Danii Pamiątki z Danii
Linie lotnicze często oferują tanie przeloty do Danii. Warto jednak wiedzieć, że… jest to jeden z najdroższych...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...
Pamiątki z Finlandii Pamiątki z Finlandii
Nawet z krótkiego wyjazdu warto przywieźć pamiątki, które będą przypominały nam o spędzonych tam wspaniałych...
Pamiątki z Dubaju Pamiątki z Dubaju
Dubaj to prawdziwy zakupowy raj. Tysiące sklepów i ogromne centra handlowe oferujące najbardziej luksusowe towary i...

 

Ameryka Płn. - lista krajów