Gdy widzimy żółto-niebieskie piłkarskie stroje na tle zielonej murawy, nie mamy już żadnych wątpliwości, że ten wieczór przed telewizorem będzie można zaliczyć do udanych.

Brazylia, która nigdy nie zawodzi na boisku, nie zawiedzie także turystów pragnących poznać ten kraj nie tylko ze sportowej strony.

Brazylia | Kolorowe miasto Pernambuco
Brazylia | Kolorowe Pernambuco (by lyssuelcalvet )

Klimat i warunki naturalne

Brazylia zajmująca powierzchnię 8,5 mln km², położona jest w centralnej i wschodniej części Ameryki Południowej. Klimat kraju jest dość zróżnicowany regionalnie, ale niemal zawsze panują tu odpowiednie warunki pogodowe dla realizacji różnych form turystycznej aktywności: od plażowania i zwiedzania, poprzez wyprawy trekkingowe w głąb dżungli, po szalone sporty wodne. Brazylia obejmuje swym zasięgiem trzy regiony geograficzne: Wyżynę Brazylijską, Wyżynę Gujańską i Nizinę Amazonki. Wspaniałe brazylijskie krajobrazy, niczym ozdobna wstęga, przecinają meandry Amazonki – najdłuższej rzeki świata.

Zielone płuca świata

Amazonka to przyrodniczy skarb zarówno Brazylii, jak i całego świata. Jej dorzecza porasta fascynująca i tajemnicza kraina zwana Amazonią lub nieco bardziej metaforycznie i ekologicznie: „zielonymi płucami świata” (ponad pięciu milionów km² lasu produkuje naprawdę imponujące ilości tlenu). W deszczowych tropikalnych lasach Amazonii występuje nieopisane bogactwo flory i fauny. Zielona gęstwina stanowi dom m. in. dla: tapirów, jaguarów, kondorów i... świnek morskich. Poza wspaniałymi przedstawicielami świata roślinnego i zwierzęcego w amazońskich lasach spotkamy także ślady bytności człowieka, przede wszystkim indiańskich plemion trudniących się myślistwem i zbieractwem.

Brazylia | Lagoa, Rio de Janeiro
Brazylia | Lagoa, Rio de Janeiro (by soldon )

Miasta Brazylii

Brazylia to jednak nie tylko dzika i bujna przyroda, ale również ciekawe miasta o fascynującej historii, niepowtarzalnym klimacie i interesującej architekturze. W liczącej zaledwie nieco ponad pięćdziesiąt lat stolicy kraju, Brasilii, będziemy mieli okazję podziwiać np. nowoczesne i monumentalne dzieła architekta Oscara Niemeyera. Wspaniała katedra Catedral Metropolitana Nossa Senhora Aparecida i gmach Kongresu Narodowego są dziś symbolami brazylijskiej stolicy.

Chyba nie ma takiej osoby, która nie słyszałaby o Rio de Janerio – karnawałowej stolicy świata? To malowniczo ulokowane pośród wzgórz miasto zachwyca zarówno słonecznymi plażami, wspaniałymi barokowymi zabytkami, jak i nowoczesnymi drapaczami chmur. Na ulicach portowego miasta Salvador, króluje zaś samba i capoeria.

Kontrasty Brazylii

Brazylia to kraj pełen kontrastów: z jednej strony jest to ojczyzna najlepszych piłkarzy świata i centrum karnawałowej rozpusty, z drugiej – dzika i niepoznana kraina, w której żyją tradycyjne indiańskie plemiona. Podejmując się trudnego zadania charakterystyki kraju i jego mieszkańców, nie możemy zapomnieć o religijności Brazylijczyków. Najbardziej sugestywnym jej wyrazem jest monumentalny posąg Chrystusa Zbawiciela w Rio.

Kuchnia

Nic nie jest tak doskonałym uzupełnieniem trudu dalekich wypraw jak i błogości leniuchowania na plaży, jak kosztowanie specjałów lokalnej kuchni. Brazylia to prawdziwy raj dla smakoszy: wyśmienita potrawka feijoada completa czy też zupa z serc palmowych zaspokoją najbardziej wybredne podniebienia. Mających co do tego jakiekolwiek zastrzeżenia ostatecznie udobrucha rum z trzciny cukrowej...

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Stolica Kuby - Hawana Stolica Kuby - Hawana
Choć Hawanie daleko do nowoczesnych metropolii, kubańska stolica tętni życiem i posiada niezaprzeczalny urok. Kto...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Kiedy jechać do Watykanu? Kiedy jechać do Watykanu?
Watykan leży w całości jako enklawa w stolicy Włoch, Rzymie, na Watykańskim Wzgórzu, o przeciętnym wzniesieniu nad...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...

Brazylia | Guarda do Embaú - jedna z najpiękniejszych plaż w Brazylii
Brazylia | Guarda do Embaú - jedna z najpiękniejszych plaż w Brazylii (by soldon )

 

Ameryka Płd. - lista krajów

Przeczytaj również

Portugalscy rybacy mają powody do narzekań

Według Narodowego Instytutu Statystyki, w 2010 roku złowiono w Algarve 27 000 ton ryb morskich i owoców morza o wartości…

Sardynki – smaczny symbol Portugalii

Kulinarnym symbolem Portugalii bez wątpienia są sardynki. Serwowane w każdej restauracji, sprzedawane w sklepach, grillowane na placach. Dlaczego są tak…

Chorwacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016

XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro (Brazylia) dobiegły końca, warto więc podsumować olimpijski dorobek sportowców z Chorwacji.

Kaplica Boimów

Kaplica wybudowana dla lwowskiej rodziny kupieckiej należy do najbardziej znanych przykładów późnorenesansowej architektury mieszczańskiej Lwowa. Wnętrza kaplicy są bardzo bogato…

Noclegi w Charkowie

Położony we wschodniej Ukrainie Charków jest ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu i drugim co do wielkości miastem kraju. Choć Charków może…

Zmiany w opłatach roamingowych 2017

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wybierających się na tegoroczne wakacje do Chorwacji. Od 15 czerwca 2017 roku czekają nas zmiany…

Portugalia - parki i ogrody

Portugalia nazywana bywa „ziemią łagodnych obyczajów”, a gdzie człowiek czuje się najbardziej spokojny i zrelaksowany?

Romantycznie w Czernihowie

Festiwal Romantik. Chernihiv Fest po raz pierwszy zgromadzi wszystkich zakochanych w Czernihowie. Będzie to święto romantyki, miłości i piękna.