Gdy widzimy żółto-niebieskie piłkarskie stroje na tle zielonej murawy, nie mamy już żadnych wątpliwości, że ten wieczór przed telewizorem będzie można zaliczyć do udanych.

Brazylia, która nigdy nie zawodzi na boisku, nie zawiedzie także turystów pragnących poznać ten kraj nie tylko ze sportowej strony.

Brazylia | Kolorowe miasto Pernambuco

Brazylia | Kolorowe Pernambuco (by FabricioMacedoPhotos na licencji Pixabay)

Klimat i warunki naturalne

Brazylia zajmująca powierzchnię 8,5 mln km², położona jest w centralnej i wschodniej części Ameryki Południowej. Klimat kraju jest dość zróżnicowany regionalnie, ale niemal zawsze panują tu odpowiednie warunki pogodowe dla realizacji różnych form turystycznej aktywności: od plażowania i zwiedzania, poprzez wyprawy trekkingowe w głąb dżungli, po szalone sporty wodne. Brazylia obejmuje swym zasięgiem trzy regiony geograficzne: Wyżynę Brazylijską, Wyżynę Gujańską i Nizinę Amazonki. Wspaniałe brazylijskie krajobrazy, niczym ozdobna wstęga, przecinają meandry Amazonki – najdłuższej rzeki świata.

Zielone płuca świata

Amazonka to przyrodniczy skarb zarówno Brazylii, jak i całego świata. Jej dorzecza porasta fascynująca i tajemnicza kraina zwana Amazonią lub nieco bardziej metaforycznie i ekologicznie: „zielonymi płucami świata” (ponad pięciu milionów km² lasu produkuje naprawdę imponujące ilości tlenu). W deszczowych tropikalnych lasach Amazonii występuje nieopisane bogactwo flory i fauny. Zielona gęstwina stanowi dom m. in. dla: tapirów, jaguarów, kondorów i... świnek morskich. Poza wspaniałymi przedstawicielami świata roślinnego i zwierzęcego w amazońskich lasach spotkamy także ślady bytności człowieka, przede wszystkim indiańskich plemion trudniących się myślistwem i zbieractwem.

Brazylia | Lagoa, Rio de Janeiro

Brazylia | Lagoa, Rio de Janeiro (by Jose Guertzenstein na licencji Pixabay)

Miasta Brazylii

Brazylia to jednak nie tylko dzika i bujna przyroda, ale również ciekawe miasta o fascynującej historii, niepowtarzalnym klimacie i interesującej architekturze. W liczącej zaledwie nieco ponad pięćdziesiąt lat stolicy kraju, Brasilii, będziemy mieli okazję podziwiać np. nowoczesne i monumentalne dzieła architekta Oscara Niemeyera. Wspaniała katedra Catedral Metropolitana Nossa Senhora Aparecida i gmach Kongresu Narodowego są dziś symbolami brazylijskiej stolicy.

Chyba nie ma takiej osoby, która nie słyszałaby o Rio de Janerio – karnawałowej stolicy świata? To malowniczo ulokowane pośród wzgórz miasto zachwyca zarówno słonecznymi plażami, wspaniałymi barokowymi zabytkami, jak i nowoczesnymi drapaczami chmur. Na ulicach portowego miasta Salvador, króluje zaś samba i capoeria.

Kontrasty Brazylii

Brazylia to kraj pełen kontrastów: z jednej strony jest to ojczyzna najlepszych piłkarzy świata i centrum karnawałowej rozpusty, z drugiej – dzika i niepoznana kraina, w której żyją tradycyjne indiańskie plemiona. Podejmując się trudnego zadania charakterystyki kraju i jego mieszkańców, nie możemy zapomnieć o religijności Brazylijczyków. Najbardziej sugestywnym jej wyrazem jest monumentalny posąg Chrystusa Zbawiciela w Rio.

Kuchnia

Nic nie jest tak doskonałym uzupełnieniem trudu dalekich wypraw jak i błogości leniuchowania na plaży, jak kosztowanie specjałów lokalnej kuchni. Brazylia to prawdziwy raj dla smakoszy: wyśmienita potrawka feijoada completa czy też zupa z serc palmowych zaspokoją najbardziej wybredne podniebienia. Mających co do tego jakiekolwiek zastrzeżenia ostatecznie udobrucha rum z trzciny cukrowej...

Brazylia | Guarda do Embaú - jedna z najpiękniejszych plaż w Brazylii

Brazylia | Guarda do Embaú - jedna z najpiękniejszych plaż w Brazylii
(Guarda do Embaú by Rodrigo Soldon na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Ankara Ankara
Ankara (dawniej Ankyra, Ancyra, Angora) jest stolicą Turcji od 1923 r. To drugie co do wielkości miasto w kraju,...

 

 

Ameryka Płd. - lista krajów