Brazylia to ogromny kraj zajmujący prawie połowę powierzchni Ameryki Południowej i rozciągający się od 5° szerokości północnej do 34° szerokości południowej. Większa część Brazylii znajduje się więc w tropikach.

Brazylia posiada na swym terytorium także wysokie łańcuchy górskie.

Brazylia | W region Amazonki najlepiej wybrać się między czerwcem i październikiem
Brazylia | W region Amazonki najlepiej wybrać się między czerwcem i październikiem (by josecarli )

Regiony klimatyczne

Ze względu na warunki geograficzne zwykle rozróżnia się w Brazylii cztery typowe regiony klimatyczne.

Dolina Amazonki

Ten region obejmuje praktycznie całą północną Brazylię i dużą część centralnej. W dolinie Amazonki panuje przede wszystkim klimat równikowy. Warunki klimatyczne i pogodowe ulegają niewielkim wahaniom w ciągu całego roku. Klimat jest tutaj bardzo typowy dla strefy równikowej – pada właściwie przez cały rok i nie ma zdecydowanej pory suchej.

Temperatury są przez cały rok wysokie i wynoszą od 27°C do 32°C. Nie ma też, z wyjątkiem krótkich okresów chłodu na południu, prawdziwie chłodnej pogody. Te chłodniejsze fazy mogą wystąpić między majem i wrześniem i są wywołane przez zimne wiatry antarktyczne.

Jeśli nawet rzadko temperatura powietrza osiąga tutaj wartość +40°C, to klimat w regionie Amazonki ze względu na wysoką wilgotność powietrza jest stosunkowo nieprzyjemny. Od czerwca do września jest w tej części regionu stosunkowo sucho. Dolina staje się coraz wilgotniejsza przemieszczając się w kierunku Andów.

Wyżyna Brazylijska

Ten region rozciąga się na południe i wschód od doliny Amazonki. Przeciętna wysokość wzniesienia wynosi ok. 900 m. Wyżyna opada na zachód i północ w kierunku Amazonki i wznosi się przy wybrzeżu Atlantyku. Bardziej południowe położenie regionu oraz wzniesienie wpływają na jego klimat. Tutaj można stosunkowo wyraźnie wyróżnić porę deszczową oraz porę suchą. Między październikiem i kwietniem można mówić o porze deszczowej, pozostałe miesiące są zdecydowanie suchsze. Wyjątek stanowi rejon wokół Sao Francisco, gdzie pada nieco więcej.

Na północnym wschodzie występują nawet okresy zdecydowanej suszy, gdzie praktycznie wcale nie pada.

Przeciętne temperatury na Wyżynie są zwykle dość stabilne i niezmienne. Podczas pory suchej różnice są nieco większe. W dzień jest bardzo gorąco (do 10 godzin słonecznych), natomiast nocą powietrze ochładza się. W porze deszczowej również nocą jest stosunkowo gorąco, przez co duża wilgotność powietrza jest szczególnie nieprzyjemna.

Brazylia | Północne rejony wybrzeża można polecić przede wszystkim w grudniu i styczniu, ponieważ pada wtedy mniej deszczu
Brazylia | Północne rejony wybrzeża można polecić przede wszystkim w grudniu i styczniu, ponieważ pada wtedy mniej deszczu (by zanella86 )

Obszar wybrzeża

Brazylijskie wybrzeże Atlantyku jest stosunkowo wąskie. Niedaleko od brzegu oceanu zaczyna się już Wyżyna Brazylijska. Wyjątek stanowi ujście Amazonki na północy, gdzie rozciąga się obszerna dolina.

W regionie wybrzeża panuje gorący klimat tropikalny. Na linii północ-południe są jednak pewne różnice. Na północy przy ujściu Amazonki jest przez cały rok deszczowo, przy czym główna pora deszczowa trwa od grudnia do maja. Bardziej na południe okresy deszczowe trwają od listopada do kwietnia, przy czym także pozostałe miesiące nigdy nie pozostają suche.

Temperatury na wybrzeżu są przez cały czas przyjemnie gorące, ale nigdy zbyt upalne. Nawet przy wyższych temperaturach bryza działa bardzo łagodząco. Zdecydowanie chłodniejszy staje się klimat tylko w kierunku wysokich gór, za Santos mogą się zdarzyć nawet mroźne dni.

Region południowy

Klimat na południu jest właściwie wszędzie przyjemnie ciepły, ale nigdy nie bywa gorący. Zimą trzeba się liczyć jednak z chłodną pogodą, nawet mróz jest teoretycznie możliwy. Najbardziej deszczowy jest okres od grudnia do lutego. Latem temperatury są podobne do innych rejonów wybrzeża, przy czym na południu jest bardziej słonecznie.

Brazylia | Brazylijski karnawał zaczyna się w sobotę przed środą popielcową i trwa do wtorku do pół-nocy. Ponieważ Wielkanoc jest świętem ruchomym, termin karnawału zmienia się co roku
Brazylia | Brazylijski karnawał zaczyna się w sobotę przed środą popielcową i trwa do wtorku do północy. Ponieważ Wielkanoc jest świętem ruchomym, termin karnawału zmienia się co roku (by moscat )

Najlepszy czas na podróż

Brazylia jest dobrym celem podróży przez cały rok.

Kto wybiera się w region Amazonki, powinien zaplanować wyjazd między czerwcem i październikiem. W porze deszczowej od listopada do maja mogą występować intensywne opady, które popsują pobyt. Dotyczy to również podróży przez równinę Pantanal – tutaj najlepiej wybrać się między końcem kwietnia i wrześniem.

Północne rejony wybrzeża można polecić przede wszystkim w grudniu i styczniu, ponieważ pada wtedy mniej deszczu.

Brazylijskie wybrzeże południowe i Rio de Janeiro są od grudnia do lutego licznie odwiedzane przez krajowych turystów – karnawał, brazylijskie wakacje. Karnawał trwający od połowy lutego do początku marca jest oczywiście słynną atrakcją przyciągającą też tłumy gości z zagranicy. W tym okresie trudno jest znaleźć wolne miejsca w hotelach, które spoza tym drogie.
Temperatury wody umożliwiają kąpiel w morzu przez cały rok.

Wybierając się na południe Brazylii trzeba wziąć pod uwagę fakt, że od czerwca do września jest tam raczej chłodno i można liczyć na niewiele słonecznych godzin.

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...
Wenezuela Wenezuela
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Sri Lanka Sri Lanka
Cóż to za niewielka, południowoazjatycka wyspa, kołysząca się na wodach Oceanu Indyjskiego, która cienkim...
Jak nie zamarznąć w przerębli? Jak nie zamarznąć w przerębli?
19 stycznia grekokatolicy i chrześcijanie prawosławni obchodzą święto Chrztu Pańskiego. Według przekazów, właśnie w...

 

Ameryka Płd. - lista krajów

Przeczytaj również

Kaštel – zamek Frankopanów w Krk

Frankopański zamek należy do jednych najważniejszych zabytków w mieście Krk. To magiczne miejsce jest źródłem wiedzy na temat historii i…

Wesele na Ukrainie

Czas jak bystry potok płynie szybko do przodu, zostawiając za sobą wieki i tysiąclecia, ale ukraińskie obrzędy weselne nie obawiają…

Kiedy jechać do Holandii?

Nazwa Królestwa Niderlandów, bo taka jest oficjalna nazwa tego kraju, wynika z położenia większej części kraju na poziomie morza albo…

Kiedy jechać do Rumunii?

Rumunia leży w Europie Północno-Wschodniej, otoczona przez kilka krajów, posiadając też mały odcinek wybrzeża nad Morzem Czarnym.

Ulica Artioma i Plac Lenina

Znajdująca się w sercu Doniecka ulica Artioma to najdłuższa i najważniejsza arteria miasta. Przyciąga uwagę ciekawą mieszanką architektoniczną. W centralnej…

Salamina – starożytne miasto

Salamina to starożytne miasto położone w północnej części wyspy, około 5 km od Famagusty. Dawniej było to najważniejsze miasto Cypru.

Czerwona Jaskinia na Krymie

Czerwona Jaskinia, zwana też Jaskinią Kiził-Koba (lub Kyzył-Koba), jest jedną z największych jaskiń powstałych w skałach wapiennych nie tylko na…

Jacy są Chorwaci?

Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat swej burzliwej historii wycierpieli niemało,…