Obecnie używany real brazylijski został wprowadzony do obiegu przez władze Brazylii w 1994 r. Nazwa „real” jest dwuznaczna i oznacza po portugalsku zarówno słowo „królewski”, jak i „prawdziwy”.

Historyczne reale odnosiły się do pierwszego znaczenia, obecnie jednak nazwa waluty kojarzona jest z obydwoma. 1 real (oznaczany symbolem R$) jest równy 100 centavos.

Brazylia | Nominały banknotów brazylijskich będących w obiegu to: R$1, R$2, R$5, R$10, R$20, R$50 i R$100
Brazylia | Nominały banknotów brazylijskich będących w obiegu to: R$1, R$2, R$5, R$10, R$20, R$50 i R$100 (by rdenubila )

Waluta z tradycją

Historyczny real był walutą używaną już przez kolonistów portugalskich. Oficjalną walutą Brazylii real został ustanowiony w 1690 r. i przetrwał aż do 1942 r. Wówczas zastąpiono go realem cruzeiro, który obowiązywał do 1994 r. Wówczas w ramach walki z kryzysem i hiperinflacją przeprowadzono denominację, przywrócono starą nazwę waluty i ustalono jej kurs jako 1:1 w stosunku do dolara amerykańskiego. W krótkim czasie real zyskał na wartości i miał wyższy kurs niż dolar, później jednak jego wartość spadła.

Fauna i symbolika

Nominały banknotów brazylijskich będących w obiegu to: R$1, R$2, R$5, R$10, R$20, R$50 i R$100. Banknoty różnią się kolorami, ale na awersie każdego z nich widnieje taki sam obraz – popiersie symbolizujące republikę. Na rewersach natomiast umieszczono wyobrażenia zwierząt charakterystycznych dla fauny brazylijskiej (np. jaguar na banknocie R$50).

Mennica brazylijska bije następujące nominały monet: 1 centavo, 5 centavos, 10 centavos, 25 centavos, 50 centavos oraz R$1. Pierwsza seria monet była bita w latach 1994-97. Monety te są cały czas legalnym środkiem płatniczym, ale powoli wycofywane są z obiegu na rzecz monet drugiej serii. Monety pierwszej serii były bite w stali nierdzewnej i nie były pokrywane żadnym innym metalem. Monety drugiej serii pokryte są miedzią (1 i 5 centavos), mosiądzem (10 i 25 centavos), miedzioniklem (50 centavos) bądź miedzioniklem w środku oraz mosiądzem na zewnętrznym pierścieniu (R$1). Na awersach nowej serii znajduje się nominał, roku wybicia oraz Krzyż Południa. Na rewersach umieszczono wizerunki postaci ważnych dla historii Brazylii (a na R$1 popiersie identyczne z tym na banknotach) oraz nazwę państwa.

Brazylia | Pierwsza seria monet była bita w latach 1994-1997
Brazylia | Pierwsza seria monet była bita w latach 1994-1997 (by justo_ruiz_photogrpher )

Real = prawdziwy

Po niedawnych przypadkach wprowadzania do obiegu fałszywych pieniędzy Brazylijczycy są bardzo wyczuleni na tym punkcie. Każdy sprawdza zabezpieczenia banknotów, które otrzymał do ręki.

Banknoty reala posiadają zabezpieczenia różnego typu, takie jak: znak wodny, mikrodruk, druk wypukły, wtopiony pasek zabezpieczający przy nominałach od R$20 wzwyż, nakładające się obrazki, pod światło tworzące perfekcyjnie pasujący do siebie wzór (po prawej stronie), czerwone i niebieskie włókna widoczne w ultrafiolecie.

Najciekawszym banknotem brazylijskim jest banknot R$10 ze specjalnej serii wypuszczonej w 2000 r. na 500-lecie przybycia Portugalczyków do wybrzeży brazylijskich. Jest to banknot polimerowy – drukowany na podłożu polimerowym zamiast na papierze. Dzięki temu jest bardziej wytrzymały oraz trudniej go podrobić.

Zainteresują Cię również

Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Pamiątki z Dżerby Pamiątki z Dżerby
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy. W takim miejscu jak Dżerba, sprawiają jeszcze większą przyjemność. Na...
Ceny w Tunezji w 2015 roku Ceny w Tunezji w 2015 roku
Poziom życia w Tunezji jest raczej umiarkowany – ceny towarów i usług również nie są zbyt wygórowane. Bardzo tanie...
Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Pamiątki z Wilna Pamiątki z Wilna
Z każdej zagranicznej wycieczki warto przywieźć bliskim coś na pamiątkę. Mogą to być drobiazgi, ale taki drobny...
Zakupy i ceny w Dubaju Zakupy i ceny w Dubaju
Dubaj uważany jest często za raj dla miłośników zakupów. Taką opinię tworzy mnogość placówek handlowych (od bazarów...

 

Ameryka Płd. - lista krajów

Przeczytaj również

Kiedy jechać do Rzymu?

Generalnie do Rzymu warto jechać o każdej porze roku, pozostaje tylko pytanie, jakie są nasze wakacyjne plany i oczekiwania.

Sofia – transport miejski

Szybki i komfortowy przewóz pasażerów Sofii jest niemal bezkonkurencyjny. Z jednego końca miasta na drugi dostaniemy się: metrem, autobusem, tramwajem,…

Portugalskie klimaty w Krakowie

W Krakowie, przy ul. Warszawskiej 17 znajduje się Por Fiesta Club. Jest to miejsce nietypowe i magiczne. Trudno określić jego…

Samochodem do Chorwacji – garść wskazówek

Wielu Polaków decyduje się jechać na urlop do Chorwacji na własną rękę i własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma wiele plusów…

Kijowski funikular

Kijowski funikular (czyli kolej linowo-terenowa) to jeden z ciekawszych środków transportu dostępnych w stolicy Ukrainy. Ta kolejka „wspinająca się” na…

Góra Howerla

Howerla (Говерла) to najwyższa góra i najwyżej położony punkt Ukrainy. Wysokość góry wynosi 2061 m n.p.m. Znajduje się ona na…

Klimat Portugalii

Portugalia położona jest w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy tylko z Hiszpanią. Większość osób zgodnie twierdzi, iż…

Cypryjskie alkohole

Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną popularnością cieszą się: piwa, brandy oraz wina.