Obecnie używany real brazylijski został wprowadzony do obiegu przez władze Brazylii w 1994 r. Nazwa „real” jest dwuznaczna i oznacza po portugalsku zarówno słowo „królewski”, jak i „prawdziwy”.

Historyczne reale odnosiły się do pierwszego znaczenia, obecnie jednak nazwa waluty kojarzona jest z obydwoma. 1 real (oznaczany symbolem R$) jest równy 100 centavos.

Brazylia | Nominały banknotów brazylijskich będących w obiegu to: R$1, R$2, R$5, R$10, R$20, R$50 i R$100

Brazylia | Nominały banknotów brazylijskich będących w obiegu to: R$1, R$2, R$5, R$10, R$20, R$50 i R$100 (Money by Rodrigo Denúbila na licencji CC BY-SA 2.0)

Waluta z tradycją

Historyczny real był walutą używaną już przez kolonistów portugalskich. Oficjalną walutą Brazylii real został ustanowiony w 1690 r. i przetrwał aż do 1942 r. Wówczas zastąpiono go realem cruzeiro, który obowiązywał do 1994 r. Wówczas w ramach walki z kryzysem i hiperinflacją przeprowadzono denominację, przywrócono starą nazwę waluty i ustalono jej kurs jako 1:1 w stosunku do dolara amerykańskiego. W krótkim czasie real zyskał na wartości i miał wyższy kurs niż dolar, później jednak jego wartość spadła.

Fauna i symbolika

Nominały banknotów brazylijskich będących w obiegu to: R$1, R$2, R$5, R$10, R$20, R$50 i R$100. Banknoty różnią się kolorami, ale na awersie każdego z nich widnieje taki sam obraz – popiersie symbolizujące republikę. Na rewersach natomiast umieszczono wyobrażenia zwierząt charakterystycznych dla fauny brazylijskiej (np. jaguar na banknocie R$50).

Mennica brazylijska bije następujące nominały monet: 1 centavo, 5 centavos, 10 centavos, 25 centavos, 50 centavos oraz R$1. Pierwsza seria monet była bita w latach 1994-97. Monety te są cały czas legalnym środkiem płatniczym, ale powoli wycofywane są z obiegu na rzecz monet drugiej serii. Monety pierwszej serii były bite w stali nierdzewnej i nie były pokrywane żadnym innym metalem. Monety drugiej serii pokryte są miedzią (1 i 5 centavos), mosiądzem (10 i 25 centavos), miedzioniklem (50 centavos) bądź miedzioniklem w środku oraz mosiądzem na zewnętrznym pierścieniu (R$1). Na awersach nowej serii znajduje się nominał, roku wybicia oraz Krzyż Południa. Na rewersach umieszczono wizerunki postaci ważnych dla historii Brazylii (a na R$1 popiersie identyczne z tym na banknotach) oraz nazwę państwa.

Brazylia | Pierwsza seria monet była bita w latach 1994-1997

Brazylia | Pierwsza seria monet była bita w latach 1994-1997 (Brasil, Ordem E Progresso by JustoRuiz na licencji CC BY 2.0)

Real = prawdziwy

Po niedawnych przypadkach wprowadzania do obiegu fałszywych pieniędzy Brazylijczycy są bardzo wyczuleni na tym punkcie. Każdy sprawdza zabezpieczenia banknotów, które otrzymał do ręki.

Banknoty reala posiadają zabezpieczenia różnego typu, takie jak: znak wodny, mikrodruk, druk wypukły, wtopiony pasek zabezpieczający przy nominałach od R$20 wzwyż, nakładające się obrazki, pod światło tworzące perfekcyjnie pasujący do siebie wzór (po prawej stronie), czerwone i niebieskie włókna widoczne w ultrafiolecie.

Najciekawszym banknotem brazylijskim jest banknot R$10 ze specjalnej serii wypuszczonej w 2000 r. na 500-lecie przybycia Portugalczyków do wybrzeży brazylijskich. Jest to banknot polimerowy – drukowany na podłożu polimerowym zamiast na papierze. Dzięki temu jest bardziej wytrzymały oraz trudniej go podrobić.

Zainteresują Cię również

Korona norweska Korona norweska
Jednostką walutową Norwegii jest korona norweska. Międzynarodowy kod ISO to NOK. 1 korona dzieli się na 100 øre. W...
Euro - środek płatniczy w Wiedniu Euro - środek płatniczy w Wiedniu
Szyling austriacki dzielący się na 100 groszy należy już do przeszłości, 1 stycznia 2002 roku zastąpiła go wspólna...
Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Pamiątki z Danii Pamiątki z Danii
Linie lotnicze często oferują tanie przeloty do Danii. Warto jednak wiedzieć, że… jest to jeden z najdroższych...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Pamiątki z Meksyku Pamiątki z Meksyku
Będąc w Meksyku nie zapomnijmy zaopatrzyć się w pamiątki! Bazary, sklepy i uliczne stoiska wprost pękają w szwach...

 

Ameryka Płd. - lista krajów