Oficjalną walutą Wenezueli jest boliwar. Jej międzynarodowy kod ISO 4217 to VEB. 1 boliwar dzieli się na 100 centymów, a jego symbol to: Bs. Nieoficjalnie na walutę mówi się bolo.
Wenezuela | Oficjalną walutą Wenezueli jest Bolivar (Venezuelan by QueenstownLocal na licencji CC BY-ND 2.0)
Nazwa waluty pochodzi od wyzwoliciela kraju – Simona Bolivara. Po odzyskaniu niepodległości pierwszą walutą Wenezueli było peso venezolano, później nazwa została skrócona na samovenezolano. Boliwar została wprowadzona do obiegu w 1879 roku
Monety
Obecnie w Wenezueli są monety o siedmiu nominałach: 1 boliwar oraz 1, 5, 10 12½, 25 i 50 centimów. Na awersie monety o nominale 1 boliwar widnieje godło, nazwa kraju oraz nominał, na rewersie natomiast – portret Simona Bolivar i napis „Bolívar Libertador”. Awersy centymów przedstawiają godło oraz nazwę kraju, a rewersy nominał.
Banknoty
Banknoty występują w sześciu nominałach: 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100 boliwarów. Oznaczone zostały zwierzętami i bohaterami Wenezueli.
Jaką walutę zabrać do Wenezueli?
Istnieje zakaz wwozu oraz wywozu boliwarów z Wenezueli. Planując podróż musimy więc wcześniej zastanowić się nad najodpowiedniejszą walutą. W wenezuelskich bankach i kantorach bez problemu wymienimy euro i dolary. Pamiętajmy by banknoty nie były brudne ani uszkodzone.
W Wenezueli funkcjonują dwa różne kursy. Oficjalny – ustalony przez reżim Hugo Chaveza i nieoficjalny. Przykładowo za jednego dolara można kupić około 4 boliwary po kursie oficjalnym i około 8 boliwarów – po nieoficjalnym.
Osoby przyzwyczajone do transakcji bezgotówkowych będą niestety musiały zrezygnować z tego nawyku. Terminale płatnicze znajdują się jedynie w niektórych hotelach i restauracjach. We wszystkich pozostałych sklepach czy nawet agencjach turystycznych będziemy musieli zapłacić gotówką.
Zainteresują Cię również