Wenezuela leżąca między równikiem a 12° szerokości północnej, stanowi najbardziej wysunięty na północ kraj Ameryki Południowej. Dysponuje bardzo długą linią brzegową wzdłuż Morza Karaibskiego.

Puerto La Cruz, Wenezuela

Widok na Puerto La Cruz (by medinaalfaro na licencji Pixabay)

Warunki klimatyczne

Z zachodu na wschód przebiega przez Wenezuelę część Andów, które w kierunku wybrzeża przechodzą w równinę. Na zachodzie leży bagnisty obszar nad jeziorem Maracaibo (właściwie nie jest to jezioro, tylko morska laguna, a słodka woda pochodzi z uchodzących do niej rzek). Na południe od gór znajduje się Nizina Orinoko. Na południowym wschodzie leży sięgająca Gujany wyżyna.

Pod względem klimatu Wenezuela różni się dość znacznie od innych południowoamerykańskich krajów, ponieważ pora deszczowa trwa tu od kwietnia do października, a więc w zasadzie latem. Na zachodzie zauważalne są nawet dwie pory deszczowe. Natomiast północna dolina posiada klimat zadziwiająco suchy.

Pogoda w wenezuelskich górach

Wenezuelskie Andy są ogólnie niższe i węższe niż ich części w Kolumbii, Peru, czy Boliwii. Mimo to jest tutaj kilka górskich szczytów, które sięgają ponad 4600 metrów i przez cały rok są pokryte śniegiem.

Ze względu na stosunkowo duże różnice wysokości w wenezuelskich górach istnieje spore zróżnicowanie klimatyczne. W Andach wyróżnia się trzy regiony klimatyczne: tierra caliente - kraina gorąca (wysokość do 900 m), tierra templada – kraina umiarkowana (900 do 1800 m) i tierra fria – kraina zimna (1800 do 3000 m). Krótko mówiąc: im wyżej, tym chłodniej i w zasadzie większa ilość opadów.

Północne odnogi Andów wykazują mniejsze ilości opadów niż południowe. Charakterystykę klimatu regionu tierra templada przedstawiają tabele klimatyczne Caracas.

Wybrzeże

Stosunkowo suchy klimat charakterystyczny jest dla północnego wybrzeża Wenezueli. Słońce świeci tam bardzo często, jest zwykle bezchmurnie i rzadko pada deszcz. Nawet w miesiącach deszczowych można tutaj liczyć na sześć godzin słońca dziennie, a w suchych miesiącach liczba ta wzrasta do ośmiu godzin.

Wybrzeże, Wenezuela

Za optymalną porę na wyjazd do Wenezueli uważa się miesiące od grudnia do kwietnia (by ID 12019 na licencji Pixabay)

Opady deszczu

 

Największe opady występują w regionach górskich, gdzie przeciętna suma opadów wynosi 1000 mm. Mniej opadów otrzymują tylko osłonięte doliny i północna część pasma gór. Na wybrzeżu można zaobserwować narastającą ilość opadów od stosunkowo ubogiego w deszcz rejonu Maracaibo w kierunku wschodnim.

Pogoda w regionie Orinoko

Llanos – region Orinoko – posiada gorący i tropikalny klimat. Pora deszczowa występuje tutaj między kwietniem i październikiem. Praktycznie nieznana jest w tym regionie chłodna pogoda – przez cały rok temperatury pozostają niezmiennie wysokie. Pora deszczowa jest tym bardziej nieprzyjemna, że bardzo wzrasta wówczas wilgotność powietrza.

Pogoda na Wyżynie Gujańskiej

Na południowym wschodzie leży Wyżyna Gujańska. Pada tutaj stosunkowo dużo, przy czym występuje także naprawdę sucha pora z niewielkimi opadami. Ze względu na wysokość położenia temperatury nie są tak skrajnie wysokie, jak na przykład na Llanos.

Miasteczko Maracaibo

Pora deszczowa w Wenezueli trwa mniej więcej od kwietnia do października (by ID 12019 na licencji Pixabay)

Najlepszy czas na wyjazd

 

Za optymalną porę na wyjazd do Wenezueli uważa się zazwyczaj miesiące poza porą deszczową, a więc mniej więcej od grudnia do kwietnia. Jest to też najodpowiedniejszy czas na urlop plażowy na wybrzeżu karaibskim albo na Isla Margarita.

Również inne miesiące, z przyjemną temperaturą wody i powietrza, umożliwiają spędzenie urlopu połączonego z aktywnym uprawianiem sportów wodnych, jak nurkowanie, żeglarstwo, surfing albo wędkarstwo.

Na wyprawy w głąb lądu albo w góry powinno się raczej unikać najwilgotniejszych miesięcy od maja do sierpnia. Ponieważ opady deszczu występują zwykle w godzinach popołudniowych, można wówczas skusić się np. na zwiedzanie miast.

Dla mieszkańców Wenezueli święta Bożego Narodzenia, karnawał oraz Wielkanoc stanowią główny sezon wypoczynkowy, jest wtedy wszędzie pełno turystów, a ceny szybują w górę.

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Praga Praga
Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...

 

Ameryka Płd. - lista krajów