Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa wpływom stosunkowo bliskiego morza oraz letniego monsunu południowo-wschodniego.

Taki kontynentalno-monsunowy klimat zapewnia chłodną i suchą zimę oraz gorące i wilgotne lato.

Pekin | Plac Niebiańskiego Spokoju
Pekin | Plac Niebiańskiego Spokoju (by kyle simourd )

Styczeń jest w Pekinie najchłodniejszym miesiącem (z przeciętną temperaturą 1,6°C w dzień i -9,4°C w nocy), a lipiec – najcieplejszym (do 31°C). Gorące, wilgotne lato przynosi do miasta monsun, a chłodną, wietrzną i suchą zimę – ogromny syberyjski antycyklon.

W Pekinie można wyróżnić cztery pory roku. Chociaż wiosna i jesień są uważane za szczyt sezonu turystycznego, również lato i zima posiadają swoje urok i zalety. Błękitne niebo można oglądać w Pekinie średnio przez 250 dni w roku i nawet zima może być przyjemna. Na szczęście w pekińskich hotelach jest i klimatyzacja na wypadek upału, i centralne ogrzewanie w czasie chłodów.

Wiosna

Wiosna w Pekinie trwa tylko od kwietnia do maja i jest sucha i wietrzna. Zdarzają się często piaskowe burze, niosące pył ze stepowych i pustynnych obszarów Mongolii Wewnętrznej. Niebezpieczeństwo i rozmiary piaskowych burz w Pekinie są jednak mocno przesadzone. Chociaż wiosna jest tutaj bardzo krótka, to jednak wyraźnie widoczna. Przeciętne temperatury wzrastają w dzień do 20°C i więcej, i mogą nocami spadać do 10°C i niżej. Ostatnie przygruntowe przymrozki zdarzają się z reguły w kwietniu.

Lato

Lato w Pekinie trwa od czerwca do sierpnia i bywa naprawdę gorące i duszne. Przeciętne temperatury sięgają w dzień 30°C i spadają w nocy poniżej 20°C. Zdarzają się też upały rzędu 40°C. Latem więcej jest słonecznych dni w Pekinie niż nad Morzem Śródziemnym. W lipcu i sierpniu możliwe są burze i ulewne deszcze. W tych miesiącach notuje się więcej niż 60% rocznych opadów.

Pekin | Sklep z pamiątkami
Pekin | Sklep z pamiątkami (by eleephotography )

Jesień

Jesienne miesiące w Pekinie, to wrzesień i październik. Jest jeszcze gorąco w dzień i przyjemnie świeżo wieczorami. Opadów jest mało, od połowy listopada temperatury znowu wyraźnie spadają.

Zima

Zima w Pekinie ciągnie się od grudnia do marca. Jest chłodna, czasem mroźna, z małą ilością śniegu. Kto lubi jazdę na łyżwach, może odwiedzić Pekin w tym czasie, kiedy temperatura rzadko przekracza 0°C. Zima jest z zasady sucha, śnieg pada co najwyżej kilka razy w grudniu i styczniu. Temperatura waha się w przedziale od -18°C do +5°C. Spadki temperatury poniżej -20°C nie są jednak specjalną rzadkością. Są one związane z lodowatymi wiatrami znad Syberii, wiejącymi przez Mongolię. Pierwsze przymrozki zdarzają się już w październiku.

Najkorzystniejsze warunki pogodowe panują w miesiącach jesiennych, ale Pekin wart jest podróży o każdej porze roku.

Zainteresują Cię również

Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
Berlin Berlin
Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Madryt Madryt
Madryt, ze względu na swoją idealną lokalizację w samym serce kraju, został ustanowiony stolicą Hiszpanii w 1561...
Tunis Tunis
Tunis to tętniące życiem miasto – stolica Tunezji. To centrum życia politycznego, kulturalnego i społecznego kraju...
Sofia Sofia
Sofia jest stolicą i największym miastem Bułgarii. Umiejscowiona jest w zachodniej części kraju, u stóp masywu...

Pekin | Najchłodniejszym miesiącem w Pekinie jest styczeń
Pekin | Najchłodniejszym miesiącem w Pekinie jest styczeń (by kouchi )