Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi, tradycyjnymi uliczkami hutongów.

Pekin | Świątynia Nieba
Pekin | Świątynia Nieba (by maywong_photos )

Wyraz Pekin, w dosłownym tłumaczeniu oznacza Północna Stolica. Stolice w krajach Azji Wschodniej mają zazwyczaj w swojej nazwie wyraz stolica. Przykładowo: Tokio (Japonia) czy dawna stolica Wietnamu – Tonkin, oznaczają Wschodnią Stolicę. Była stolica Chin – Nankin, oznacza Południowa Stolica.

Nazwa Pekin w przeszłości niejednokrotnie się zmieniała. Wcześniej nosiła nazwy: Beiping (Północny Pokój), Yanjing czy Cambaluc.

Geografia i klimat

Stolica Chin jest drugim pod względem liczby ludności miastem w Chińskiej Republice Ludowej. Powierzchnia aglomeracji wynosi 16 808 kilometrów kwadratowych i mieszka tu ponad 17 milionów ludzi.

W północnej i zachodniej części aglomeracji dominują wzgórza. Znajdują się tu góry Jundu oraz łańcuch górski Xishan. Największym wzniesieniem Pekinu jest góra Dongling, której wysokość sięga 2303 m n.p.m

Przez stolicę Chin przepływają rzeki: Yongding He oraz Chaobai He, na której zbudowano zbiornik Miyun. Jest on głównym źródłem wody dla mieszkańców miasta.

Pekin charakteryzuje klimat kontynentalny. Lata są wilgotne i gorące, a zimy suche, wietrzne i mroźne. Średnie temperatury latem oscylują w granicach 27-38 stopni Celsjusza, natomiast zimą od -8 do -5 stopni Celsjusza. Opady deszczu występują głównie latem.

Pekin | Zakazane Miasto
Pekin | Zakazane Miasto (by mal-b )

Zakazane Miasto

W najstarszej części Pekinu, nazywanej Miastem Tatarskim lub Wewnętrznym znajduje się zamknięty, otoczony murem obszar, nazywany Zakazanym Miastem.

Wewnątrz zobaczymy zjawiskowe świątynie i pałace. Od 1421 do 1911 roku była to rezydencja carów, do której mieli wstęp jedynie członkowie rodziny i dworzanie. W 1949 roku, Zakazane Miasto zostało przekształcone w muzeum.

Plac Niebiańskiego Spokoju

W sercu Pekinu znajduje się jeden z największych placów na świecie – Tienanmen, czyli plac Niebiańskiego Spokoju. Dawniej odbywały się tu wystąpienia państwowe. Na placu znajdują się dwie budowle: mauzoleum Mao Tse-tunga wybudowane w 1976 roku oraz Muzeum Narodowe Historii Chin.

Pekin | Jedna z typowo turystycznych ulic w Pekinie
Pekin | Jedna z typowo turystycznych ulic w Pekinie (by hiddenninjaskills )

Świątynia Nieba

Największym symbolem Pekinu jest Świątynia Niebios, wybudowana w 1506 roku. Znajduje się ona w samym centrum Zakazanego Miasta. Ma 30 metrów wysokości i 30 metrów średnicy. Świątynia Nieba dawniej nosiła nazwę Świątynia Nieba i Ziemi.

Dzisiejszy Pekin

Pekin jaki znamy dzisiaj, jest prężnie rozwijającym się miastem, z doskonale rozwiniętą siecią kolejową oraz miejską. 20 km na wschód od centrum mieści się Pekiński Międzynarodowy Port Lotniczy.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....
Kiedy jechać na Seszele? Kiedy jechać na Seszele?
Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami...
Klimat Chin Klimat Chin
Rozległe terytorium Chin sprawia, iż kraj ten znajduje się w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej,...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...

W 2008 roku odbywały się tu Letnie Igrzyska Olimpijskie.