Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi, tradycyjnymi uliczkami hutongów.

Pekin | Świątynia Nieba

Pekin | Świątynia Nieba (Imperial Vault of Heaven 皇穹宇 and Echo Wall by May Wong na licencji CC BY 2.0)

Wyraz Pekin, w dosłownym tłumaczeniu oznacza Północna Stolica. Stolice w krajach Azji Wschodniej mają zazwyczaj w swojej nazwie wyraz stolica. Przykładowo: Tokio (Japonia) czy dawna stolica Wietnamu – Tonkin, oznaczają Wschodnią Stolicę. Była stolica Chin – Nankin, oznacza Południowa Stolica.

Nazwa Pekin w przeszłości niejednokrotnie się zmieniała. Wcześniej nosiła nazwy: Beiping (Północny Pokój), Yanjing czy Cambaluc.

Geografia i klimat

Stolica Chin jest drugim pod względem liczby ludności miastem w Chińskiej Republice Ludowej. Powierzchnia aglomeracji wynosi 16 808 kilometrów kwadratowych i mieszka tu ponad 17 milionów ludzi.

W północnej i zachodniej części aglomeracji dominują wzgórza. Znajdują się tu góry Jundu oraz łańcuch górski Xishan. Największym wzniesieniem Pekinu jest góra Dongling, której wysokość sięga 2303 m n.p.m

Przez stolicę Chin przepływają rzeki: Yongding He oraz Chaobai He, na której zbudowano zbiornik Miyun. Jest on głównym źródłem wody dla mieszkańców miasta.

Pekin charakteryzuje klimat kontynentalny. Lata są wilgotne i gorące, a zimy suche, wietrzne i mroźne. Średnie temperatury latem oscylują w granicach 27-38 stopni Celsjusza, natomiast zimą od -8 do -5 stopni Celsjusza. Opady deszczu występują głównie latem.

Pekin | Zakazane Miasto

Pekin | Zakazane Miasto (Beijing Imperial Palace foggy day Forbidden City 北京市 (Běijīng shì) 紫禁城 (Zǐjìnchéng) by Mal B na licencji CC BY-ND 2.0)

Zakazane Miasto

W najstarszej części Pekinu, nazywanej Miastem Tatarskim lub Wewnętrznym znajduje się zamknięty, otoczony murem obszar, nazywany Zakazanym Miastem.

Wewnątrz zobaczymy zjawiskowe świątynie i pałace. Od 1421 do 1911 roku była to rezydencja carów, do której mieli wstęp jedynie członkowie rodziny i dworzanie. W 1949 roku, Zakazane Miasto zostało przekształcone w muzeum.

Plac Niebiańskiego Spokoju

W sercu Pekinu znajduje się jeden z największych placów na świecie – Tienanmen, czyli plac Niebiańskiego Spokoju. Dawniej odbywały się tu wystąpienia państwowe. Na placu znajdują się dwie budowle: mauzoleum Mao Tse-tunga wybudowane w 1976 roku oraz Muzeum Narodowe Historii Chin.

Pekin | Jedna z typowo turystycznych ulic w Pekinie

Pekin | Jedna z typowo turystycznych ulic w Pekinie (Qianmen Dajie Walking Street and Qianmen Gate by Gary Todd na licencji CC0 1.0)

Świątynia Nieba

Największym symbolem Pekinu jest Świątynia Niebios, wybudowana w 1506 roku. Znajduje się ona w samym centrum Zakazanego Miasta. Ma 30 metrów wysokości i 30 metrów średnicy. Świątynia Nieba dawniej nosiła nazwę Świątynia Nieba i Ziemi.

Dzisiejszy Pekin

Pekin jaki znamy dzisiaj, jest prężnie rozwijającym się miastem, z doskonale rozwiniętą siecią kolejową oraz miejską. 20 km na wschód od centrum mieści się Pekiński Międzynarodowy Port Lotniczy.

W 2008 roku odbywały się tu Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Zainteresują Cię również

New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....
Kiedy jechać na Seszele? Kiedy jechać na Seszele?
Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami...
Klimat Chin Klimat Chin
Rozległe terytorium Chin sprawia, iż kraj ten znajduje się w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej,...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...