Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi, tradycyjnymi uliczkami hutongów.
Pekin | Świątynia Nieba (Imperial Vault of Heaven 皇穹宇 and Echo Wall by May Wong na licencji CC BY 2.0)
Wyraz Pekin, w dosłownym tłumaczeniu oznacza Północna Stolica. Stolice w krajach Azji Wschodniej mają zazwyczaj w swojej nazwie wyraz stolica. Przykładowo: Tokio (Japonia) czy dawna stolica Wietnamu – Tonkin, oznaczają Wschodnią Stolicę. Była stolica Chin – Nankin, oznacza Południowa Stolica.
Nazwa Pekin w przeszłości niejednokrotnie się zmieniała. Wcześniej nosiła nazwy: Beiping (Północny Pokój), Yanjing czy Cambaluc.
Geografia i klimat
Stolica Chin jest drugim pod względem liczby ludności miastem w Chińskiej Republice Ludowej. Powierzchnia aglomeracji wynosi 16 808 kilometrów kwadratowych i mieszka tu ponad 17 milionów ludzi.
W północnej i zachodniej części aglomeracji dominują wzgórza. Znajdują się tu góry Jundu oraz łańcuch górski Xishan. Największym wzniesieniem Pekinu jest góra Dongling, której wysokość sięga 2303 m n.p.m
Przez stolicę Chin przepływają rzeki: Yongding He oraz Chaobai He, na której zbudowano zbiornik Miyun. Jest on głównym źródłem wody dla mieszkańców miasta.
Pekin charakteryzuje klimat kontynentalny. Lata są wilgotne i gorące, a zimy suche, wietrzne i mroźne. Średnie temperatury latem oscylują w granicach 27-38 stopni Celsjusza, natomiast zimą od -8 do -5 stopni Celsjusza. Opady deszczu występują głównie latem.
Pekin | Zakazane Miasto (Beijing Imperial Palace foggy day Forbidden City 北京市 (Běijīng shì) 紫禁城 (Zǐjìnchéng) by Mal B na licencji CC BY-ND 2.0)
Zakazane Miasto
W najstarszej części Pekinu, nazywanej Miastem Tatarskim lub Wewnętrznym znajduje się zamknięty, otoczony murem obszar, nazywany Zakazanym Miastem.
Wewnątrz zobaczymy zjawiskowe świątynie i pałace. Od 1421 do 1911 roku była to rezydencja carów, do której mieli wstęp jedynie członkowie rodziny i dworzanie. W 1949 roku, Zakazane Miasto zostało przekształcone w muzeum.
Plac Niebiańskiego Spokoju
W sercu Pekinu znajduje się jeden z największych placów na świecie – Tienanmen, czyli plac Niebiańskiego Spokoju. Dawniej odbywały się tu wystąpienia państwowe. Na placu znajdują się dwie budowle: mauzoleum Mao Tse-tunga wybudowane w 1976 roku oraz Muzeum Narodowe Historii Chin.
Pekin | Jedna z typowo turystycznych ulic w Pekinie (Qianmen Dajie Walking Street and Qianmen Gate by Gary Todd na licencji CC0 1.0)
Świątynia Nieba
Największym symbolem Pekinu jest Świątynia Niebios, wybudowana w 1506 roku. Znajduje się ona w samym centrum Zakazanego Miasta. Ma 30 metrów wysokości i 30 metrów średnicy. Świątynia Nieba dawniej nosiła nazwę Świątynia Nieba i Ziemi.
Dzisiejszy Pekin
Pekin jaki znamy dzisiaj, jest prężnie rozwijającym się miastem, z doskonale rozwiniętą siecią kolejową oraz miejską. 20 km na wschód od centrum mieści się Pekiński Międzynarodowy Port Lotniczy.
W 2008 roku odbywały się tu Letnie Igrzyska Olimpijskie.
Zainteresują Cię również